• türkiyede açılsa da asla abd veya avrupadaki gibi olamayacak mekandır muhtemelen. nedenide zihniyet farkıdır. muhtemelen kitapları vb alıp istediğimiz yere kahve ile çökme/yatma olayı pek olamayacaktır.. bu açıdan gelse de dnr dan çok farkı kalmaz gibi.
  • 3 tane kitapçısını gezdim bu adamların çook büyük hayalkırıklığına uğradım. şöyle ki, adamlar amerika'da üniversitelerde resmen kitapçı* tekeli kurmuş. tesadüfen gezdiğim üç üniversite kitabevinin üçünün de b&n olması tesadüften daha fazlası olsa gerek. neredeyse hiçbir sol/radikal neşriyatı bulmak mümkün değil gibi. hatta ve hatta mit şubesinde jack london'ın kitaplarını bile bulamadım. harvard şubesi bayağı büyük ama yine de boyutça buradan çook daha küçük olan shakespeare and company'nin yanına yaklaşamazdı. çook büyük çıkarımlar yapmamak lazım ama yine amerikanyanın sözümona elit üniversitelerinde durum böyleyken böyle yani. 2 reyon felsefe, 1 reyon sosyloji kitabı varken 10 reyon finans, pazarlama, kişisel gelişim gibi bok püsür şeyler olması üniversitelerin de aslında gittiği yön, kapitalist sistemle barışıklığı vs. üzerine çok şey söylemekte.
  • martin mystere amca'nın raflarına dalıp gittiği ve içeride geçirdiği zamanı unuttuğu için sayesinde park cezası yediği kitapçı.*
  • yeni, eski, ozel mozel ayirmadan abuk subuk indirimlerle insani manyaklastiran kitapci. bavul kilo sinirini asti lan kitapsizlar.
  • amerika'nin dost kitabevi. o sicakligi veriyor.
  • enfes bir mekandir sinema yerine gidip burda oturur kitaplari seyrederim.
    amerika da kitap fiyatlari kol boregi tarifesinden satildigindan ancak saban filmlerindeki ekmek elinde peynir kavanozda izleyip ekmegini yiyen kavanoza da ic geciren saban modelinde insanlar buraya kamp kurar kitaplari karistirirlar fakat henuz magazalara cadir kurmaya izin cikmadi bir gayret o da olacak.

magaza dediysek dunyada boyle dukkan az bulunur, sadece standart magazasinda bile cocuk bolumunde saatler gecirirsiniz.

sahsimin uc ayri lokasyondan kutuphane kartim oldugu icin ve yeni cikan kitaplarin bile hizli sekilde kutuphaneye dusmesi dolayisiyla kitap satin almak zorunda kalmiyorum.lakin asimov gibi birtakim yazarlarin serisini yapmak icin kaldirim ustu yada sahaf dukkanlarina bakiniyorum.maalesef burada avrupaya nazaran yada turkiyedeki gibi sahaf kulturu pek gelismemis new york sehrinin sahaflarinin sayisi elin parmaklarini gecmez.
    ne vakit subway e binsem kompartimanin belki 10 da birinin (fazla mi attim acaba) elinde fiction olur, bu arada kompartiman dediysek ortalama 25 metrelik bir buyuklukten bahsediyorum.bayagi bir insan kitap okuyor yani fakat bu kadar kitap nereye gidiyor hala cozemedigim bir sirdir.
  • neredeyse türkiyeden kimsenin kullanmadığı ve ekşideki başlığına bile girmeyeceği bu mağazadan 3 aydır alışveriş yapmaya çalışıyorum ama henüz tam olarak beceremedim. dolayısıyla böyle uzun bir entry'i yazmam da saçma olacak fakat ne yapalım, sıkıldım ve yazasım geldi.

kazayla bu başlığa bakıp da uzun entry okumak istemeyen için özet geçiyorum: belli bir yere anında teslim ibaresi olmayan kitapları sipariş vermeyin çünkü bekleme süreniz gerçekten belirsiz + bilgilendirme sıfır. 3 gün de sürebilir 1 ay da sürebilir.

kasım ayında özellikle wishlist'imde stokta bulunduğunu gördüğüm 4 adet kitabın siparişini verdim. 1 ay boyunca yollamadılar. ardından yollamaya karar verdiler fakat amerikan express kartımı tanımlayamadıkları için bonus* kartımı kullanmak zorunda kaldım. bir hafta sonra yine mail attılar, kartımı onaylayabilmeleri için verdikleri numarayı aramam istendi. bir hafta içinde aramazsam siparişim iptal edilecek. hayhay. abd'de bir telefonu hangouts üzerinden aramak ücretsiz olduğu için bu şekilde aradım. tabi yabancı olduğumdan dolayı telefondaki elemana ismimi ve mail adresimi kodlatmam ciddi uğraştırdı. neyse kredi kartını tanıttık. aradan 1 hafta geçti ve siparişim kendiliğinden iptal oldu. gerekçe olarak, para çekememelerini söylediler. wtf.

bu salaklar parayı çekmişlerdi fakat işlemlere baktığımda geri yatırdıklarını gördüm. b&n çektiği parayı geri yatırmış, amazon.com o yatırılan parayı, 10 gün önce verdiğim bir siparişi kargolamak için sabah 5 gibi çekmiş. ben de sabah 8 gibi evden çıkarken bankamatiğe gidip kredi kartına para yatırmışım. b&n bu aradaki 3 saati yakalamış tekrar para çekmek için. oeh.

neyse müşteri hizmetlerine bağlandım olayı anlattım. aynı siparişi tekrar aynı fiyattan girin dedim, olmaz dediler. neden bile yok, olmaz yapamam. kullandığım indirim de yandı.

bu ay efsane indirimler yapmışlar, aynı kitapları daha uygun fiyattan heyecanla tekrar sipariş verdim. dolar kuruyla aynı para geliyor gerçi ama orası önemli değil. 5 kitap sipariş verdim ve bu sefer daha hızlı olsun diye airmail kargo seçtim. gümrük limiti yükselmeden gelsin bari diye düşünerek... birkaç saat sonra live chat'e bağlandım sipariş verdim ne zaman yola çıkar diye. adam bana 2 şubatta elinizde olur dedi. yahu kardeşim ben sana bana ne zaman ulaşır demiyorum, ne zaman yola çıkar diyorum. neyse kitaplardan 1 tanesi bunların warehouse'da yokmuş, gelmesi 1-2 gün sürermiş o zaman kargolanırmış, eyvallah.

2 gün sonra tık yok, bağlandım yine. böyle böyle demiştiniz. bu sefer ki eleman kargoya hazırlanıyordur, kargolanmış bile olabilir yarına sisteme düşer dedi. düşmedi... 2 gün sonra yine bağlandım, yahu dedim ben size ne ettim, niye yollamıyorsunuz. gümrük yasası da geçti sikerim yavaş kargoyla yollayın bari dedim. bu süreçte kargo seçimini değiştiremiyoruz demesinler mi? yav kitap eline geçmemiş daha, işlemleri yapmamışsın, ne zaman yollayacağın hala belli değil, nasıl değiştiremezsin kargo seçimini? tam bir türk firması mantığı. hiçbir çözüm önerisi veremiyorlar. kızdım, amazon'dan bir şeyler öğrenin, köylü müsünüz nesiniz dedim.

bugün tekrar bağlandım. diğerlerine göre biraz daha aklıselim bir eleman, baya özür diledi yaşadığım sıkıntılardan dolayı. sitede ki çakallığı da biraz anladım.

bu kazmaların stoğunda olan kitapların bazılarında gün içinde teslim seçeneği varken bazılarında genelde 3 günde teslim olur yazıyor. benim beş kitabımdan bir tanesi üç günde teslim olanlardan. meğersem stokta gözükmesine rağmen bu kitap b&n deposunda yokmuş, bunu anladım. 3.parti olacak şekilde temin etmeye çalışıyor o sırada. deposunda o sırada olmayan kitabı ortalma 3 gün içinde getiririz demesine rağmen getiremiyor, bütün kargo bekliyor. o kitap gelirken başka bir kitap stokta biterse siki tuttunuz, bu sefer onu bekleyeceksiniz.

amazon'da aynı şey başınıza gelmiyor çünkü bir süre sonra amazon siz bütün hepsini aynı anda gönder seçeneği ile sipariş vermiş olsanız bile, tek bir ürün yüzünden beklememeniz için, makul bir süre geçtikten sonra sizin o sırada stokta olan siparişlerinizi yolluyor, diğerini ise stoğa girdikten sonra, bazen hızlı kargo ile, yolluyor. müşteri memnuniyeti esas.

neyse işte bu son bağlandığım eleman dedi ki; isterseniz henüz depomuza gelmemiş olan o tek kitabı siparişten çıkarayım, diğerleri yollansın. kabul ettim tabi. fakat bunu bana 1 hafta önce söyleselerdi (hatta kasım ayındaki siparişim de aynı nedenle 1 ay boyunca yollanmamış onu yeni farkettim bu sebeple..) ben stokta olmayan kitabı zaten sipariş vermez, hızlıca kitaplarıma kavuşurdum.

depoda aslında olmayan kitap şöyle gözüküyor. http://i.imgur.com/erxiv0w.jpg
    bu ise depoda olan kitabın satın alma görüntüsü. https://i.imgur.com/7hyhuub.jpg

eleman depoda olmayan kitabı iptal edince 1 saat içinde diğer 4 kitap'ın durumu open'dan processing'e geçiş yaptı aha.

şimdi bir de gümrük parası vereceğiz.

edit:

tam 15 gün sonra 30$ olan ve ucuz kargoyla takipsiz yollanan siparişim yeşil bir isviçre postası çuvalıyla az önce geldi. fakat 30$'ın üstünde olan ve airmail ile yollanan ilk siparişim gelmedi, gümrüğe takıldığında ihbar kağıdı yollamamışlar yani bir aksilik çıkmazsa gidip alacağım pazartesi günü.
  • kendisi basli basina isvicre'den buyuk olan eyaletle karismasin diye ozel olarak belirttigim new york sehrindeki magazalarinda new york kutuphanesinden daha cok kitap okunan magazalar zinciri. diger sehirlerde ihtimal cok fast food bir havasi olabilir lakin gozlemledigim kadariyla bizim yorede insanlarin gidip koridorlarina serilip roman bitirdigi, aylik dergilerini okumaya gittigi bir muessese. icerisinde starbucks barindirmasi ile kahve icmememe ragmen benden yuksek not aliyor. sattigi virginia woolf ve james joyce baskili torba-cantalarla goz dolduruyor. yine de mumkunse shakespare's co'dan ya da st marks books'dan alisveris etmeye gayret edin zira barnes and noble gibi buyuk kitapcilar tekel haline geldikleri zaman piyasaya cikacak ya da cikmis ve satisa yeni surulmus kitaplarin dagitimi uzerinde kontrol sahibi oluyorlar, buyuk isimlerle araniz iyi degilse kitabinizin esamesi okunmuyor, bu durumda bize gereken bir nevi kahraman bakkal supermarkete karsi v 2.0.
  • beni çok değişik duygulara sürükleyen kitapçı.

amerikada kalmayı düşündüğüm ve bunun için giriişmde bulunduğum zamanlarda, bir yerlerden olumlu yanıt alıp "ahanda kalıyorum anasını satayım!" çığlıkları attığım gün gidip kendime iki tane kutlama hediyesi kitap almıştım. sonra bütün hayallerim başıma geçti. kitaplara bakamıyorum şimdi. açıp okuyamıyorum. mağazanın adını falan görünce, duyunca da mideme yumruk yemiş gibi hissediyorum kendimi.
    (bkz: çok muzdaribim sözlük).
  • kimse bahsetmemiş ama, ülker çikolatalarını kolaylıkla her mağazasında bulabileceğiniz bir kitapçı zinciri. hem de raf raf vardır bu çikolatalar.
hesabın var mı? giriş yap