şükela:  tümü | bugün
 • kızıl ordunun 23 haziran-29 ağustos 1944 tarihleri arasında alman merkez ordu grubu'nu imha etmek ve beyaz rusyayı kurtarıp ardından polonyayı işgal etmek amacıyla o ana dek düzenledikleri en büyük stratejil taarruz.
 • stalingrad ve kursk savaşları, almanya'nın sovyet cephesinde kazanma şansını yok etmişti. o zaman general manstein ın hitler'e söylediği gibi almanların en azından berabere kalma şansı vardı. işte bu operasyonun kesin başarısı o şansı da yok etti. zaten 2 hafta önce başlayan normandiya çıkartması ile yenilgi artık zaman meselesi olmuştu.

  bu harekat sırasında sovyet birlikleri özellikle beyaz rusya ve baltık ülkelerinde nazi zulmünü görmüş, halkıyla birlikte yok edilen yerleşim birimlerinden geçmiş, böylece kabak 1 yıl kadar sonra berlindeki sivil halkın başına patlamıştır.

  ayrıca sovyetler propaganda amaçlı olarak minsk savaşı sırasında esir edilen 40 binden fazla alman askerini moskovada yürütmüş , yürüyüşün ardından sokaklar temizlenmiş bütün bu olaylar filme alınmış.
 • dünya tarihinin en başarılı taarruz harekatlarından bir tanesidir.

  bagration harekatı ıı. dünya savaşı sırasında kızıl ordu'nun yürüttüğü beyaz rusya stratejik taarruz harekâtı'nın kapalı adıdır.

  harekât, 22 haziran ve 19 ağustos 1944 tarihleri arasında icra edilmiş olup sonuçta alman kuvvetleri beyaz rusya'dan ve doğu polonya'dan çıkartılmıştır. harekâta verilen bagration kapalı adı, 18. ve 19. yüzyıllarda yaşamış çarlık generali, prens pyotr bagration'a dayanmaktadır.

  harekât sonucunda alman merkez ordular grubu'nu oluşturan dört ordudan (biri panzer ordusu) üçü, 4. ordu, 3. panzer ordusu ve 9. ordu, neredeyse tümüyle imha olmuştur. harekât, "ıı. dünya savaşı'nda tüm alman silahlı kuvvetleri açısından en belalı yenilgiydi". harekâtın sonunda sovyetler birliği'nin batı kesiminin büyük bir bölümü alman işgalinden çıktı ve kızıl ordu, romanya ve polonya topraklarına ulaşarak buralarda sağlam bir dayanak oluşturdu.

  amerikalı bir tarihçiye göre, alman kayıpları 300 bin ölü, 250 bin yaralı ve yaklaşık 120 bin tutsak olmak üzere toplamda 670 bindir. aynı tarihçiye göre kızıl ordu kayıpları ise 60 bin ölü, 110 bin yaralı ve yaklaşık 8 bin tutsaktır. bu veriler bile operasyonun ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir.

  savaşa dair daha fazla detay merak edenlere şu belgeseli izlemesini tavsiye ediyorum :

  https://www.youtube.com/watch?v=z7rvysotkx8
 • kızıl ordunun barbarossa harekatının 3. yıldönümünde gerçekleştirdiği saldırı. bu saldırı sonucu stalingrad'dan beri kan kaybeden wehrmachtın tabutuna çivi çakılmıştır. mevzubahis kayıp oranı o kadar yoğundur ki bu savaştan sonra 1000 yıl sürmesi varsayılan drittes reichin savunması 16 yaşındaki çocuklarla 60 yaşındaki dedelerden müteşekkil volkssturm'a kalmıştır.

  çoğu uluslararası gözlemci ve gazeteci daha 1-2 yıl öncesine kadar yenilmez olan 20. yüzyılın en başarılı savaş makinesi wehrmacht'ın bu kadar çok kayıp verdiğine inanmaz. bunun üzerine ruslar bu muharebede ele geçirdikleri 22'si general, binlercesi subay olan 60.000 savaş esirini moskova'da yürüterek başarılarını tasdik ederler.

  yürüyüşün videosu
 • homo sapiens'in organize olabilme tarihindeki 'askeri' kapsamına giren tüm etmenler arasında en büyük başarıdır.
  wehrmacht'ın buradaki kia'sı (killed in action) tüm savaş boyunca, doğu cephesi haricindeki tüm cephelerde, tüm sebeplerden ölen personelin toplamından daha fazladır. tüm merkez ordu grubu imha edilmiş almanlar buradaki kayıplarını asla tekrar yerine koyamamıştır.
  belarus'ta, bebekleri ahırlara doldurup canlı canlı yakan alman ordusu, 3 yılda, belarus'ta 2 milyon sivil öldürmüştür. belarus'un başkenti olan minsk'te 29 haziran ve 4 temmuz arasında 70.000 alman askeri öldürülmüş, 35.000'ini esir almıştır. bu savaş boyuna almanya'nın aldığı en büyük yenilgidir. hatta alman ordusunun tüm tarihinde aldığı en büyük yenilgidir. kıa 300.000 toplam ölen alman sayısı ise 409.000'dir.
  https://m.youtube.com/watch?v=4ftaqttahpm