• ayse ve gül isimlerinin kimbilir hangi zaman diliminde kaynak yapilmasiyla olusmus bir kadin ismi, ayni zamanda çocuklar için yaratilmis bir kitap serisinin baskahramanidir aysegül.
    aysegül denizde, aysegül anne, aysegül ilginç bir gün, aysegül parkta gibi binbir varyasyona sahip bu kitaplari bizim jeneresyonumuzda okumus olan var midir hiç acaba? ben hiç okumadim (daha dogrusu birkaç sene önce akraba-i taallukatin evinde, çocuklarin odasinda görüp de onlara okumuslugumdan ötesi yok). kendi yasitlarimdan aysegül okuyan da bilmiyorum, fakat perihan magden'in yazilarindan hatirliyorum, bir kusak acayip etkilenmis aysegul'den, onun simdi herhalde biraz demode olmus cinsel kimliginden (bkz: kinder kirche kuche).
    ufak bir arastirma neticesinde ögrendim ki, aysegül'ün gerçek adi martine'mis. belçikali gilbert delahaye 1954'te yazmaya, marcel marlier de resimlemeye baslamis, ve sonra tüm dünyada farkli farkli adlarla yayinlanmis bu seri. ispanyol çocuklar martita, amerikalilar debbie, italyanlar christina, izlandalilar margret, çek cumhuriyeti ve slovakyadakiler de martinka diye taniyip sevmisler minik aysegül'ümüzü.
  • lacrima ile aynı kuşaktan olmamıza rağmen ben çok okumuştum çocukken (ve hatta buldukça ortalarda, büyükken) ayşegül serisini
    ayşegül küçük anne tadındakiler hafiften "gülşah küçük anne" sevimsizliğinde olsa da ayşegül ve diğer veletlerin hazırlanıp katıldığı çiçek bayramı unutulmaz bölümüdür benim için -ki burada japon kılığına girip çiçeklerden çay fincanı, demlik araba falan yaparlar o şekilde geçit törenine katılırlar-, ayşegül'ün köpeği ile kedisi bulut tahmin oyunu oynarlar, ayşegül yemek yapmayı öğrenip mutfağı batırır..
    güzeldir ayşegül, pek de naiftir. kalbimde özel bir yeri vardır, dogan kardes dergisi gibidir, milliyet kardes gibidir 80'lerin başında çocuk olanlar için.
  • ben zevu sefa icinde okudum bi kac sayisini aysegul un.bugun bardagi tutarken serce parmagim havaya kalkiyorsa, bu efeminelik hep aysegul serisinin armaganidir bana.illustrasyonlari mukemmeldir, insani ressam olmaya ozendirir.

bi de en arka kapakta hayatimin ilk travmasini gecirmemi saglayan bir ilustrasyon vardir.

aysegul ile sezai(hatirlamiyom elemanin adini) boyle aysegul dergisini acmislar kendi kendilerini okumaktadirlar.ve ellerinde tuttuklari dergininde arkasinda kendi kendilerini okuduklarini gosteren bir resim daha vardir.onun arka kapaginda da yine keza ayni sekildhdhfhhfrsmsmss.

iste bu hadise zedelemistir, zorlamistir minik dimagimi.

buna benzer
    (bkz: damdan dustu bir kurbaga)
  • her karesinde, aysegul'un beyaz kulodu kendini gosterirdi (niye?) - belki de bu yuzdendir; bir kusagın acayip etkilenmesi aysegul'den...
  • serinin aysegul mutfakta adli sayisindandir öörendiim krep wesaire,bööle de ööretici bi kismi wardır,sewerim.
  • bir de bu seriden çok etkilenmiş olan(!) ebeveynler çocuklarına ayşegül ismini koyarlar
  • son albümü "güzelleme 4" ün aranjörlüğünü sözlük yazarlarından ct yapmıştır.
  • türk insaninin uzun saçli herhangi bir erkege otomatikman taktigi lakap.
  • kardeşinin adı bir can bir de arda olarak sürekli değişen çocuk kitaplarındaki kızcağızın adı,bir de fındık mı fıstık mı ne köpeği vardı.
hesabın var mı? giriş yap