• hey gidi be. dünyanın en iyi tavuk dönerini bursa piyasasının üzerinde yiyebileceğiniz yer. bursada iskender kebap yemek için gelen adam bile uğramalı buraya.

lise yıllarından bir anı,

sabah erken. okula gitmek istemedim. antrenmana giderim deyip önce yemek yemeli diye düşündükten sonra soluğu burada aldım. döner yeni yeni pişmeye başlamış. ayrıca büfenin tavanında bir tadilat var. tam döner tezgahının üzerine denk gelen yerden bir miktar toz düşüyor dönerin üzerine. demir amca bu durumu farkedip tüm döneri çöpe atıyor. yenisini diziyorlar ve ben biraz daha bekliyorum. ama demir amcanın gözünü kırpmadan kaç kilo eti çöpe atmasını gördükten sonra seve seve bekliyorum. abi soğan yok. az mayonez.
  • bu akşam adım attım dükkanından içeri. iki dirhem bir çekirdek demir amca akşamın o saatinde işinin başında. tüm personel güler yüzle selamladı kuryelerine varıncaya kadar.
    hoşgeldiniz efendim
    nereye oturmak istersiniz.
    zaten boş, rahat edeceğiniz bir yere geçin lütfen
    ne istersiniz?
    iki dürüm iki ayran, mayonezsiz soğanlı...

abartmıyorum ömrümde yediğim en güzel tavuk döneri burası yapıyor. et dönerle kapışabilecek bir lezzeti var. yumuşacık tavuk eti kararında baharatlarla harmanlanmış... muhteşem. lise yıllarını bursa'da geçirmiş ve lise yılları boyunca envai çeşit tavuk döner yemiş biri olarak övgüler karşısında "bir tavuk döner en fazla ne kadar lezzetli olabilir ki" diyen beni kendine müptela etmiştir.

bir de yeri değişsin diyenlere teessüf ediyorum. rica ederim aynı yerde aynı dükkanda kalsın. mümkünse şube de açmasın.
  • 1954'den beri tavuk döner yaptığı yanılsaması olsa da, bursanın ilk ve en iyi tavuk dönercilerinden biridir. sanırım ilk olarak normal tavuk ürünleri satmaya başlamış, deli dana mendeburu piyasaya çıkınca ortaya çıkan tavuk dönerin ilk icraacılarından olmuştur ki iyi ki olmuş.

gerçekten bursa'da yiyebileceğiniz en iyi tavuk dönercilerden biridir ama esas güzelliği fiyat performans oranından gelir. hatta belli bir miktarın üzerinde alış veriş yaptığınızda (15 lira diye aklımda ama yanılıyor olabilirim) size bir litre kola da hediye ederler ki şahanedir. zaten paket servisi falan da epey geniş bir alana hizmet eder, o yüzden civar esnafça da sevilir.

yer olarak mahalle arasında kaldığından kolay yerini kolay bulamayabilirsiniz, bulsanız da zaten ufak bir yer olduğundan ilk başta bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz, zira mekan olarak herhangi bir ekmek arası dönerciden farkı yoktur.

bursa'da yolunuz altıparmaktan geçerse (ki genelde geçer) sorun bulun yiyiğin, pişman olmazsınız.
  • bursa'da hatta türkiye'de yiyip yiyebileceğiniz en güzel tavuk döneri yapan yer. ayrıca arkadaş çevresinde adı "yağlı" olarak da bilinir.

- olum acıktım lan nerde yiyelim?
    - yağlıya gidelim abi.
    - tabi ya.
  • tavuk döner nerede yemeli derseniz söyleyeceğim ilk adres.

dünyanın dört bir yanında tavuk döner yedim(asjdaşsljdsa) ama böylesini görmedim. artık nasıl yapıyorlarsa ne katıyorlarsa bilmiyorum ama muazzam bir kıvam ve lezzet yakalıyorlar. her bursa' ya gidişimde mutlaka uğradığım yerlerden biridir.

açık ayranı vardı bir zamanlar. hala var mı bilmiyorum. sonra bardak kolası vardı mesela. her şeyin tadı bir ayrıydı sanki. ya da bana öyle gelirdi bilemiyorum.

yiyiniz, yediriniz.
  • demir amca, tavuk döneri hakkıyla yapan benim gördüğüm tek döner ustasıdır. demiramca'nın döneri başka hiç bi dönere benzemez ve yiyen bi daha hiç bi tavuk dönerden zevk alamaz bu kadar net konuşuyorum.ayrıca kendisi de çok iyi bi insandır. ahlaklı esnaf türünün nadir örneklerindendir. biz dostlarımla bu harika dönerin lezzetinin sırını uzun zaman düşündük ve sonunda çözmüş bulunmaktayız. dönerin lezzetinin sırrı demir amcanın burnundan damlayan terdir efendim. bi dahaki gidişinizde, demir amca döner keserken ona dikkatlice bakınız ,eğer iyi bi çocuk olursanız burnunun ucundan 80. dk'da penaltı atan rivaldo misali damlayan teri görebilirsiniz. afiyet olsun
  • fazladan 10 kilomun sebebi. şekermi şeker insanların olduğu dönerci..erkeğim ama bildiğin aşeriyorum len demir amaca dönerine.

"yok abi kekik az olsun"
  • tavuk dönerin hasını, dibini, son noktasını yiyeceğiniz yerdir.

bir kere yedin mi bir daha başka yerde yiyemiyorsun. bana mısın demeden tam ekmeklerini bardak kolayla süpürürüm.

hiç bir zaman mekanını büyütmemiş, daha farklı yere taşımamış, şube açmamış, tavuğu bittiğinde dükkanı kapatıp giden tok esnaftır demir amca; ancak her daim gömleğiyle kravatıyla iş başında görürsünüz. oğlu, gelini vs. dükkan başında dursa da demir amca teftişi elden bırakmaz, evde yatayım ben demez.

yine de bursa insanına bir güzellik yapıp dışarıda da oturabileceğin veya klimalı, daha büyük bir yere taşınsa daha çok hayır duası alır*.
  • şimdi de güzel ama eskiden çok daha güzeldi buranın tavuk döneri. şöyle 7-8 sene önceki lezzeti hala damağımda.
hesabın var mı? giriş yap