şükela:  tümü | bugün
 • kızıl ordunun 23 haziran-29 ağustos 1944 tarihleri arasında alman merkez ordu grubu'nu imha etmek ve beyaz rusyayı kurtarıp ardından polonyayı işgal etmek amacıyla o ana dek düzenledikleri en büyük stratejil taarruz.
 • stalingrad ve kursk savaşları, almanya'nın sovyet cephesinde kazanma şansını yok etmişti. o zaman general manstein ın hitler'e söylediği gibi almanların en azından berabere kalma şansı vardı. işte bu operasyonun kesin başarısı o şansı da yok etti. zaten 2 hafta önce başlayan normandiya çıkartması ile yenilgi artık zaman meselesi olmuştu.

  bu harekat sırasında sovyet birlikleri özellikle beyaz rusya ve baltık ülkelerinde nazi zulmünü görmüş, halkıyla birlikte yok edilen yerleşim birimlerinden geçmiş, böylece kabak 1 yıl kadar sonra berlindeki sivil halkın başına patlamıştır.

  ayrıca sovyetler propaganda amaçlı olarak minsk savaşı sırasında esir edilen 40 binden fazla alman askerini moskovada yürütmüş , yürüyüşün ardından sokaklar temizlenmiş bütün bu olaylar filme alınmış.
 • dünya tarihinin en başarılı taarruz harekatlarından bir tanesidir.

  bagration harekatı ıı. dünya savaşı sırasında kızıl ordu'nun yürüttüğü beyaz rusya stratejik taarruz harekâtı'nın kapalı adıdır.

  harekât, 22 haziran ve 19 ağustos 1944 tarihleri arasında icra edilmiş olup sonuçta alman kuvvetleri beyaz rusya'dan ve doğu polonya'dan çıkartılmıştır. harekâta verilen bagration kapalı adı, 18. ve 19. yüzyıllarda yaşamış çarlık generali, prens pyotr bagration'a dayanmaktadır.

  harekât sonucunda alman merkez ordular grubu'nu oluşturan dört ordudan (biri panzer ordusu) üçü, 4. ordu, 3. panzer ordusu ve 9. ordu, neredeyse tümüyle imha olmuştur. harekât, "ıı. dünya savaşı'nda tüm alman silahlı kuvvetleri açısından en belalı yenilgiydi". harekâtın sonunda sovyetler birliği'nin batı kesiminin büyük bir bölümü alman işgalinden çıktı ve kızıl ordu, romanya ve polonya topraklarına ulaşarak buralarda sağlam bir dayanak oluşturdu.

  amerikalı bir tarihçiye göre, alman kayıpları 300 bin ölü, 250 bin yaralı ve yaklaşık 120 bin tutsak olmak üzere toplamda 670 bindir. aynı tarihçiye göre kızıl ordu kayıpları ise 60 bin ölü, 110 bin yaralı ve yaklaşık 8 bin tutsaktır. bu veriler bile operasyonun ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir.

  savaşa dair daha fazla detay merak edenlere şu belgeseli izlemesini tavsiye ediyorum :

  https://www.youtube.com/watch?v=z7rvysotkx8
 • ikinci dunya savasi'ni kita avrupasinda sona ulastiran savastir en temeliyle. 1944'teki normandiya cikarmasi olsa da olmasa da sovyetlerin zaferi kazanilmasi kacinilmazdir. bunu entry'nin devaminda aciklayacagim her neyse.

  sonuca baktigimizda zayif tutulan ana ordular grubu, hitler'in elastik savunmayi generallerine yasaklamasi, insan gucunden tutun cephane sayisina kadar sovyetlerin ustunlugu ve son olarak saldiri inisiyatifinin kizil ordu'da bulunmasi normandiya cikarmasi olsa da olmasa da nazi almanyasi'nin cokuse ugramasina kesinlik kazandirmistir.

  peki neden sovyetler kesin zafer kazanmistir?

  normandiya cikarmasinin olmasi sadece bagration operasyonunun daha kisa surede basariya ulasmasina zemin saglamistir.

  1) stalingraddan faciasindan sonra almanlar 300.000'den fazla asker kaybetmistir ve iii. harkov muharebesine kadar da saldiri inisiyatifini ellerine alamamislardir.

  2) harkov muharebesinin basariya ulasmasi, uzun vadede almanlari zarara ugratmistir. cunku sonrasinda saldiri icin hazir olmayan almanlar kursk harekatini duzenlemistir.

  3) kursk, tarihin en buyuk tank savaslarindan biridir. 1943 yazinda gerceklesen savas, saldiri inisiyatifini savas sonuna dek sovyetler'e vermistir. almanlarin tiger, panther ve elefant (sonradan adi cok defa degisti, ferdinand da diyebiliriz) gibi pek cok yeni tanki kullanmasina imkan vermis bir muharebedir. ancak gelin gorun ki kursk'un stratejik bir onemi yoktur. haritadan bakildiginda -hitler gozuyle bakarsak biraz- cirkin bir cikintidir ve yok edilmelidir. guderian gozunden baktigimizdaysa kursk'un stratejik hicbir onemi yoktur, onemli ikmal hatlarina sahip degildir. kursk'un ele gecirilmesi savasta hicbir temel dengeyi yerinden oynatmayacaktir (ki guderian hakli da cikmistir) kursk operasyonu icin pek cok cepheden asker getirtilmis, diger ordu gruplarinin tank sayilari azaltilarak bu cepheye nakledilmistir. almanlarin kontrolsuz saldirilari, sovyetlerin alman taarruzunu onceden tahmin etmesi ,asilmasi imkansiza yakin savunma hatlari kurmalari (bu demektir ki taarruzda bir surpriz unsuru yoktur, yani dusmanin savunmaya hazir oldugu bir saldirinin anlami yoktur) ve son olarak da almanlarin kursk cephesinde hasar goren tanklari ceohe gerisine getirememesi wehrmacht icin cok gerek insan gerekse ekipman gucu olarak telafisi imkansiz gedikler acmistir (ayni hata stalingradda da yapilmisti ancak ders alinmamis zaar).

  4) gelelim 4. varana: maalesef almanlar 1944 sovyet taarruzunu guney cephesinden beklemektedirler. (yani kizil ordu dusmani hazirliksiz yakalamistir, unutmayalim ki surpriz unsuru olmadan galibiyet almak cok zordur) almanlarin yetersiz istihbarati ve birliklerin buyuk kismini guney kanada yigmasi kizil ordunun merkez ordu grubu'nun uzerinden silindir gibi gecmesine sebep olmustur.

  5) statik savunma comarligi: yemin ediyorum ben hayatimda boyle bir amelelik gormedim. adam (hitler) saniyor ki hearts of iron oynuyor. ulan geri cekilmek (elastik savunma) kanina neden bu kadar dokunuyor da generallerine mudahale ediyorsun. madem generallerine ne otonomi ne de inisiyatif vereceksin, o zaman git kendin cephede savassana?!

  6) almanlarin kendi kuvvetlerini -hitler'in emri yuzunden- stratejik oneme sahip olmayan aptal saptal kasabalara dagitmalari. cil yavrusu gibi dagilan alman kuvvetleri harekatin daha ilk safhasinda kizil ordu birlikleri tarafindan bir bir imha edilmistir.

  7) sonuca baktigimizda, ana ordular grubu cokmustur. kuzey hatti ve ordunun buyuk kisminin kaldigi guney ordular grubu ikmalsiz birakilmistir. minsk'in dusmesi sonrasinda sovyetlerin onu berline kadar acilmis ve wehrmacht'in yeniden organize olmasina izin vermeden 1945 basinda berlin kapilarina dayanmistir.

  yani, normandiya cikarmasi olmasaydi da alman kurmaylar birliklerini yine guney kanadina yigacaklardi, bagration yine basariya ulasacakti. belki birkac hafta degil de 1 ay surecekti, ama almanlarin merkez ordular grubu oyle yahut boyle cokecekti.
 • kızıl ordunun barbarossa harekatının 3. yıldönümünde gerçekleştirdiği saldırı. bu saldırı sonucu stalingrad'dan beri kan kaybeden wehrmachtın tabutuna çivi çakılmıştır. mevzubahis kayıp oranı o kadar yoğundur ki bu savaştan sonra 1000 yıl sürmesi varsayılan drittes reichin savunması 16 yaşındaki çocuklarla 60 yaşındaki dedelerden müteşekkil volkssturm'a kalmıştır.

  çoğu uluslararası gözlemci ve gazeteci daha 1-2 yıl öncesine kadar yenilmez olan 20. yüzyılın en başarılı savaş makinesi wehrmacht'ın bu kadar çok kayıp verdiğine inanmaz. bunun üzerine ruslar bu muharebede ele geçirdikleri 22'si general, binlercesi subay olan 60.000 savaş esirini moskova'da yürüterek başarılarını tasdik ederler.

  yürüyüşün videosu