şükela:  tümü | bugün
 • kızıl ordunun 23 haziran-29 ağustos 1944 tarihleri arasında alman merkez ordu grubu'nu imha etmek ve beyaz rusyayı kurtarıp ardından polonyayı işgal etmek amacıyla o ana dek düzenledikleri en büyük stratejil taarruz.
 • stalingrad ve kursk savaşları, almanya'nın sovyet cephesinde kazanma şansını yok etmişti. o zaman general manstein ın hitler'e söylediği gibi almanların en azından berabere kalma şansı vardı. işte bu operasyonun kesin başarısı o şansı da yok etti. zaten 2 hafta önce başlayan normandiya çıkartması ile yenilgi artık zaman meselesi olmuştu.

  bu harekat sırasında sovyet birlikleri özellikle beyaz rusya ve baltık ülkelerinde nazi zulmünü görmüş, halkıyla birlikte yok edilen yerleşim birimlerinden geçmiş, böylece kabak 1 yıl kadar sonra berlindeki sivil halkın başına patlamıştır.

  ayrıca sovyetler propaganda amaçlı olarak minsk savaşı sırasında esir edilen 40 binden fazla alman askerini moskovada yürütmüş , yürüyüşün ardından sokaklar temizlenmiş bütün bu olaylar filme alınmış.
 • dünya tarihinin en başarılı taarruz harekatlarından bir tanesidir.

  bagration harekatı ıı. dünya savaşı sırasında kızıl ordu'nun yürüttüğü beyaz rusya stratejik taarruz harekâtı'nın kapalı adıdır.

  harekât, 22 haziran ve 19 ağustos 1944 tarihleri arasında icra edilmiş olup sonuçta alman kuvvetleri beyaz rusya'dan ve doğu polonya'dan çıkartılmıştır. harekâta verilen bagration kapalı adı, 18. ve 19. yüzyıllarda yaşamış çarlık generali, prens pyotr bagration'a dayanmaktadır.

  harekât sonucunda alman merkez ordular grubu'nu oluşturan dört ordudan (biri panzer ordusu) üçü, 4. ordu, 3. panzer ordusu ve 9. ordu, neredeyse tümüyle imha olmuştur. harekât, "ıı. dünya savaşı'nda tüm alman silahlı kuvvetleri açısından en belalı yenilgiydi". harekâtın sonunda sovyetler birliği'nin batı kesiminin büyük bir bölümü alman işgalinden çıktı ve kızıl ordu, romanya ve polonya topraklarına ulaşarak buralarda sağlam bir dayanak oluşturdu.

  amerikalı bir tarihçiye göre, alman kayıpları 300 bin ölü, 250 bin yaralı ve yaklaşık 120 bin tutsak olmak üzere toplamda 670 bindir. aynı tarihçiye göre kızıl ordu kayıpları ise 60 bin ölü, 110 bin yaralı ve yaklaşık 8 bin tutsaktır. bu veriler bile operasyonun ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir.

  savaşa dair daha fazla detay merak edenlere şu belgeseli izlemesini tavsiye ediyorum :

  https://www.youtube.com/watch?v=z7rvysotkx8
 • kızıl ordunun barbarossa harekatının 3. yıldönümünde gerçekleştirdiği saldırı. bu saldırı sonucu stalingrad'dan beri kan kaybeden wehrmachtın tabutuna çivi çakılmıştır. mevzubahis kayıp oranı o kadar yoğundur ki bu savaştan sonra 1000 yıl sürmesi varsayılan drittes reichin savunması 16 yaşındaki çocuklarla 60 yaşındaki dedelerden müteşekkil volkssturm'a kalmıştır.

  çoğu uluslararası gözlemci ve gazeteci daha 1-2 yıl öncesine kadar yenilmez olan 20. yüzyılın en başarılı savaş makinesi wehrmacht'ın bu kadar çok kayıp verdiğine inanmaz. bunun üzerine ruslar bu muharebede ele geçirdikleri 22'si general, binlercesi subay olan 60.000 savaş esirini moskova'da yürüterek başarılarını tasdik ederler.

  yürüyüşün videosu
 • sovyet ordusunun, üçüncü reich'in tüm askeri yapılarındaki, tüm personellerin, tüm savaş boyunca, doğu cephesi harici, diğer tüm cephelerde, kıa(killed in action) kaybının toplamından daha fazlasını öldürdüğü harekatın ismidir.
  bu kare olanları özetliyor sanıyorum.
  almanlar bütün tarihlerindeki en feci askeri yenilgiyi 1944 temmuz'unda, minsk'te almışlardır.
  22 generali ve 26 tümeni içeren merkez ordu grubu imha edilmiştir.
  hakkında orijinal kamera kayıtlarını içeren bir belgesel.
 • doğu cephesinde almanların savaşı kaybettiğinin kesinleştiği harekat.

  1943'te ki kursk harekatı almanların doğu cephesinde savaşı kazanması ihtimalini neredeyse ortadan kaldırmıştı ancak ortaya bir yenişemezlik durumu çıkmıştı.tarafların gücü birbirlerine denk hale gelmişti.

  1944 yılında almanlar büyük bir sovyet taarruzu bekliyorlardı.hitler bunun ukrayna üzerinden romanya ve macaristana doğru gelişeceğini düşünüyorken general von manstein sovyet taarruzunun beyaz rusya hattından olabileceğini düşünüyordu.zira alman cephe hattı absürd bir şekilde kuzey ve orta hatlarında rusyanın iç bölgelerindeyken güney noktalarda rusya dışına itilmişlerdi.bu durumda orta bölgede yer alan alman merkez ordular grubunu bir nevi iki taraftan bir çapraz ateş altına alıyordu.

  von manstein haliyle hitlere alman birliklerinin geri çekilmesini ve alman savunma hattının tek bir düz çizgi haline getirilmesini tavsiye etti.eğer alman ordusu bu şekilde bir dizilişe geçerse - almanlar sovyetlerden bir kaç kat daha az askere sahipti- bölge başına düşen alman asker sayısı artacaktı ve hatta bir kısım birlikler ihtiyat olarak geri noktalarda konuşlandırılabilecekti.eğer bu şekilde bir savunma tertibatı alınırsa taarruz eden sovyetlerin gücü kırılabilir ve belki de bir karşı taarruzla sovyetler bozguna uğratılabilirdi.manstein bunu hareketli savunma olarak isimlendirmişti.doğu cephesinde almanlar bu taktiği minimal düzeyde bir kaç defa uygulamışlar ve önemli başarılar elde etmişlerdi.ancak tek bir toprak parçasını bile vermek istemeyen bu teklifi reddetti ve geri çekilmeyi kesin bir şekilde yasakladı.

  almanları felakete götüren süreç işte burada başladı.aslında 1944 haziranı doğu cephesi haritasına ve tarafların güçlerine bakılırsa almanların bir felakete uğraması zaten kaçınılmazdı.almanların 480 bin asker , 118 tank, 452 taarruz topu, 3,236 top, 920 uçağına karşılık sovyetlerin 1 milyon 670 bin askeri , 3,841 tankı, 1,977 taarruz topu , 32,718 topu ve 7,799 savaş uçağı vardı.sonuç aslında kağıt üzerinde belliydi.arada ki fark bir uçurumdu.

  almanlar toplamda 500 bine yakın ölü,yaralı ve esir verirlerken sovyetlerin toplam zayiatı 700 bine yakındı.sovyetlerin kaybı daha fazla olmasına karşın bu kayıpları telafi edebilecek insan kaynağına sahiptiler.almanya ise böyle bir lükse sahip değildi.bu operasyon neticesinde 1 sene sonra sovyetler berline girecek ve savaş avrupada bitecekti.
 • (bkz: baratheon)
  (bkz: fallow deer)