• 11 yıldır yaptığım şey. ona rağmen ailem, arkadaşlarım, "eski" erkek arkadaşlarım, uzaktan yakından tanıdığım insanlar benim çalışmadığımı düşünüyor.

bundan sonrası garipleşiyor yalnız. 11 yıldır çalışmıyorsam bu değirmenin suyu nereden geliyor?

çalışmadığımı düşünen ve bunu dile getirmekten de çekinmeyen bu insanlardan biri de çıkıp param var mı, yok mu diye sormuyor. hani cidden işsizsem, bayramda seyranda üç beş bi şey atmaları lazım değil mi insanların? en azından arada yemek ısmarlamak, kış gelince bi kazak almak filan...

bi şekilde dilenmeye başlamadığımı da gördüklerinden bana bi yerlerden para geldiğinin farkındalar, ama bu kısım da fena. sanki iki sokak aşağıdaki parktaki ağacın dibinden para çıktığını fark etmişim de kimseye söylemeden gidip toplayıp geliyormuşum, aslında herkesin hakkı olan bi parayı sinsi sinsi ben cebime atıyormuşum gibi... o yüzden de çalışma saati belli olan, işyeri ev dışında olan insanlardan yapmalarını isteyemeyecekleri masraflar yapmamı, param olup olmadığını bile sormadan, gayet güzel isteyebilirler. nasılsa havadan para kazanıyorum, onların hak ettiklerini çalıyorum.

bu da yetmez, (kendileri çalışmasalar, emekli olsalar dahi) onların istedikleri an, istedikleri kadar, istedikleri yerde olmam gerek. kendileri iyi kötü geçinmelerini sağlayan parayı kazanmak için haftanın en az 40 saatini bir işyerinde durmak zorunda olsalar da, benim aynı miktarda parayı kazanmam için günde 1-2 saat çalışmam tabii ki yeter. azıcık geç yatarım, olur biter.

çok bıkıyorum bazen. ama işimden değil, insanlardan.
  • bayılırız.
  • konsantrasyon yerlerdeyse büyük yalan olabilir. iki gündür evden çalışıyorum, yarım günlük işi anca yaptım ama ev pırıl pırıl oldu. durdum durdum gittim banyo temizledim, yemek yaptım, evi süpürdüm sonra üstüne bir de sildim. sonra yoruldum tabi, dinlendim. şimdi akşama kadar hayvani miktarda işi yetiştirmem lazım, dur bakalım hayırlısı. perdeleri yıkayacaktım ama artık sonraya kalsın bari.
  • inşaat sektöründe proje üstünde çalışanların yapabileceği eylem
  • avantajları ;
    *ayrıca işyeri kirası, elektrik, doğalgaz vs gibi giderler yok.
    *kendi çalışma düzeninizi kendiniz yaratıyorsunuz. sabah 10'da kalkıp 12'de işbaşı yapıp , akşam 9'da bırakabilirsiniz, karışan olmaz.
    *işe gidip gelirken yolda geçireceğiniz vakit size kalıyor.
    *mola gibi durumlar zaten tamamen keyfi.

dezavantajları ;
    *dikkatinizi dağıtacak daha fazla faktör var, telefon çaldığında muhabbeti uzatabiliyor, sevdiğiniz dizinin yeni bölümü çıkınca çalışmayı unutup dalabiliyorsunuz.
    *ayılmak çok zor. farklı bir yerde çalışıldığında işe giderken genelde sabah havası bir miktar sizi ayıltır, işyerine vardığınızda daha bir dinç olursunuz. evde ise bu çok zor.
    *tek otorite kendiniz olunca kendinizi disipline etmek kolay olmuyor. bu yüzden elinizdeki iş acil değilse bazı günler çok verimsiz çalışabiliyorsunuz.
    *sosyal hayat baltalanabiliyor. gün içerisinde gördüğünüz,muhattap olduğunuz insan sayısında ciddi oranda azalma oluyor.
    *home office hayatından ofis hayatına dönülmek zorunda kalındığında çok ciddi adaptasyon sorunları yaşanıyor.
    *eğer iş akışınız kendiliğinden olmuyor da dışarı çıkıp bağlantılar kurmak zorundaysanız , bunun için üşenebiliyorsunuz.

eğer geniş bir iş çevreniz varsa, siz işvereni değil işveren sizi buluyorsa, kendinizi disipline edebiliyorsanız mükemmel bir olaydır. ancak öyle değilse dezavantajları sizi hayattan bezdirebilir.
  • haftalık toplantılara kedi ve pijamayla katılma özgürlüğü verir.
  • yaklasik 2 senedir etinden sutunden faydalandigim calisma bicimi. fayda ve zararlarini objektif bir sekilde tartmaya kalkarsak:

avantaj 1. sabah ise gitmeden once yasanan hazirlik rituelleri ve trafik mevzusu hayatinizdan tamamen cikiyor.

dezavantaj 1: konsantrasyon sorunu yasayan biriyseniz ve evde home office olarak kullandiginiz hususi ayri bir odaniz yoksa dikkatiniz surekli dagilacak ve verimliliginiz buyuk olcude sekteye ugrayacak demektir.

avantaj 2: bir yandan calisirken bir yandan da sabah kahvaltinizi esinizle beraber yapabiliyorsunuz.

dezavantaj 2: sosyal cevreniz genis degilse sosyal hayatiniz buyuk olcude sekteye ugrayabiliyor. beraber yasadiginiz bir sevgiliniz, esiniz ve cocuklariniz varsa bu etki daha az oluyor.

avantaj 3: kendinize ve hobilerinize daha fazla vakit ayirabiliyorsunuz. mesela ben "ogle tatilimde" ve diger bosluklarda bahcemle ilgileniyorum. isim saat 4'te bittiyse saat 4:01'de hobilerime donebiliyorum. gunun ortasinda herkes ofiste calisirken markete gidip cabucak alisveris yapmak veya parkta kisa bir yuruyus yapma imkaniniz oluyor.

dezavantaj 3: eger colugunuz cocugunuz varsa onlarin gurultusu sizi islerinizi bitirmekten alikoyabiliyor. ozellikle kendinize ait bir calisma odaniz yoksa veya coluk cocugunuz okula baslamadiysa bunun etkileri daha fazla olabiliyor.

avantaj 4: isyerine her gun gitmek zorunda olmadiginiz icin isyerine uzak mesafede ev alip sehirden uzak sakin bir yasam surme avantajiniz oluyor. bence evden calismanin en buyuk avantaji da bu. mesela su anda isyerime yakin bir yerde ev alacak olsam butcem anca 2 oda 1 salon ufak bir eve yetecekken isyerime 1 saat mesafede kucuk bir kasabada ayni paraya 5 oda 2 salon ev alabildim. her gun ise gidip gelmedigim icin benzin parasindan da tasarruf yapmis oluyorum ve fazladan gelen odalarin birini kutuphaneye, birini atari odasina birini de fitness odasina cevirme imkanim oldu. ustelik kendi bahcemde istedigimi ekip bicerek yeni bir hobi edinmis oldum. isyerime yakin bir yerde yasamak zorunda olsam bunlarin hicbiri olmayacakti veya her gun saatlerim yolda gececekti.

dezavantaj 4: ofisteki ortamdan uzak kaldiginiz icin kimin eli kimin cebinde haberiniz olmuyor ve ofis politikasindan uzak kaliyorsunuz. bu da isyerindeki kariyer olarak ilerleyisinizin onune set cekebilir.

avantaj 5: yine de yukarida saydigim sey ayni zamanda bir avantajdir. eger ofisteki dedikodular ve politika ortamini sevmiyorsaniz bundan uzak durmaniz ruh sagliginizin faydasina olacaktir.

dezavantaj 5: nasil olsa evden calistiginiz icin milletin gozunde pek calismiyor gibi gozukebilirsiniz. mesela esiniz "nasil olsa butun gun evdesin, ev islerine de el atsana" diye uzerinize gelebilir.

avantaj 6: islerinizi ille de 8-4 arasina sigdirmak zorunda degilsiniz. projelerinizde geriye dusmediginiz ve goze batmadiginiz surece istediginiz zaman mola verip istediginiz zaman isin basina donebilirsiniz.

dezavantaj 6: ayni zamanda cogu zaman "esnek calisma saatlerinin" kurbani olabilirsiniz. ornegin "nasil olsa o evden calisiyor" diye sizi gece 8'de arayip bir sey sormak isteyen is arkadaslariniz olabilir.

avantaj 7: bu ise kagit uzerinde "evden calisma" dense de ille de evde olmak zorunda degilsiniz. yani mesela haftasonu kacamak yapmak icin sehir disina tatile gittiniz ve tatili bir gun daha uzatmaya karar verdiniz. pazartesi otelin internetini kullanarak islerinize kaldiginiz yerden devam edebilirsiniz. bu sekilde pazartesi sendromu denen belayi da defetmis oluyorsunuz. plajdan laptopla ise baglanmisligim var.

dezavantaj 7: evden calisma cok pis bagimlilik yapan bir sey. simdiki isiniz size evden calisma firsati veriyorsa bundan sonra gelecekteki tum islerinizde bunu arayacaksiniz. bu da ileride bulabileceginiz isleri kisitlayacak demektir. evden calisma izni vermeyen sirketlerle calismak istemeyeceksiniz bile. 6-7 ay evden calistiktan sonra ofise geri donmek onumuzdeki 4-5 ay boyunca her gun pazartesi sendromu yasamak gibi koyacaktir.

avantaj 8: ailenize, sevdiklerinize, dostlariniza, ev hayvanlariniza daha fazla vakit ayirabileceksiniz. ozellikle evinizde surekli ilgi bekleyen kopek cinsi bir hayvaniniz varsa ihya olacak demektir.

dezavantaj 8: yaptiginiz iste hata yapma luksunuz fazla yok. eger bir projede hata yapip elinize yuzunuze bulastirirsaniz "bunlar hep o evden calistigi icin oluyor" dedikodulari baslayacaktir ve sirkette bazilari sizden bu iznin geri alinmasi icin lobi faaliyetlerine baslayacaktir. yine bazi lobiciler size bakip "biz enayi miyiz de her gun ofise geliyoruz" dedikodusu yapabilir.

avantaj 9: ofiste calisan biri sabah 7'de kalkip hazirlik, trafik derken islerine sabah 9'da baslayabiliyorken siz 8'de kalkip 8:15'te isinize baslayabilirsiniz. uykunuzu doya doya alabilirsiniz. pijamayla calismak gibi bir avantajiniz var bir kere.

dezavantaj 9: bazen is hayatiyla ozel hayatin sinirlarini cizmek zor olabiliyor. ozellikle is icin ayri bir ofisiniz veya odaniz yoksa psikolojik olarak bu iki hayatin arasina bariyer koymak zorlasabiliyor. eger ayri bir odaniz veya ofisiniz varsa bu ofise girdiginizde calisma moduna girin, odadan cikinca calisma modundan cikmis olun.

avantaj 10: sadece evden degil ayni zamanda kafaniza eserse starbucks, kutuphane gibi ortamlardan da calismaya devam edebilirsiniz. boylece arada sirada bu bahaneyle evden cikip hava almis olursunuz. ozellikle evde gurultu yapan coluk cocuk varsa bu cok faydali bir alternatif.

dezavantaj 10: millet ofiste patronla yuz yuze pazarlik yaparken sizin telefonda eliniz pek guclu olmayacak. bu yuzden sizin haberiniz bile yokken kapili kapilar ardinda en angarya isler sizin sirtiniza yuklenebilir.

avantaj 11: calisirken bir yandan bangir bangir muzik dinleyebilirsiniz. bunu isyerinde de yapabilirsiniz ama cogu zaman kulaklik takmak zorundasiniz. evde ortam cok daha rahat tabi ki.

dezavantaj 11: sirketiniz kurumsal degilse evden calisma isini basiniza kakabilir. mesela sirketten zam istediginizde "senin evden calismana izin veriyoruz neyine yetmiyor" gibi cevaplar duyabilirsiniz. kurumsal sirketlerde bu pek olmaz.

avantaj 12: bir toplanti gereksiz yere uzadiginda "beyler benim internet gidip gidip geliyor" deyip kaytarabilirsiniz ve onemli islerinize geri donebilirsiniz. ofistekilerin toplantilardan kaytarma imkani olmuyor.

dezavantaj 12: evdeki internet baglantiniz cokerse veya yavaslarsa millet isten kaytardiginizi dusunebilir.

avantaj 13: arabaniz eskimeyecek, toplu tasimada ter kokusu cekmeyeceksiniz, hayatinizdaki stresin onemli bir kismi ortadan kalkmis olacak.

dezavantaj 13: bazi durumlarda evden calisanlarin terfi etmesi biraz daha zor oluyor cunku "bu adam ofise bile gelmiyor, onemli toplantilara katilamaz" tarzi muhabbetler donebiliyor.

avantaj 14: bu da evden calisirken bugun gordugum manzara: https://goo.gl/rdol9x

dezavantaj 14: bagimlilik yaptigini soylemis miydim?
  • - 4 gün yatıp 1 günde bütün işleri toparlamaya çalışmak,

- sabah alarm kurmamak,

- uzun uzun kahvaltı ve kahve keyifleri,

- sıkıldığında en sevdiğin diziyi seyredebilme imkanı,

- yolda geçen kayıp bir zaman olmaması,

- için daralınca şöyle bir hava almaya çıkma, sokakta insanlar görünce bu insanlar bu saatte kafelerde napıyor ya diye düşünmek,

- pijama ile çalışmak (ki bence en keyiflisi bu)

- yataktan çalışmak (en keyifli ikinci şey)

- bazen, yataktan çalışamayıp uykuya dalmak (en keyifli üçüncü şey)

- sabahın köründe uyanmak ama bunun seni rahatsız etmemesi çünkü yüksek ihtimal sabah gideceğin bir yerin olmaması (ama bazen oladabilir)

- tezine yoğunlaşabilmek,

demektir.

lakin, her şeyin sıkışınca da gerçekten çok pis sıkışması demektir.
  • özellikle istanbul için çok faydalı çalışma şekli.

kendimden örnek vereyim,

ev anadolu ofis avrupa yakasında. şahsi aracımla gitmeye kalksam imkansız, toplu taşımayla gitsem günde ortalama 3-4 saatimi alıyor ve mesaide harcadığım enerjinin çok daha fazlasını yolda harcıyorum.

tabi burada kurumsal firmaların öncülük yaparak ilk adımı atmaları halinde çok daha hızlı yol alınır diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap