• liam howlett ilk ba$ta albume "music for the cool young juvenile" ya da "music for the joyriders" ismini koycakmi$ ama sonra bir arkada$i bu isimle çikagelmi$ ve olaylar geli$mi$...
  • no good, voodoo people ve break and enter gibi tapilasi 3 prodigy parcasini ayni potada eritmis asmis bir sanat eseri
  • (bkz: jilted)

"kandırılmış kuşak için müzik" diye çevrilebilir.

--

edit. berkayrhinehart'ın haklı uyarısıyla düzeltelim: "reddedilmiş kuşak için müzik" (to jilt: sevilen kişinin [seni] aniden reddetmesi, yarı yolda bırakması)
  • vakt-i zamanında "rockçı" tabir edilen ortamlara girmek suretiyle, kendini aynı şekilde etiketleyen bünyelerden genişçe bi kitleyi farklı müzikal ufuklara taşımış albüm. 90ların başında bir nevi dönüm noktasıdır.
  • the jackal soundtrackinde yeralan enfes bir prodigy parcasi* beni bu albumle tanistirdi. kanimca pekcok insanin muzik anlayisini sekillendirmistir.
  • keith flint'in uzun, düz, sarı saçları olduğu zamanlarda çıkan albüm.
  • ortaokula giderken,the prodigy ile tanışmama vesile olmuş albümün adı.

albümdeki parçaların her biri olayın son noktası. fakat their law isimli parçadaki sound kalitesi ve yaratıcılık, beni ilk dinlediğim günden bu yana hasta etmekte.

ayrıca albüm ismi, çıkış tarihi ve zamanın müzik anlayışına bakılarak "reddedilen kuşağa müzik" şeklinde çevrilebilir.

(bkz: jilted)
    (bkz: http://www.seslisozluk.com/?word=jilted)

albümün inlay'i bile gerçek bir sanat eseri ve görülmeye değer diye düşünüyorum.
  • para biriktirerek aldığım ilk albüm (kaset). izmir'deki kıbrıs şehitleri caddesi'nde sağ taraftaki yan sokakların (excalibur'un olduğu taraf değil de karşı taraf) birindeki bir müzik marketten almıştım. nasıl bir cenabetlikse bozuk çıkmıştı. bir dönem sırf bu albümü dinlemiş, voodoo people'ın klibini televizyonda yakalayınca az çoşmamıştım. aynı dönem poison bir filmin (the jackal'dı sanırım) soundtrack'inde yer almıştı. bir iki sene öncesinde, yani albüm daha çıkmamışken no good ise galiba streetball turnuvalarının tema müziği gibi bir şeydi.

bu albümdeki şarkılardan ilk yazılanı one love'dır ve 93'ün başında single olarak çıkmıştır. tarz olarak rave'e de en yakın duran parça (hatta tek yakın parça) zaten budur.
  • 1994 çıkışlı efsane albüm.

23 senedir tracklisti yazılmamış. buyrun:

1. intro
    2. break & enter
    3. their law
    4. full throttle
    5. voodoo people
    6. speedway
    7. the heat (the energy)
    8. poison (ft. maxim)
    9. no good (start the dance)
    10. one love (edit)
    11. the narcotic suite: 3 kilos
    12. the narcotic suite: skylined
    13. the narcotic suite: claustrophobic sting
  • muazzam bir the prodigy albümü.. kilometre taşı.. her ne kadar 'muazzam', 'efsane' gibi deyişlerin günümüzde içi çok boşaltılmış ve her halt için kullanılıyor olduğu açıksa da tarif edecek başka bir kelime bulamadım açıkçası..

daha intro kısmında "so, i've decided to take my work back underground to stop it falling into the wrong hands" lafı nasıl bir albümle karşı karşıya olduğumuzu özetlemektedir. türkçesi "underground müziğin kitabını yazdık aga"dır.

the prodigy experience ile başlattığı albüm bütünlüğü altında elektronik müzik olgusunu bu albümde de devam ettirmiştir. bu konuda moby'nin şu demeci güzeldir:
    " dance albums had always failed, i thought, because they didn't work over the full length of the record. mostly they were singles collections which was exactly what i didn't want to do. at the time, the first prodigy album (experience) impressed me because they'd managed to create a full listening experience which encompassed various styles. this was the kind of vision i had for my debut album.".

çok bir şey yazdığım söylenemez ama başka ne yazacağımı da bilmiyorum açıkçası. bu müziği icra edenlerin bir çelişkiye düştüklerinde ya da nerede yanlış yaptık acaba diye sorduklarında bu albümü açıp dinlemeleri yeter kanımca. poison, voodoo people, their law..
    speedway (theme from fastlane)'i ilk dinleyişimi hatırlıyorum da çıldırıyordum resmen.

kafeinden başka bir madde girmedi bu bünyeye, he bir de bu albüm var.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap