şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üç kuşakla sınırlı tutulması anlamsız olan olgu (bkz: saltanat)
 • ikinci kuşakta gemicilik sektorünün beklenmesi gereken önerme.
 • gayet de mümkün görünüyor. özellikle emine hanım ve sümeyye hanım'da bu potansiyel fazlasıyla var. emine hanım'ın sekiz yıldır edindiği deneyim, duygusallığı, tayyip bey gibi, bülent arınç gibi zaman zaman ağlaması... sümeyye hanım'ın kalkınma konularındaki bilgisi, annesiyle birlikte pakistan'daki selzedelere yardım götürmesi, bono'nun takdirini kazanması falan... hem siyasette üslup da biraz yumuşar bu sayede. neden olmasın?
 • allah tamamına erdirsin, denilecek olaydır. ne diyelim, uzun süredir devlet yönetimde olan erdoğan'ın bundan sonra da ailesi ile birlikte daha uzun yıllar ülkenin yönetiminde yer alması temenni ediliyorsa, erdoğan ve ailesisinin sağlam bir devlet terbiyesine sahip olduklarını, yurtsever bir cizgide memleket aşkı ile yoğruldukları anlamına gelir.

  tabi bu hepimizin can-ı gönülden dilediği, inanmak istediği bir seneryo. ama bir de kendilerine "beyaz türkler" diyen haddini bilmez insanlar var ki bunlar olaylara tamamen farklı bir çerceveden bakıp, erdoğan'ın türkiye için tertiplenen bir oyunda maşa olduğunu, devlet adamlığından uzak bir tavırla, bu ülkenin kaynaklarını ve çıkarlarını gizli kapılar arkasında sattığını iddia etmektedirler. hatta daha ileri gidip erdoğan'ın yakın ailesi ve çevresi için ciddi rant kapıları açıp, milyonlarca dolar gelir elde ettiği bile söylenmekte.

  bir de erbakan hoca var ki onun iddialarını yazmaya gerek bile yok. yaşlılıktan ne dediğini bilmiyor herhalde.

  tabi biz bu mesnetsiz iddialara inanmak istemiyoruz, zira bizim devlet kültürümüze göre bu yanlış uygulamaları yapan zihniyet on yıl daha yönetimde de kalır mı bilinmez ama er veya geç bu yaptıklarının hesabını verir, yedi sülalesi dahil bu topraklarda barınamaz.
 • (bkz: bir merve kavakçı vardı ne oldu ona)
  (bkz: kamusal alan)
  tanım: ortalığı şenlendirecek hadisedir.
 • ortada yönetecek bir türkiye bırakırlarsa değişik bir hissiyat olabilir.
 • (bkz: ebemkuşağı)
 • azerbaycan a gidenler bilir.

  ülke tamamen aliyev ailesi ve yardakçılarıyla neftçiler denilen petrol zenginlerinin kontrolündedir.
  bu aliyevgillerden biri her zaman seçimleri kazanır, ana nedeni karşısındaki adamın da göstermelik olmasındandır. bir nevi sözde demokrasi diyelim.
  halk genellikle mutsuz, fakir ve etrafında dönen dolaplara, yolsuzluklara alışmış haldedir.
  yine de varsa yoksa aliyev demeye devam etmektedir.

  yavaş yavaş bizde de bu durum açığa çıkmaya başlar gibi. ürkütücü bir durum tabi sadece şanslı bir kesimin refah içinde yaşaması, diğerlerinin de olan bitene bakıp, sürekli söylenip yine de aynı adamlara oy vermesi gibi bir durum söz konusu.

  anlattığım şeylerin çok da yabancı gelmemesi ürkütücü değil mi? aslında daha ürkütücü olanı verdiğim azerbaycan örneğindeki liderlerin dini bir rejim değişikliği gibi bir vizyonları olmaması. hayatlarını bu şekilde geçiren azerilerin ise bu şekilde devam etme kararı bir şekilde anlaşılabilir.

  tayyipgiller de ise her an şeriat sistemine geçiş yapılacak gibi bir hava var.
  hatta bazı arkadaşlarımızın beyaz türkler olarak adlandırdığı kişiler bu durumdan çok korkuyor.
  hadi tayyip sultan ve yardakçılarının birkaç sene içinde birdenbire açıklanamaz bir şekilde ortaya çıkan servetlerini kabul ettik diyelim, hatta oylarımızın büyük kısmını yine onlara verip bu sisteme devam dedik diyelim.
  peki biz bu hayat tarzımızdan memnun muyuz? mamnunsak devam, hatta belki bir müddet sonra bazı kesimler doyuma ulaşır ve yeni birileri palazlanır kim bilir?
  peki diyelim ki tayyipgillerin gerçekten adil düzen hayallerini yerine getirme durumları var. bunun için de yavaş yavaş beyaz türkler denilen kesimin hayat şartlarını kısıtlamak için elinden geleni yapıyor. halkını daha da muhafazakarlaştırmak istiyor. hala devam diyecek miyiz?
  büyük tayyip gitti tayyip juniorlara yol açacak mıyız?

  laissez faire laissez passer* dönemi bitiyor baylar bayanlar, oyunuzu kime vereceğinizi iyi düşünün dönemi başlıyor.
  bu olay bu dönemin ilk işaretlerinden sadece birisi...