• afrika kırlangıcı ve avrupa kırlangıcı olarak ikiye ayrılan kuş. bu de bunların hindistan cevizi taşıyanları vardır.

(bkz: monty python and the holy grail)*
  • bi daha dünyaya gelirsem olmak istediğim canlı
  • dünyada en çok yol kateden ve okyanusda denizciler tarafından görülen tek kuş.
    genellikle denizciler kırlangıç dövmesi yaptırır ve günümüzde old school bi tarzdır.
    (bkz: danny garcia)
  • yazın gelişini müjdeleyen, balkona kurdukları yuvayı, canlılığı ve yaşamı simgeleyişlerini o hızlı, oyuncu uçuşlarıyla tattıran, izlemenin ve sevmenin keyif verdiği özel bir kuş. sevimli, güleryüzlü, oyuncu bir imge...
    ahmet telli deyince benim için fesleğen ile birlikte aklıma gelen kelimelerden..
    96daki şiir defterlerimde "hem kırlangıç hem gelincik bekliyorum" yazılmış olmasının sebebini, yıllar sonra 6 ay ömürleri olduğunu öğrenince, "bildiğimi bilmemek", "hep bilmiş olduğumu hatırlamak" gibi çağrışımlarla bana hatırlatan simge.
  • adem ile havva yasağı tattıktan sonra, edep yerlerini örten asma yaprakları hariç çırılçıplak bırakılıp da biri serendip'e diğeri cidde'ye atılmak suretiyle ayrı düştüklerinde kırlangıç kuşu haber uçurmuş birinden diğerine. bu hizmetinin karşılığında ise, yavruları yılanlara yem olup durduğundan neslinin devamını düşünen kırlangıç adem'in barınağına yuva yapmak için izin almış. adem sakalından bir kıl, havva saçından bir tel vermiş; kuş da yavrularını ayaklarından yuvaya bağlamış. o gün bugündür kırlangıçlar ademoğullarının, havvakızlarının evlerine yuva yapar, yavrularını da ayaklarından yuvaya bağlarlar.
  • minik bir kırlangıç kış geldiğinde güneye göç eden hemcinslerine katılmakte geçikmiş. soğuk havaya fazla dayanamamış ve uçarken, kanatları donmuş ve yere düşmüş. buzun üzerinde kaskatı kanatları ile çaresiz yatarken ölümün yaklaştığını hissetmiş ve kaderine lanet etmiş.

derken buz tutmuş yolun üzerinden o sırada oralarda otlamakta olan bir inek sürüsü belirmiş. kırlangıç donarak ölmek yerine ezilerek öleceğini düşünerek sonuna hazırlanırken ineklerden birisi ağır ağır üzerinden geçerken kuşumuzun üzerine pislemiş. kırlangıç ölümün bile bundan daha iyi olacağını düşünüp göklerde özgür uçmaktan düştüğü duruma daha da hayıflanmış.

kırlangıç bunları düşünürken, taze gübrenin etkisiyle kanatlarının ısınmış olduğunu farketmiş ve donarak ölmekten kurtulmuş olmanın sevinciyle şarkı söylemeye başlamış. bunun üzerine oralarda gezinen bir kedi kırlangıcın sesini duyunca yavaşça gelmiş, ve gübreyi eşelemiş ve kırlangıcı bulup midesine indirmiş.
    kıssadan hissemize ne düşmüş bakalım:
    önce tepemize sıçan herkes düşmanımız olmak zorunda değildir. üstelik bizi bokun içerisinden çıkaracak herkes de dostumuz olmayabilir. o sebeple eğer bokun içinde bile olsa güvende rahat ve mutluysan çeneni kapa ve sakın sesini çikartma.

kaynak:anonim
  • akıl almaz manevra kabiliyeti olan bir kuş. kimi zaman kaldırımda yürürken karşımızdan öyle bir hızla gelir ki kafamızı falan eğeriz çarpmasın diye. rezil oluruz ona buna. ama bunlar öyle bir manevra yaparlar ki asla çarpmazlar bir yere. günümüzün en modern savaş uçaklarında dahi yoktur bu kabiliyet.
  • marc almond 'ın boynunda dövme figürü bulunan güzel kuş.
  • ömrü 6 aydır.
    hikayesi;
    "kırlangıcın biri ,adama aşık olmuş.adam da yalnızbaşına evinde yaşıyor,garip.
    bir gün kırlangıç aşkını ;insanoğluna itiraf etmeye karar vermiş.
    -tık tık ,camı tıklamış.
    -ne var ?demiş bizimki
    -ben sana aşık oldum,sende yalnızsın bende ,gel yalnızlığı paylaşalım.
    -de git demiş,bizim insancık müsveddesi,benim senle ne işim olabilir.ben insanım sen ise kuşgriplisin.
    kırlangıç çok bozulmuş. ama yılmamış. ertesi gün gene adama seslenmiş ,ertesi gün gene gene...
    yok ,insanoğlu nuh dememiş ,peygamber dememiş. inat etmiş.kırlangıç da göçmüş. derken günlerden bir gün almış bizim hayvanoğluinsanı bir hüzün. camın önünde beklemeye başlamış kırlangıcı. tabi bin pişman. soğuk gecelerde evinde sessiz sedasız oturuyor.aradan mevsimler gelmiş geçmiş kuştan haber yok.. derken bir gün ,bir kırlangıç sürüsü geçiyormuş. bizim insanımız -ya havle ve kuvvete, deyip kesmiş sürünün önünü.demişki ;
    -geçen senelerde camımı tıklayan bir kırlangıç vardı .onu bekliyorum,bekliyorum da gelmiyor.haberin var mı?

kırlangıç başı demişki;
    -ah ahmak insanoğlu ,kırlangıçların ömrü 6 aydır.."

(bkz: mevlana)
  • guzel gorunmelerine ragmen canakkale nin bir kac ilcesini istila ederek yorede korku ve panige neden olan kus turu. (bkz: the birds)
hesabın var mı? giriş yap