• animenin esas oğlanı irie'nin ve yedi sülalesinin zincirle boğulması taraftarıyım. annesi hariç tabi, onun karşısında boynumuz kıldan ince.
  • aihara kotoko isimli lise öğrencisi genç kızın, aynı lisenin okul birincisi irie naokiye olan aşkını ve ilişkilerinin gelişmesini konu alan anime.
  • mangakası kaoru toda öldüğünden dolayı çizimleri yarım kalmış seridir. mangasının çizimleri çok iyi olmamakla birlikte konusundaki çekicilik insanı etkilemektedir. konu şöyledir; kotoko liseyeye ilk girdiğinden beri aşık olduğu naoki' ye aşkını itiraf eden bir mektup yazar. lisenin herşeyde en iyi çocuğu naoki bunu alayla karşılar. duyguları incinen kotoko'nun bunun üstüne birde evi depremde yıkılır ve babasıyla birlikte babasının arkadaşının evine taşınmak zorunda kalır. babasının arkadaşının bir de oğlu vardır kotoko ile aynı yaşta. tahmin edilebileceği gibi bu naokidir ve olaylar devam eder. manganın 25 bölümlük animesi bulunmaktadır. ayrıca japon, tayvan ve kore olmak üzere tv uyarlamaları da vardır.
  • sevmediğim shoujo türü.erkek kısmının soğuk olmasına alışkınız animeler de arkadaşım ama bu irie denen adam ne menem bi canlı türüdür yav.insan değil gözümde.buz dolabı.kotoko adlı hanım kızımız derseniz habire irie nin peşinde fıldır fıldır koşturuyor.red mi edilmiyor.rezil mi olmuyor , aşağılanmadığı mı kalmıyor.ama bu irie denen çocuk ne menem bi kıymete sahipse bir türlü bırakmıyor.bu tür kız-erkek ilişkine sahip animeleri sevmiyorum.
    komedi türü olarak geçmekte ama pek güldüğümü hatta komik bulduğumu söyleyemeyeceğim.izlediğime pişman oldum bile diyebilirim zira 2 sezon ve 25 bölümden oluşuyor.belki bişey olur diye ilk sezonu izleyip bitirince ister istemez insan ikinci sezonu da izleyeyim bari diyor.meraktan izleyip bitirdim de diyebilirim.izleyecek anime bulamadıysanız izlemenizi tavsiye ederim.yoksa zaman kaybı.
    son ekleme:koreliler ve japonlar dizisini çekip yayınlamışlar.öyle sevmişler.mangası da hala devam ediyor.
  • 3 günde bitirdiğim, yer yer eğlenip yer yer duygulandığım, kısacası ziyadesiyle sevdiğim bir anime olmuştur kendileri. bu animenin mottosu, irie'nin de söylediği gibi " insanlar değişebilir ".

--- ayı gibi spoiler ---

animenin ortasında kotoko ile irie cart diye evlenince çok şaşırdım lan. son bölüme kadar zavallı kıza köpek çektirir diye düşünmüştüm.

--- ayı gibi spoiler ---

edit: bu animede irie'yi seslendiren daisuke namikawa aynı zamanda bleach'in meşhur ulquiorra'sını da seslendirmiştir.
  • tada kaoru adli mangaka'nin eseridir. hala dergide yayinlanmaya devam ettigi sirada unlenmis ve animesi yapilmistir. fakat ogrenen her okuyucu ve izleyicisini inanilmaz uzecek sekilde, mangakasi henuz 38 yasindayken bir ev kazasi sonucu beyin kanamasindan olmustur. bu nedenle de bitmemistir aslinda. yine de son chapter'i yarim kalmislik hissi vermez insana. animede de 14. bolume denk gelir bu bolum.

ızledikce insani gulumseten, keyifli bir animesi var. ask ozlemindeyken izlenirse daha bir tatli oluyor sanirim. simdilerde ise itazura na kiss love in tokyo adinda japon dramasi yayinlanmaktadir. drama versiyonlari icinde en iyisi oldugu soyleniyor. animesi kadar keyif verici diyebilirim kendi acimdan.
  • hayatımda sanırım izleyip izleyebileceğim en anti-feminist bir anime.

sırf merakımdan atlaya atlaya bitirdim. esas kızın yaptığı ve kabullendiği her harekette sinir krizi geçirdim. aşk tamam iyi güzel de biraz gurur olur insanda yahu. rezil oldu, aşağılandı, hakaret edildi neymiş seviyormuş öyle aşkın ben...

ayrıca esas oğlanın o itici hareketleri insanı erkekten soğutacak cinsten. demek ki japon kızları türk erkeklerine bayılabilirmiş bu animeden bunu da çıkardım. bu animeyi seven erkeği anlarım da kadını ciddi anlamda problemlidir gibi geliyor.

romantizm anlayışı böyle olmamalı. aşk bu kadar yerlere paspas edilecek bir duygu değil.
  • az önce son bölümünü izlediğim sıcak anime.
    --- spoiler ---

zaman akışı öyle mükemmel ki animenin, karakterlerin yaşadığı değişimleri normal karşılıyorsunuz. belki biraz çocuksu ama herkesin mutluluğuyla bitmesi sizi de mutlu ediyor. tabi şu da var ki kotoko'nun yaptıklarını yapmak için harbiden saf olmak lazım. ben olsam naoki'yi çoktan bıçaklamıştım.*
    naoki'nin annesi ise hayatımda gördüğüm en tatlı anne, gerçekte insan böyle biriyle yaşasa yaşlanmaz bile.
    --- spoiler ---

özetle boş vakti olanlar ve gereksiz yere mutlu olup gereksiz yere üzüleyim diyenlerin başlaması gereken bir anime. şimdi kendimi bu animeye ışınlamak için bir yol bulmam lazım.*
  • insanlık tarihinin en kıtık kadın karakterlerinden biri olan aihara kotoko'yu barındıran anime. bu nasıl bir ataerkillik düşkünlüğüdür anlayamadım. irie'nin her hareketini tolere ediyor ve adamın buzdolabı haline rağmen gereksiz bir şekilde anlayışlı davranıyor bu kızımız ama asla asla ibret almıyor. kaç yıllık ilişkisi olduğu halde ufacık şeylerden mutlu oluyor. açıkçası bu tür can sıkıcı durumlar hariç güzel de bir seriydi. çok çabuk izleniyor. irie'deki değişimi izlemek güzeldi zira ilk başlardaki ukala halleri saç baş yolduran cinstendi. piç seni.
  • --- spoiler ---

genelde soğukluğu yüzünden suçlamalar irie'ye gelse de karakter olarak irie gibi çok fazla insan var. belli bir zeka seviyesinde olup karşısındakiyle bir türlü empati kuramayan, karşısındakiyle ancak kendinden olmayan farklı bir yön gördüğünde yakınlaşabilen, onu aşktan önce hayatında yeni bir keşifmiş gibi gören çok insan var. irie karakterinin tavırları tutarsız değil. kıskançlığını keşfetmesi bile baya iyi anlatılmıştı halbuki.

ama bu animedeki sorunlu karakter kesinlikle kotoko. kotoko karakterini yaratanlar burada kadını tam da erkeğin himayesi altında ezik duruma düşürmüşler. mükemmel zeki yakışıklı bir adama orta halli ve iyi kalpli ama ultra beceriksiz bir eş yaratarak adamı nimetmiş durumuna getirmişler. bu bakımdan kotoko karakteri çok rahatsız edici. daha doğrusu kotoko tabii ki sevimli ama altta yatan mesaj rahatsız edici.

ben gerçekten erie karakterinin aslında düşünüldüğünden de çok rastlanabilecek bir tip olduğunu düşünüyorum o yüzden soğuk olmasını çok garipsemiyorum. ama kotoko'ya dair her şey çok anlamsız geliyor. çok fazla şey feda etmesi, ufak şeylere sevinmesi değil acayip olan, ama kendini bu kadar aptal ve beceriksiz olarak kabul etmesi, bunu yaşam tarzı haline getirmesi hiç akıl alır değil. bir insan eli işine yatkın değildir ama iyi düşünür, ya da sosyal ilişkilerde çok iyidir ama matematikten anlamaz, o da yoksa iyi koşar iyi yüzer resim yapar ne bileyim iyi yaptığı bir şey elbet vardır.

kin-chan mesela çok iyi karakter lisede haylaz, okul desen üniversite desen umrunda olmayan ama bir şekilde işe atılıp başarılı olan kendi dükkanını açmaya kadar yükselen bir karakter. tepkileri çok içten.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap