şükela:  tümü | bugün
 • peaky blinders'ın tom hardy tarafından canlandırılan muazzam karakteri. yahudi kökenli büyük bir mafya olmasının yanında, ses tonunun da verdiği karizma ile zannımca serinin en sevilesi karakteri.
 • konuşma tarzı çok acayip ve eğlenceli olan yahudi mafya babası.tom hardy ile ekstra dikkat çeker.
 • arthur shelby ile beraber dizinin iki sivri karakterinden biri.
 • ırkçı değilim ancak dizide yaptığı kaypaklıklar sayesinde yahudiler hakkında “lan acaba!!!” dedirtmiş. (bkz: tom hardy)nin rol için geçirdiği de evrim gibi evrimdir.

  kaypak mafya

  not: yine de ırkçı değilim
 • dönüp dolaşıp hep işi puştluğa ve hinliğe vuran, tam bir hesapçı yahudi olan, asıl mesleği sarraflık olmasına rağmen rom ihracatı, bahisçilik vesaire her türlü işi yapan, peaky blinders'da londra'nın camden town bölgesinde kalabalık olan yahudi çetelerinin başındaki şahıs.

  sabah akşam içki satmakla uğraşmasına rağmen ağzına bile sürmez bu adam, kendisine good morning denildiğinde 'yeah, it is good, isn't it?' gibi abuk subuk yanıtlar verir.

  en büyük özelliği karşısındaki insanı fıtık eden ama izleyiciyi mest eden abuk subuk muhabbetidir.
 • tommy ile ilişkileri bir garip olan genelde tommy’i satan ama sempatisinin asla bozulmadığı peaky blinders karakteri.
 • ukala duruşu, sivri zekâsı, mizah anlayışı ve yavşak ingiliz aksanıyla bana tebessüm ettiren yahudi yobazı.
 • abartıyla canlandırılmış, yine abartıyla karşılanıp sevilmiş bir karakter. hâlbuki öyle pek bir orijinalliği, özelliği de yok. ha, güvenilmez derecede çıkarcı ve dönek, menfaatlerini korumak için alabildiğine acımasız olmak sevilmek için yeterli geliyorsa bir şey diyemeyeceğim. ki zaten dizide bu tiplerden bolca var, e o zaman bunun ayrıcalığı ne ola ki? ah, "ilginç konuşma tarzı" denildiğini duyar gibiyim. lakin son yıllarda çekilen dizilerde o ve benzeri numaralar öyle çok kullanılıyor ki açıkçası bana gına geldi artık. dikkat çekmiş, isim yapmış bir diziye sonradan dâhil olan oyuncular "bu dizide 'çarpıcı' bulunmam için eksantrik hâller icat edip öyle davranmalıyım, izleyenleri öyle avlamalıyım" diye düşünüyor sanırım ki böyle kastıkça kasıyorlar, kendilerini sinir bozucu derecede tuhaf şekillere sokuyorlar. bu da luca changretta da, ikisi de ayrı overrated ve saçmaydılar, haklarında iddia edilen karizma vs. benzetmelerine yazık dedim resmen!

  ki bana peaky blinders'ı öneren çoğu kişi, heyecanla bu karakterin süper/über olduğunu söylemişti. tamam, diziye bunun yüzünden başlamadım ama, ikinci sezonda sahneye çıkınca baktım, o iddialı tanımları hak edecek bir durum göremedim. ki (tipini pek sevmesem de) tom hardy'yi bane'i müthiş bir şekilde canlandırdığı için takdir ederim, hattâ o rolünü zirveye taşıyan unsurun konuşma tarzı ve sesi olduğunu düşünürüm; lakin bu dizide farklı bir tarz çıkaracak diye bu kadar zorlamasaymış daha iyi olurmuş. hadi ilk hâlleri yine çekilebilir derecedeydi de, 3. sezon 5. bölümde, kendisini görünce şeytan görmüş gibi olan ve odadan geri çıkan arthur'un ardından sesleniş tarzı o kadar abartılı bir tuhaflıktaydı ki, takma dişini bir yerlerde unutmuş ya da ssk tarafından özensiz ve de uyumsuz takma diş yapılmış ihtiyarlara benzemişti, ilginç bulmaktan ziyade esefle güldüm.
 • car car konuşmaktan başka bir şey yapmaz.