• tanımı ilk paragrafa yazıp sonra spekülasyon yapılarak üstesinden gelinebilecek bir problemin üstesinden gelinememiş hali.
  • nafaka, tazminat istememiş, kimseye bulaşmamaya adeta yemin etmiş görünümlü bıçkın entry ekolüdür bu bence. ben kipinden gitmekteyim, mahkelemeşleyelim ama ha!
    tanım: eşiyim. *
  • göze fer, batna cila, aleme neş'e, keyfe kederdir bu: ekol
  • bu lanet ekolün, geçen sene bu zamanlar, entry silinme sebeplerinde yeniden yapılandırmaya gidilmesiyle ortaya çıktığını düşünüyorum. eskiden çöp kutusuna "sözlük formatına uygun değil" gerekçesiyle düşen entryler "tanım, tanım devamı, örnek, alıntı ya da bkz değil" diye silinmeye başlayınca, yazarlar aslen gayet legal entrylerini bile garantiye alabilmek için entry sonlarına ve de zaman zaman başlarına "tanım: şöyledir böyledir", "tanımımızı yapıp formata da uyduktan sonra" minvalinde cümleler iliştirmeye başladılar ve bu neredeyse bir salgın gibi yayıldı. sözlükte yeterince gezinince, geri kalanında legalliği garantileyen örnek, bütünleme (tanım devamı ya da dolaylı tanım diye tabir edilen şey), hatta doğrudan tanım olduğu halde bile bu tuhaf tanım şeysinin konduğu entrylere tesadüf edilebilir.

bu ekoldeki entrylerin %90'ından o tanım cümlesi çıkarıldığında da legalliklerine zeval gelmeyeceğini biliyor muydunuz?

hanım: tüfengimi getir!
  • bu ekol kadar gereksiz başka bir şey daha var ki çok yaygınlaştı:

(bkz: entry'nin düzenlenme sebebini belirtme ihtiyacı)
    (bkz: edit imla) yahut (bkz: imla editi)
  • son zamanlarda çoğalan ve bununla ssg'nin de dalga geçmeye başladığı bir ekol oldu bu. ama ben bunun yeni nesil yazar alımı başlamadan önce olduğunu görmedim açıkçası. bunun biz yeni yazarlar tarafından sözlüğe katıldığını düşünüyorum. nedeni ise çok basit; eskiden klon sözlüklerde yazar olmak. diğer klonları pek incelemedim ama benim de eskiden yazarı olduğum uludağ sözlükte bunları çok görüyordum ama suçu hiç bir zaman bunu yapan yazarlara da atmış değilim kendine güvensizlik hiç bir zaman bir suç değildir çünkü.

ben bunun sebebinin klon sözlüklerde moderatör olunca kendini tanrı sanan insanlara bağlıyorum. öylesine hunharca siliyorlardı ki entryleri birkaç kez hak verdikten sonra eeeh yeter bea diyerek kin kustum. çünkü bu adamlar özendikleri bire bir aldıkları ekşi sözlük formatını kendi kafalarına göre esnetebiliyorlardı. ve en fazla silinen entryler tanım değil şeklindeydi. bunun sonucunda insanlar başlık hakkında yorumlarını yaptıktan sonra "tanım:" yazıp sikko bir tanım yapıyorlardı.

sonrasında ekşi sözlük'te yazar alımı açıldı ve doğal olarak oradaki alışkanlıklar buraya aktarıldı. insanlar entry'im silinir diye korktu. her yazdığı entry'nin sonuna bu ibareyi eklemeye başladı.görüntü olarak çok çirkin durduğu için ben yapmadım bunu daha çok ilk cümlemde tanım yapmaya çalıştım ve bunun yüzünden çaylak ta oldum. bunu kullanmayıp dedirten gibi gudik şeyler kullandığım için. belki şu anda kraldan çok kralcı olarak eleştirilebilirim fakat, ekşi sözlük moderatörleri dedirten konusunda olduğu gibi bu konuya da sıcak baktığını sanmıyorum ki ikisinde de haklılar bence. ben de yapıyorum dedirten hatasını ama artık o usluba benzeyen entrylerimi silip elimden geldiğince yapmamaya çalışıyorum. çünkü moderatörlerin yıkıcıdan çok yapıcı olduğunu düşünüyorum kimi raikkonen ve gerrain'le kayitliokur.info'da konuşmuşluğum da var pek fazla tanıma fırsatım olmadı ama ilk izlenimim bence şeker gibi insanlar sanmıyorum ki insanları uçurmaktan çaylak yapmaktan haz alsınlar. ama ben onların yerinde olsam ve bu ibareyi görsem tanım lafı gözüme sokularak "tanım: hede hödo" şeklinde bir entry okusam, sen beni salak mı sanıyorsun ulan diyerek bunu yapan insanı döverdim sinirden.( o yüzden moderatör olamam sanırım*)

tanım: neo-atlantik derecede pipilistik bir ekol.
  • edit imla ekolüyle aynı zamanlarda ortaya çıkmıştır.
  • tiksindiğim ekol. sözlüğün amına koydunuz lan okuma zevki bırakmadınız, daha demin de gördüm sinirim bozuldu şerefsizim. bunu yapanla edit imla yapanı üstüste koyup zencilere siktirmeyi düşünüyorum söyleyeyim.
  • geçenlerde kulağıma çalınan bir söylentiye göre bu ekolün takipçilerini bundan böyle büyük sürprizler bekliyormuş.
    darısı editimlacıların başına*.
  • genel olarak, başlıkla alakası olmayan ya da ayar verme kaygısı taşıyan veyahut sırf yazmış olmak için yazılan entrylerde kullanılmış ve kullanılmakta olan ekol.
hesabın var mı? giriş yap