• seks filmlerinde oynamak zorunda kaldığı için kendine bol bol küfür eden ve lanet okuyan tiyatro sanatçısı. parasızlıktan dolayı bu filmlerde oynarmış. evi bile yokmuş o zamanlar. ferhan şensoy'da kalırmış. ve omzunda ağladığı olurmuş ferhan ustanın. ben ferhan şensoy'un yalancısıyım.
  • aydemir akbasla birlikte bir donem turkiye'nin en seksi erkegi, keza donem sinemacilari abazan turk izleyisisinin kendini ancak cirkin bir seks yildiziyla ozlestirecegini anlamislardir. (bkz: dam budalasi)
  • ferhan şensoy'un anlatımı ile;

"ünlü tiyatro yazarı, galatasaray'dan ağbim sadık şendil'in evinde bir akşam yemeği. oraya yemeğe davet edilmemizi sağlayan mete inselel büyümemiş, çocuk kalmış bir adam. gereksizce iyi yürekli. bu yüzden hep aldatılıyor, kandırılıyor,kazıklanıyor.

dolayısıyla müthiş kuşkucu, karar vermekte zorlanıyor. ya yanlış yapıyorsam düşüncesi, bir şeyleri yapmasına engel oluyor. hayatta çok aldatıldığı için, artık aldanmamak duygusuyla gayet mesafeli ve kuşkucu olarak yaklaşıyor olaylara.

birlikte tiyatro kurmaya karar vermişiz, oyunu yazamaya başlamışım. o hala müthiş bir tereddüt içinde. beni biraz fransız buluyor ya da batıdan geldiğim için öyle düşünüyor, bana takılan fransa'dan gelen çocuk, isminin etkisinde.

seks komedi denilen abuk filmlerden bezmiş durumda, tiyatro yapmak istiyor, ancak benim yüzümden türk izleyicisine fransız kalmak istemiyor. mülayim ve boyun eğen. çok ender isyan eden bir tip olduğu için, benim dediğimi yapmak zorunda kalacağını biliyor, bunun yanlış olmasında ürküyor. beni kırmaktan çekiniyor. onun için ölçüt olan insanlardan biri sadık ağbi."

(bkz: başkaldıran kurşunkalem)
  • bebekliğimde benzetildiğim türk sineması emekçisi. şimdi dikkat ediyorum da, galiba bütün bebekler mete inselel'e benziyor aslında.
  • salih guney ile hasan almaz basan alir'da oynamistir.. ayrica hakan balamir ile ali riza binboga soundtrackli yarinlar bizimde önemli bir rolu vardir... genelde aptallari canlandirir.. dokuk disleri ve kelini kapatan yana taranmis seyrek saclari, agzindan salyalar akan surekli acik agziyla bir kelaynagi andirir...
  • baldız filminde izledikten sonra gelip burada bir bakayım dedim üzüldüm yazılanları okuyunca. çok başarılı oyuncuymuş, çok genç ölmüş...
  • 1981 yılında kalp krizinden vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı. zincirlikiuyu mezarlığında dinlenmektedir.
  • müfide inselel in babası
  • bir filminde ali şen (baba rolünde) mete inselel'in kara murat adlı horozunu kesip buna yedirir. ali şen "etin tadı nasıl, güzel mi?" diye sorunca, davaya uyanan eleman basar çığlığı "kara muraaat!, babaaaaa!"
  • iki tane dişi olan ebleh suratlı tiplemesi bir harikaydı
hesabın var mı? giriş yap