şükela:  tümü | bugün
 • aileye sonradan katılan insanlar kategorisinin, bacanakla birlikte belki de en sevimsiz üyesi. asla kayınço olamayacak olmamın haklı gururunu yaşadığım şu mesai saatlerinde, çalışmayan klima ve ısınan beyin devrelerim, sağlıklı fikirler üretmemi ve bunları birbirine bağlamamı engelliyor. saatlerdir kime kayınço denir diye düşünüyorum. delikan76 sağolsun "er kişi için erkek baldız" diyerek, tam anlayacak gibiyken karadeliğe soktu çıkardı. baldız nasıl ola ki? erkek baldız ne dişi kayınço ne?

  kız kardeşim olsa, onun evleneceği denyo bana kayınço diyecekmiş sanırım. kız kardeşim olmadığı için, kayınço olamıyorum gibime geldi. ama bir yanlışlık yapar da nikah memuruna evet dersem, müstakbel hatunun işbilmez kardeşi benim kayınçom oluyor olabilir mi? evet, ben başkasına kayınço, yerine göre gayınçı, diyebiliyorum ama kimse bana o sıfatla seslenemiyor. enişte ya da bacanak olabiliyorum ama baldız yahut elti olamıyorum gibi. elin gavuru ne güzel demiş "sister in law" "brother in law" diye. "ne uğraşacağım ulan deli sikmiş kenya maymunu gibi" de demiş olabilir. "like a kenya monkey which fucked a lunatic".

  görümce var ki, düşman başına. 6 ayaklı dev örümcekler geliyor aklıma, geceleri uyku tutmuyor. dünür iyi bak. çift lavaşlı dünür döner. iştah açıcı, hafiften de yağlı olacak; yıldız'daki parkta güzel dünür çeviriyorlar. ders çıkışları falan açlığı yatıştırıyor. deh ben de gideyim de bir kahve daha içeyim, kaldı 2 saat şunun şurasında.
 • kayınbirader'in samimiyet göstergesi kısaltmasıdır bu ünvan. zannımca kanka sıfatının da buna benzer bi doğuş hikayesi olması mümkün.

  nedense kayınço diyince gözümün önüne işsiz, güçsüz, aylak, zibidi, geveze, devamlı ticari atılım planlarıyla meşgul, kısa yoldan köşe dönme hayallerinin anahtarı olarak sermaye koyacak bir enişte bulma peşinde bir tip geliyo gözümün önüne. yani şu bahsettiğim tipin robot resmini çizmeye kalksanız karşınıza neşeli günler'deki ziya karakteri çıkacaktır büyük ihtimal.

  ayrıyeten bu sizin ne boş adam dediğiniz kayınçonuz, %90 ihtimalle çocuklarınızın en sevdiği dayısı olacak ve onları şımartması sizi daha da deli edecektir gibi geliyor.

  (bkz: kayınçoyla kuruyemişçi açmak)
 • burhan öçal'ın trakya all stars ile çıkardığı oynamaya geldik albümünden:

  kayınçom açmış yine şarabını
  selam veriyor bana
  kayınçom yakmış yine mangalını
  selam veriyor bana

  mangalın üstünde köfteler
  kayınçom şarabın ismini heceler

  çok içme kayınçom bırak artık muhabbeti
  vereceksen ver artık hain köfteyi

  kayınçom mangalın başında oturur
  kayınçom gelene gidene tutulur

  mangalın üstünde köfteler
  kayınçom şarabın ismini heceler

  çok içme kayınçom bırak artık muhabbeti
  vereceksen ver artık hain köfteyi
 • burhan ocaldan dinleyenin bokunu oynatan super $arki.
 • bizimkiler dizisindeki nazım karakteridir.
  (bkz: yaman okay)
  kendisi kayınçoların şahıdır. yıllarca kayınçoluğun hakkını vermiştir. ki kayınçoluk müessesi enişteye, ablaya, yeğene yamanmakla ilgilidir. kuralı böyledir. eniştenin "hanımın akrabalarıyla iyi geçin" mecburiyetini suistimal etmeye en çok aday olan kişidir.
 • mangal başında lafa dalıp köfteleri geciktiren bir adama bile şarkı yazılabileceğini gösteren şarkı. burhan öçal'ın oynamaya geldik albümünde yer alıyor benim bahsettiğim kayınço. ihtimal o ki, doğaçlama çıkmıştır bu şarkı. zaten kayınço kavramı/sözcüğü yeterince komik, bir de bundan şarkı çıkarmamışlar mı, ne güzel insanlar bunlar ya. dinlemeniz lazım.
 • aklıma sürekli olarak - üzerinde robdosambr'ı, elinde viski kadehi şömine önünde duran nuri alço'yu getiren kelime...
 • er ki$i icin erkek baldiz.
 • en komik telaffuzu dolap beygiri'nde şener şen'in canlandırdığı banker yakup karakterine aittir:

  - kayinçoeeaa
 • "kayınço" diye bir varlık var türk ailelerinde. hatta ben oluyorum kayınço. evet evet ben oluyorum kayınço. yani aslında daha olmuyorum ama ilerde kız kardeşim evlenirse olucam. sinir oluyorum. insan hiç kayınço olur mu ? olur efendim. hem de öyle bir olur ki gıkı bile çıkamaz. bundan sonra sorarlarsa bana "büyüyünce ne olucan?" diye, "kayınço olucam" dicem. artık bu yaştan sonra sorarlar mı bana "büyüyünce ne olucan?" diye bilmiyorum ama kardeşime sorarlarsa o, "ben kendimi bilmiyorum ama abim kayınço olucak" desin. öyle tembihlicem. desin tabi. kayınçoyum ben. ulan hayret birşey ya. düşündükçe sinir oluyorum. halbuki cerrah olucaktım ben. oysa şimdi ne olucam? kayınço. cerrah olucaktım, olamadım, şimdi kayınço olucam. tezata bak. cerrah olamadın o zaman kayınço ol sen bari. ulan birisine söylesem götüyle güler be. hayır olayım kayınço ben işin orasında değilim de "ço" ne demek. yoksa olayım kayınço. nedir yani? yoksa ilerde kayınpeder de olucam işallah. o da "kayın" lı birşey ama kayından sonrası peder. peder ne demek? baba demek. yani gelinimin veya damadımın öz olmayan babası olucam. ama kayınço öyle değil. kız kardeşimin eşinin öz olmayan "ço"su olucam. hayır, birisi bana "ço" nun ne demek olduğunu anlatsın, seve seve oluyim ben kayınço. ama ikna etsin beni "ço" nun iyi birşey olduğuna. öz olmayan nesi olucam lan ben elin adamının ? piç miyim lan ben? ne demek "ço"? orospuçocuğu mu demek, ibne mi demek, çok naif, çok mülayim bir insan evladı mı demek? ne demek? hayret birşey ya. birisi çıkıp mantıklı açıklama yapana kadar olmuyorum ben kayınço mayınço. ne idüğü belirsiz birşey olmam ben efendim. bilmiyorum yani bi çözüm bulunsun buna. burdan yetkililere ses ediyorum. bi çare bulun bu işe. hayır yani, siz kaybedersiniz. bilsem ne olduğunu, lokum gibi kayınço olur benden. kayınçoluğun şerefini kurtarırım. ama siz bilirsiniz.