şükela:  tümü | bugün
 • oyun icinde michael jordan i kesinlikle kizdiracak harekette bulunmayin. jordan in sut atmasina da fazla ses cikarmayin. takim arkadaslarina pas vermesin ki bulls demoralize olsun. detroit pistons tarafindan icat edilmis, 2 sezon boyunca ise yaramistir. eger jordan i kizdirirsaniz attigi 30 kusur sayinin yaninda yaptigi assist ve reboundlar ile kesinlikle maci kaybedersiniz.
 • ayni zamanda chicago bulls in kazandigi ilk sampiyonlugun oykusunu anlatan bir kitabin adi.
 • jordan kuralları..

  rakiplerin, tabi özellikle de detroit pistons'ın jordan'ı sert bir şekilde savunmasının, nba yönetimi tarafından genelde nba'e olan ilginin azalabileceği ve televizyon reytinglerinin düşeceği kaygısıyla gayrı-resmi olarak yürürlüğe koyduğu ama varlığı herkesçe bilinen kurallardır. ..
 • kitapta yazılana göre jordan will perdue'ye kızıp sen bu okulun soyadını ta$ıyamayacak kadar kötü bir oyuncusun diyip onu ''bill vanderbilt'' olarak cagırmaya ba$lami$.

  gene kötü oynanan bir mac sonrası herkes yemek yerken horace grant'ın tabagını önünden alıp ''sen bugun yemegi hakedecek kadar iyi oynamadın'' demi$tir jordan..
 • nba'de 80lerin sonunda chicago bulls hegamonyası henüz başlamamışken üst üste her yıl karşı karşıya gelen pistons ve bulls eşleşmesinde, michael jordan üzerine kurulan pistons taktiktiği. majesteleri henüz bir efsane olarak anılmaya başlanmadığı ilk eşleşme yıllarında pistons, bulls'u hep bu sayede elemeyi başarmıştır. genel anlamda mj'i durdurmanın yolu olmadığını gören detroitliler pas kanallarını tıkamaya ve jordan'ı sinirlendirerek zor şutlar atmasına teşvik etmeyi sağlamışlardır. ilerleyen yıllarda gittikçe çirkefleşmişler, hatta elendikleri eşleşmede bu noktada sınır tanımayarak maç içindeki her pozisyonda küfür etmeye, hakemin görmediği anlarda dirsekler atmaya, ve hatta o da yetmeyince açıkça kasti fauller alma pahasına sert ve açık faullerle bulls'u yıldırmaya çalışmışlardır. ancak seneler içinde olgunlaşan chicago bulls 90ların başından itibaren daha fazla pistons'a boyun eğmeyecek ve majestlerinin önderliğinde lige damgasını vuracaktır*.
 • şu altta ismini göreceğiniz abimiz için de biçilmiş kaftan bir tabirdir:
  (bkz: jordan rudess)
 • nba’de hand-checking olayının olmadığı dönemlerde, oyun henüz çemberden bu kadar uzaklaşmamışken, orta mesafe şut ve penetreye dayalıyken, çok daha fiziksel ve zihinsel oynanıyorken jordan ve detroit’in kötü çocukları karşı karşıya geliyorlar.

  michael jordan’ın ligi tek başına sürklase ettiği ve neredeyse tüm bireysel ödülleri kazandığı 1988 sezonunda (normal sezon mvp’si, yılın savunmacısı, all-star mvp’si, ligin sayı kralı, ligin top çalma kralı, smaç yarışması şampiyonu) playofflara çok iyi giren chicago bulls, konferans yarı finali’nde ısiah thomas’lı detroit pistons’a tosluyor. tüm nba çevresi seriyi 4-1 ile geçen bad boys’un uyguladığı jordan rules’u konuşuyordu. tamamen fiziksel ve zihinsel olarak mj’i yıldırmaya dayanan, çok sert bu savunma bir önceki seride 34.0 sayı ortalama ile oynayan jordan’ı 27.4 sayı ortalamada tutmuştu. daha sonra detroit pistons nba finalini lakers’a karşı 4-3 ile kaybetmişti.

  1989 sezonunda ise iki takım bu kez konferans finali’nde karşılaşıyorlar ve bad boys 4-2 ile bulls’u geçmeyi yine başarıyor. finale çıkan pistons bu kez magic johnson’lı, kareem’li lakers’ı 4-0 ile süpürüyor.

  üst üste bad boys ve jordan rules’a toslanan, michael jordan’ın tek başına yetemediği sezonlardan sonra bulls’un baş antrenörlüğüne koç phil jackson getiriliyor. jackson göreve geldiğinde asistan koçu tex winter ile ilk yaptıkları şey bad boys’un jordan rules’unu aşmanın bir yolunu bulmak oluyor.

  phil jackson ve michael jordan’ı efsaneler mertebesine yükselten çözümü de buluyorlar. triangle offense. sorumluluğu paylaşmak, onu tek başına omuzlamaktan çok daha iyi sonuç verecekti jordan için bu sistem. 1990 yılında bulls ve dertroit doğu konferansı finali’nde tekrar karşı karşıya geliyorlar. bu sefer chicago bulls son maça kadar hayatta kalıyor, çok kötü bir son maç çıkaran scottie pippen’ın da yardımıyla seri yine kaybediliyor. yine başaramamıyorlardı ama bad boys’u alaşağı etmeye çok yaklaşmışlardı.

  1990 yazında ise çok daha sıkı çalışıp üçgen hücum’da ustalaşan bir chicago bulls oluşturuyorlar. yine o sezon phil jackson, scottie pippen’ın takım içindeki rolünü daha da arttırıyor.

  1991 sezonunda, normal sezonu lider tamamlayan chicago bulls, konferans finali’ne gelirken ilk kez saha avantajına sahip olarak bad boys’un karşısına çıkıyor. pistons’ın geniş benchi ve mental gücü yüzünden hala bulls’la ilgili şüpheler varken, stratejilerin savaşında triangle offense, jordan rules’a ezici bir üstünlük kuruyor ve bulls bu sefer kötü çocukları süpürüyor. dördüncü maçta 7.9 saniye kala oyundan alınan bad boys’un amiralleri ısiah thomas, bill laimbeer ve mark aguirre rakiplerini tebrik etmeden sahayı terkediyorlar. sadece joe dumars ve john salley jordan’la tokalaşıyor.

  jordan ve bulls, finalde de magic johnson’lı lakers’ı yenerek sonrasında yanına 5 tanesini daha ekleyeceği ilk şampiyonluğuna ulaşıyor.

  kaynak
 • 3 farklı şey
  ilk olarak detroit'in jordan'ı savunmak için uyguladığı taktiğin adıydı.

  ikinci olarak jordan'ın savunulmasının güçleşmesi için gerek kurallarda gerek yorumlarda yapılan değişikliğe jordan rules adı verildi (günümüzde drive eden oyuncuların hep faul almasının sebebi)

  bu sayede jordan detroit'i aşıp şampiyonluk görebildi.
  son olarak ta sam smith'in kitabı, chicago'nun ilk şampiyonluk hikayesini ve jordan'ın ne kadar örnek bir sporcu olduğunun(şaka şaka) anlattığı kitabı.

  sonuçta detroite çalınan ekstra fauller ile başlayan nba'in erkekler liginden matmazeller ligine geçiş sürecini başlatan konudur.

  eskiden nba kan yoksa faul yok diye oynanırdı şimdi pierce'ın uff oldumlarına prim veriliyor.