şükela:  tümü | bugün
  • arte kanalinin yeni dizisi.

ps: ek bilgi prochainement a venir
  • bir casusun hatıraları (hopscotch) vari nevi şahsına münhasır casusluk komedisi. bilhassa tavsiye edilir.
  • komikli şakalı gizli servis dizisi.

--- spoiler ---

"elbiseyle adam olunmaz, ajan olunur" takım elbiseye takmışlar kafayı, şekilcilik var.*

neyse, iki bölüm izledim. her şey gizli. nerdeyse bölümleri de gizleyeceklermiş.

bi'de sorgudakilere sorulan sorular eğlendiriyor...

-almanya topraklarının büyüklüğü ne kadardır? büyük? küçük? çok küçük?

-yahudi nüfusu ne kadardır? çok kalabalık? kalabalık? aşırı fazla?

-adolf hitler nasıldı? sempatik? antipatik?

- şu cümleyi tamamlayın....

test tekniği mi uygulanır ya istihbarat servisisin sen :)
    ...

-bu adamdan hangi bilgiyi vermesini istiyoruz? bilmem?
    adama gidip "senden hangi bilgiyi istiyoruz?"
    -tamam neyse merak etmeyin ne istiyorsak alacağız.
    --- spoiler ---

kısaca keyifli dizi.

edit1: an itibariyle 5. bölümde en sevdiğim filmlerden biri olan a bout de souffle filmine selam yollayıp bir oyumu daha aldı.
    gittikçe güzelleşiyor.

edit2: 11. bölümü gülmekten izleyemiyorum.*
  • iyi bir kara komedi. ısındıkça güzelleşiyor, ilk bölüm bu ne lan dedim aslında dürüstçesi, ama komedi ise +1, fransız ise +2 bölüm kredim vardır, iyi ki de öyle olmuş, üçüncü bölümde bazı yerlerinde artık "oha" demeye başladım.

fransızlar kadar kendilerini övdükleri kadar dövebilen bellki ingilizler vardır, ama onlar da o işi biraz fazla zarif yapıyorlar, fransızlar kendilerine çok pis girişiyorlar ya:) afrika sömürgeleri üzerinden anlattıkları şeyler, hem de "mizah" ile , yenilir yutulur değil.

iki sezonu da bitirdim. "maymun füzede" meselesi ile afrika ülkesine cumhurbaşkanını mülakatla seçip, alacağı oyu virgülü ile belirleme hikayesini hayatım boyunca unutmayacağım, fransa, cezayir, afrika ve soğuk savaş dönemi ile biraz alakası olan insanların kahkahalarla gülebileceği bir dizi, muhteşem referanslar var içinde.
  • netflix’te 2 sezonu bulunuyor. hayatimda ilk defa fransizcayi katlanilir kildi.
  • pek eğlenceli netflix'te bulunan fransız dizisi, sanırım sözlükçüler henüz keşfetmemiş.
  • ajan dizisi olarak başarısız, komedi dizisi olarak başarılı yapımdır bunun yanında calot gibi karnınız ağrıyana kadar gülmenize sebep olacak bir personayı barındıran dizidir.
    --- spoiler ---

60'larda avrupadaki alt-kültürlerin ve akımların gözlemlenebileceği, fransanın savaştan sonraki histerik toplum yapısını ve tarihini gözümüze sokulduğu; kennedy, de gaulle, kruşçev gibi dönemin liderlerini görebildiğimiz dizidir. ikinci dünya savaşından sonra fransanın konumunu , tıpkı ingiltere gibi, amerika ve rusyaya kaptırması bolca tiye alınır. ayrıca fransızların keyif pezevengi olmalarından dolayı diplomasiyi ne kadar kötü yönettikleri de işlenmektedir. birkaç yüzyıl içinde kendileri gibi akıcı fransızca konuşacak kadar kültürel asimilasyona maruz bıraktıkları kolonileri ve bu konuda ne kadar iyi olduklarını gösterirken aynı zamanda diplomatik olarak aynı kolonileri nasıl kaybettikleriyle de dalga geçilmektedir. fransanın teker teker bağımsızlıklarını kazanan kolonileri ile ilgili bir diyalogda şöyle bir cümle geçmektedir: "dün gece çok saçma bir rüya gördüm; çinliler afikayı kolonileştirmişti ve ben japon malı bir araba kullanıyordum".

--- spoiler ---
    hülasa, netflix'in en kaliteli yapımlarından biridir.