şükela:  tümü | bugün soru sor
8 entry daha
 • yusuf halaçoğlu'nun önerisiyle meclis insan hakları komisyonuna gelerek görüşlerini paylaşmış kişidir. komisyona yaptığı en masum öneri, "güneydoğuda insan hakları hukukundan vazgeçip, savaş hukuku uygulayalım" olmuş. bu haber üzerine bir grup insan, "olur mu canım öyle şey, eğer orada savaş hukuku uygularsak, bir savaşın var olduğunu ve dolayısıyla savaşın taraflarını kabul etmiş oluruz" minvalinde açıklamalar yapmaktalar. yani savaş hukukunun bazı sonuçlarından çekinilmese, güneydoğuda insan haklarının askıya alınmasında bir problem yok.
  insan hakları askıya alınsa o bölgede huzur denen bir şey kalmaz, köyler yakılır, insanlar göçe zorlanır, hergün ortalama 50 kişi gözaltına alınır, el kadar çocuklar öldürülür, kaçakçılar f16'lardan bombalanır...
  ah benim talihsiz hocam, çok geç kaldın, askıya alacak insan hakkı yok ki memlekette. gerçi anıl çeçen, güneydoğu'daki askıya alma furyasına yetişemedi diye duracak değil ya, komisyondan sonra basına yaptığı açıklamada, "40-50 kişinin toplandığı gösterileri uydudan tespit etmek mümkün, verelim füzeyi bunların üstüne" tarzı bir açıklaması var.
  'siz şaka mısınız' demek geliyor içimden ama artık komik de değilsiniz.
  elde endaze, kafatası ölçen kişiler insan hakları komisyonunda; komplo teorilerinden vicdanı sulanmış, füzeyle gösterici patlatmayı planlayanlar insan hakları dersi veriyor vay ki vay...
 • görüşlerini paylaşmak üzere çağrıldığı insan hakları komisyonu bünyesindeki alt komisyonda esas olarak "insan hakları"nın güvenlik gerekçesi ile askıya alınmasını tavsiye etmiş akademisyendir.

  aslında kendisinin konuya ilişkin görüşleri yeni ve orjinal fikirler değildir. zira yıllar boyu ohallerle, genelgelerle, sömürge politikaları ile idare edilen bir coğrafyanın esaret cenderesinde kalabilmesi için anıl çeçen'in önerdiği türden tedbirler alınması elzem durmaktadır.

  kendisinin yanıldığı nokta bu tedbirlerin hali hazırda uygulanmadığı kuruntusudur. yanıldığı bir diğer ve daha önemli husus ise önerdiği sömürge politikalarının dahi nafile olduğu gerçeğidir.

  http://www.radikal.com.tr/…id=1075334&categoryid=77
 • 1998 de ankara hukuk 1.sınıftaki hocamdır.iki şeye fena takıktır.ab ve abd.her seferinde bu ikisinin yıkılacağını söylerdi sanırım yıllra sonra da olsa en azından birini tutturdu.
 • eski solcu, muhtemelen hala solcu olduğuna inanıyor. gerçi eskiden solcu olduğu da şüpheli. ya da muhtemelen, sol denen şeyden ne anladığımız konusunda anlaşmamız mümkün değil. yaptığı açıklamayı bugün muhtemelen bir mhp'li gönül rahatlığıyla yapamazdı, şöyle bir düşünüp öyle yapardı.
 • zamanında okuduğum üniversitede sempozyuma gelmesi için telefonda bizzat görüştüğüm kişidir.
  telefonu öyle bir kapattı ki hat kesildi sanıp tekrar aramak ve fırça yemek zorunda kalmıştım.

  hey gidi dogmatik günlerim hey, ne sevinmiştim lan getiriyoruz diye.
  konuşmasını şimdi görsem oturur eğlence programı niyetine izlerim.
 • insan hakları dersi vermekten öte alması gereken kişi.
 • aşırı milliyetçi bir zattır. kürt sorunu ile ilgili olarak sözlediği sözleri okurken şok olmamak elde değil. terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerinin incelenmesine dair alt komisyondaki önerilerini insanlık açısından değerlendirmeye gerek dahi yok, ancak zaman kaybı olur.
  anıl çeçen uluslararası arenayı da takmıyor. savaş hukuku uygulanırsa pkk savaşan taraf olacak ve cenevre anlaşması kaynaklı çeşitli haklara sahip olacak. ama pek tabiki anıl çeçen bu hakları da onlara vermeyecek, anlaşmanın işine gelen maddelerini uygulayacak, anlaşma ile diğer taraf devletlere karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyecek.
  bu arada pkk liderleri nin şu an favori içişleri bakanının anıl çeçen olduğuna da eminim.
 • şurada geçmektedir:

  "prof. dr. anıl çeçen, toplanma ve örgütlenme hakkının sınırlandırılıp sınırlandırılamayacağı sorumuza da şu yanıtı verdi: “tabii sınırlandırılabilir. nerde bir topluluk varsa uydu üzerinden yer tespiti ile bir füze göndermek mümkün."

  http://www.radikal.com.tr/…id=1075334&categoryid=77

  kanım dondu.

  eğer bu kişi halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suça azmettirme, insanlığa karşı suç vs gibi maddelerle anılmaz da ben burada atf-ı cürüm yapmış olursam, daha da gelmem davos'a.
 • anıl çeçenin açıklamalarıyla ilgili bir başka sorun da, konuyla ilgili görüş bildiren birkaç hukukçunun, olayı pkk'nın savaşan bir devletmişçesine muhatap alınacak olmasının yanlışlığını vurgulamaları. yani onlar için savaş hukukunun bölgede yaratacağı insanlık dramının hiçbir önemi yok. tabi bunu söyleyenlerden hikmet sami türkü biz çok iyi biliyoruz.

  pkk da mı bir insanlık dramı yaratıyor? bu doğru da olabilir ama burada tartışılan, kendini yasalarla ve avrupa insan hakları hukukuyla sınırlayan bir devlet; yani terör örgütü dediğin oluşumla, devlet arasında bu açıdan büyük bir fark var.

  ama bize göre yok. o zaman uğraşırsın yıllardır böyle götünde patlaya patlaya. orada yaşayanlar her şeyden önce insan, farkında mıyız acaba bunun!
 • istese todor jivkov bile olabilir!

  zamanin ötesinden edit: todor jivkov cok mu iyi bir adamdi? bulgaristan'da o dönemleri yasamis turk ve bulgar arkadaslarimin hicbirisinden onun hakkinda iyi bir kelime duymadim. belki de kandirildim. ya da anil cecen humanizme yeni bir boyut getirdi ve bizim basin onun yaptigi ironiye atladi. tamam mi? oldu mu?
24 entry daha