• önceden pembe kart idi, sonradan mavi kart oldu. bu kart doğuştan türk vatandaşı olup, kendi isteği ile çıkıp başka bir vatandaşlığa giren(örn: almanyadaki gurbetçi) için tasarlanmış bir karttır. kendisi türkiye işiçleri bakanlığı tarafından verilen resmi bir kartır. amacı ise özellikle almanya gibi ülkelerde yaşayan ve alman vatandaşlığı olan vatandaşlar için kolaylık sağlamaktır. bu ne demektir:

şimdi efendim bildiğiniz gibi almanya çifte vatandaşlık kabul etmiyor. bu biraz türkiye'nin diplomatik girişmleri ve alman hükümetinin özellikle merkel dönemi hükümetinin nanelerinden biridir. bu yüzden türkiye de, bir nevi bu vatandaşlara " siz geçin alman vatandşlığına, merak etmeyin biliyoruz türk vatandşlığından çıkmanız gerekiyor fakat biz size bir şeyler uydururuz, almanyada buna karışamaz" dedi.

mavi kart ile:

öğrenci vizesi almak zorunda değilsiniz
    çalışma izni almak zorunda değilsiniz
    otruma izni almak zorunda değilsiniz
    taşınmaz mülk alımında zorluk yaşamazsınız
    t.c kimlik no verilir
    ...

bunların anlamı şudur, mavi kartı olan insanların tıpkı bir türk gibi türkiye'de tüm haklardan yararlanabilir. hatta resmi evraklara göre türk olmadığı halde t.c. kimlik numarası bile alır, çünkü bu ona bir çok kolaylık sağlar. tek yapamadığı şey ise oy verememek. alman hükümeti ise resmi evraklara göre türk olmadığınız için çifte vatandaş sayılmadığınızdan bu konuda bir şey diyemiyor.

önceden kimse bilmezdi bu kartı, fakat son yıllarda yurda temeli dönüş yapan gurbetçilerin sayısı artmasıyla beraber bir çok kurum ne olduğunu öğrenmeye başladı. gurbetçiler için inanılmaz derece'de işe yarar bir karttır ve türkiye bu konuda çok akıllıca davranıp zekice bir yol bulmuştur. vatandaşlarına sahip çıkmıştır geç de olsa.
  • başka ülke vatandaşlığına geçen gurbetçilerimize kolaylık sağlamak amacıyla ortaya çıkarılmış bir karttır. biraz şark kurnazlığı barındırır muhteviyatında, nedenini ise doğrudan gerçek durum üzerinden açıklayalım.

mesela siz ismail yk' nın gençliğisiniz. türk vatandaşısınız ama aynı zamanda almanya vatandaşısınız. merkel geliyor ve size diyor ki; "ismailciğim biz çifte vatandaşlık uygulamasını kaldırıyoruz. almanya' da parayı kazanıyorsunuz, gidip türkiye' de bankaya yatırıyor, ev falan alıyorsunuz. olmuyor böyle, biz de ekonomisi olan, paraya ihtiyacı olan ülkeyiz. seçimini yap, ya oranın vatandaşı olacaksın ya buranın!"

bunun üzerine küçük ismail geliyor ecevit' in yanına ve diyor ki; "başbakanım bize böyle böyle muamele ediyorlar, ben paramı gavur illerinde bırakmak istemiyorum ama oranın imkanları da şeker gibi. bize bir yol bul!"

ecevit de küçük ismail' e diyor ki; "tamam ismailim, sorun yok, şimdi şöyle bir iş edeceğiz merkel' e, sen türk vatandaşlığından çıkacaksın ama ben sana mavi bir kart vereceğim. bu kartla türk vatandaşının sahip olduğu hakların nerdeyse tamamına sahip olacaksın ama oy veremeyeceksin ve seçimlerde aday olamayacaksın. yani seçme ve seçilme dışında ikamet, seyahat, çalışma, miras, taşınır ve taşınmaz mal iktisabı ile ferağı haklarının hepsine sahip olacaksın! şahane değil mi?"

ismail de; "iktisap ve ferağı anlamadım ama ben abi."

ecevit de; "boş ver onları, mühim değil! yani sen türk vatandaşı olacaksın ama kayıtlarda türk vatandaşı olmayacaksın! bak sana tc kimlik no bile veriyorum! al."

küçük ismail de bunun üzerine çok sevinir ve gönül rahatlığıyla alman vatandaşlığına geçer. işin genel hatlarıyla serencamı budur.

önceden bu karta pembe kart denirdi. şimdi mavi kart oldu.
  • akbil çıkmadan önce, iett otobüsleriyle aylık sınırsız yolculuk yapmanın yegane yoluydu. kırardınız okulu, binerdiniz boğaz hattına, walkmenin piline verecek paranız varsa ne âlâ, bir gidiş, bir dönüş, akşam olurdu. bazan bebek parkı'nda takılırdınız bir sigara zamanı, bazan da otobüsün son durağında inip şöförü beklerdiniz, çayını içsin, zamanını doldursun, aynı otobüsle geri dönesiniz diye. bir tarafınız boğazın mavi suları, diğer tarafınız istanbul'un curcunası, kulaklığınızda queen ya da madonna, 80'lerin sonunda, 90'ların başında bir günü daha sona erdirir, okul dönüşü saatinde eve varırdınız. çok severdiniz mavi kartı, tanısaydınız.
  • "aylık" dediğimiz şekilde doldurulduğunda, eskiden bir ay içinde iett ile sınırsız seyahat imkanı sağlarken, şimdi bir ayda en fazla 200 kez kullanımı mümkündür.

bir de bir ara bunu sadece ayın 5'inde aylık doldurabiliyordunuz. ayın mesela 10'unda da doldursanız sonraki ayın 5'inde aylık süresi bitiyordu. o yüzden ayın sonlarında görevliye aylık akbil doldurmak istediğinizi söylediğinizde sizi uyarırdı, doldurmanın mantıklı olmadığı konusunda.neyse ki bu saçma uygulamaya kısa sürede son verildi. hatta o kadar kısa sürdü ki şu an böyle bir şeyi hiç hatırlamayanlar bile çıkabilir. yalan mı söylüyoruz oğlum. yalanını söyleyemeyeceğim kadar saçma birşey bu.
  • mehmet ali aydınlar'ın türkiye futbol federasyonu başkanlığı döneminde getireceği yeni uygulama. kırmızı kartın yerine geçecek bu sistem ile futbolcular daha evvelden ihraç gerektiren bir eylemde bulunduklarında oyundan atılmayacak ve onun yerine 3 dakika kenara gelip lig tv ekranlarından o anki duygu ve düşüncelerini ve maçın gidişatı ile ilgili tahminleri paylaşacaklardır. ceza süresi dolduğunda tekrar oyuna dahil olan oyuncular, 30 saniye kadar gözleri kapalı koşmak suretiyle de cezalarını tamamlamış olacaklardır.
  • yoklugunun acısını bugün çektiğim.

alman vatandaşı olarak bu kart olmadan turkiyede 90 günden fazla kalamiyormusum. ve ben 142 gün kalmışım. akabinde 580 tl para cezası ve 5 yıl türkiye ye giriş yasağı yazan bir kağıt verdiler. ama memur abinin dediğine göre bir dahaki girişte mavi kart göstermez isem alirmisim o cezayı. bilemedim ona mi inansam kağıda mi. korkuyorum sözlük. parasında değilim ama 5 yil türkiye yasaklanirsa ölürüm ben sonum olur. bilen yesillendirsin diyeceğim ama yoktur ki şurada bilen
  • nikah islemleri yapilirken, mavi kart sahipleri tamamen yabanci uyruklu kisi muammelesi mi, yoksa t.c. vatandasi muammelesi mi görüyor diye cok merak etmekteyim. duyumlarima göre yabanci ülke vatandaslarinin türkiye´de nikah icin bürokratik engelleri asmasi zorken, t.c. vatandaslarina kolaymis. bu durumda mavi kart sahibi nikah islemlerinde yabanci mi türk mü sayiliyor, iste hic bir yerde bunun cevabi bulunmuyor.
  • türk vatandaşlığından izinli çıkılarak alınır. türk vatandaşlığından izinli çıkabilmek içinse ya halihazırda yabancı devlet vatandaşlığınız olmalı ya da başka bir devlet vatandaşlığını kazanacağına dair inandırıcı belirtiler bulunması gerek. ayrıca bu karta sahip olanların askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü yoktur.
  • türk vatandaşlığından çıkma izni alarak bir başka ülkenin vatandaşlığına geçen kimselere verilen belgedir. bu belgeyle o kişi türk kanunlarına göre özel statülü yabancı konumuna girer ve pek çok haktan aynı türk vatandaşları gibi yararlanmaya devam eder.
  • aylık olan mavi kart için konuşuyorum; kaybettiğinde insanın böğrüne öküz oturuyor. ancak bir ayda 2. kez mavi kartını kaybetmiş deneyimli bir salak olarak söyleyebileceklerim şunlar;

- kaybolduğunda/çalındığında kapattırmak için iett bürosuna değil 153'ü arayarak beyaz masa'ya müracaat edin kapattırma ücreti olan 10 tl'den yırtmış oluyorsunuz *

- yeni kart çıkardığınızda eski kartın içinde kalan bakiye 10 gün içinde yeni karta transfer ediliyormuş. biraz olsun içim rahatladı bu yüzden...

kendinize, kartınıza dikkat edin.
hesabın var mı? giriş yap