şükela:  tümü | bugün
 • bir tezi savunurken, tezin konu aldigi veya karsi tezi savunan kisilere tezle alakasi olmayan acilardan saldirmak
 • latince belli bir kisi ile ilgili olarak
 • ben de dahil olmak uzere cogumuzun carl sagan in bilimin mum isigi isimli eserindne ogrendigimiz bu terim cogu zaman ayar sekansinin baslamasina sebebiyet veren hareket olarak da kayitlarda yerini almaktadir.

  misal kendisini "ust beyin" kompradoru, neokorteks duayeni sanan bir kisim akli evvel pratisyen sezen cumhur, sakalini soyle bir sivazlayip aciklamasina bir yukaridaki izahati yapan kisinin kisiligine laf sokma cabasi ve hakaretsinas tavriyla giriyorsa, kibar olmak adina belledigi butun frankafon laflar, sayfa kenarini suslemek uzere derdigi butun cicekler, kendi izahatini unutup baskasina hallendigi, binaeanaleyh ad hominem yaptigi gercegini degistiremeyecektir.

  bu dakikadan sonra "ust beynimin elektrik akimi ve akim plani", "kulaktan dolma humanist carl sagan cizgim" dolmasi sarmak uzere hamaratlanan ellerin bilekten burulup vucuduna en yakin laleyi koparmak uzere yonlendirmesine "vay ayarmator saldirisi, vay sozlukte kral olayim seyi" diyenlere itibar edilmeyecek, "alan memnun satan memnun" ekonomisiyle adam smith dusturu verilecektir. tadini cikarmaniz, sahsiyetini merak ettiginiz hominemin lupuslugunu gormeniz adina duzenlenecek bulunmaz firsatlar zincirini uyguna yerinize takiniz, yararlaniniz.
 • çok tipik bir tartışma tutumudur. özellikle siyaset meydanı ve muadili programlarda sıkça kullanılır. gündelik hayatta ise uçsuz bucaksız, sonu gelmez ve doğrusu olmayan konular tartısılırken kendisini gösterir. haklılık sözkonusu olamayacağı halde haklılığını ispata and içmiş insanlar tartışmanın sonlandırılamaz olduğunu anladıklarında b planına geçer, tartışana saldırırlar. çok tipik bir rahatsızlık oldugu için antidotu da boldur.
 • savaş tekniklerinden göze kum savuranı. fallacy değil, düpedüz yalan. en türkçesi "ana rahmine bile kabul edilemez cenin pozisyonunu alarak, savunmada babanın adını kullanmak". *
 • 80 ve altı iq'yla ayar verme çabası içine giren ilgi manyaklarının vazgeçilmez aksesuarıdır. ha insan böyle bir zaafı olmasına rağmen ne içun sağa sola ayar vermeye kalkar derseniz onu ben de bilemiyorum sevgili sözlükçüler. sanırım bazılarımız ancak aldıkları tepkiler kadar var olabiliyorlar...

  (bkz: herkes hayatını yaşar tepkilerle yaşıyorum)
 • en iyimser bakis acisiyla, bir mantik hatasi.
  (bkz: emin çölasan)
 • bir tür safsata.
  (bkz: safsata kılavuzu)

hesabın var mı? giriş yap