şükela:  tümü | bugün
 • ırak lideri saddam huseyin'in şimdi nedenini hatırlayamadığım bir sebepten dolayı (belki iran irak savasi belki korfez savasi dolayisiyla), biyolojik silah kullanarak binlerce kürdü öldürdüğü bir katliam, derisi yanmış çocukların görüntüleri unutulmaz.
 • 5000 kadar kürt. insanlar gitmiş ve evleri, eşyaları kalmıştır.
 • sinir gazı kullanıldığı iddia edilen facia.
  bir habercinin çektiği "kucağında kundaklı bebeğiyle taş kesilmiş kadın" fotoğrafıyla tüm dünyanın şahit olduğu katliam.

  (bkz: kimyasal ali)
 • hardal gazı, sinir gazı-gb ve sarin gibi kimyasal gazlar kullanılmıstır.
  (bkz: hirosima)
  ayrıca turkiye halepce ve zaho bolgelerinde saddam huseyin ordulari tarafindan atilan kimyasal bombalardan sonra irak'tan kacan 120.000 kurde kapılarını acmıstır.
 • zamaninda (1987/1988) kuzey irak kurtlerine yapilan katliamlar hakkinda pek cok yazisi olan gazeteci jeffrey goldberg'e gore insanlarin ev ve esyalarinin da insanlarla birlikte -cogunlukla- yok oldugu katliam; zira bahsi gecen gazetecinin teorisine gore saddam'in seytani plani insanlari once saatler suren top/tank atesiyle siginaklara yollamak, daha sonra da havadan agir olan sarin gazi, hardal gazi, sinir gazi vs gazlari iceren kimyasal bombalar sayesinde yikilmis evlerin altindaki bu siginaklari bir nevi gaz odasina cevirmekti.

  ben biraz kisalttim bu tanimi;
  (bkz: orospu cocuklugu)
 • en bilindik fotografi ramazan ozturk tarafindan cekilen katliam
 • saldırıda amerikanın saddama, irana karşı kullansın diye verdiği, kimyasal silah saldırısı için dizayn edilmiş helikopterler kullanılmıştır. helikopterin modeli için (bkz: bell textron 214 st)
 • her ne kadar katliamın tek sorumlusunun saddam hüseyin ve ordusunun oldugu yönünde güçlü bir inanış varsa da, american war college'in yaptığı gizli bir araştırmaya göre, katliam iran ve ırak ordularının birbirleriyle çatışırken arada kalan kürt köylerinin her iki tarafın da kullandıgı kimyasal silahların hedefi olmasi şeklinde gerçekleşmiştir. zaten abd ırak'ı silahlandırırken, iran da hiç boş durmamış, bazen avrupa yoluyla, bazen de illegal yollarla, hatta abd'den bile(irangate) yeteri kadar silah almış durumdadır. ki daha sonraları yapılan araştırmalar halepçe katliaminin tek olmadigi ve her iki ülkenin de abd'den ve diger bati ülkelerinden aldiklari kimyasal silahlari çesitli tarihlerde bölgedeki kürtler ve muhalif gördükleri diğer unsurlar üzerinde sistematik biçimde kullandıklarını göstermektedir.

  işin diğer bir ilginç yanı, geçen yıl kimyasal silahlar yüzünden ırak'a girip, saddam hüseyin'i deviren abd'nin bu katliamı kınayan herhangi bir açıklamada bulunmamasıdır zamanında.
 • halepçe katliamının politik nedenlerini bir yana bırakırsak ve sırf insan oldugumuz sanrısından yola çıkarsak; bu katliamın sebep oldugu utanç verici, aşagılık bir ruh halinin çözümlemesini yapmak gerekir.. ilk olarak trt haber spikerinin soguk ve ilgisiz sesinden verilen haberin arşivsel degerini fark etmiş bir programla başlar halepçe benim kafamda.. sonra ilk elden aileye sorulan basit sorulara alınan cevaplar içerisinde ,saddam hüseyin, amerika,türkiye, kimyasal ali gibi kelimelerin geçtiğini hatırlarsınız.. sonra o meshur olmayasıca fotograf, insanlık ayıbı, bir bebek ve anne, yerde, hiçbir insanın da bakıp kaldıramayacagı bir yük.. sonra kesik kesik halepce agıdı, sivan perwer in sesinden her duyuldugunda bir kasvet, anlamaya çalışmanın yorgunlugu, anlayabildiklerinin acısı.. kim anlatabilmiştir ki insanlık acılarını... yaşar kemal anlatmadıkça her daim yazdıklarımızn kirletecegi bu insanlık ayıbı hakkında konuşmak her zamanki gibi laf-ı güzaf.. susmak ve şıvanoyu dinlemek lazım..