• istanbul'un göbeğinde defalarca aranan polisin böyle acil bir durumda yetişmemesi nedeniyle vatandaşın kendi eğilimlerine göre bir hareket tarzını uygulamasıdır.

polis anında gelip götürmeli, gözaltına almalıydı.
  • ekşi sözlüğün büyük bir kısmı ortaçağ karanlığından çıkamamamış belli ki. ya adam suçsuzsa ak. çocuğu. herkes cezayı kendi kesmeye kalkarsa bu işin sonu ne olur.
  • biri savcı, biri hakim; almışlar ortaya kafalarına göre ceza vermişler ve infaz ediyorlar. sorsan istiklal mahkemelerini eleştirirler. cezalar caydırıcı olmasa da götürüp kanuna teslim edilmesi gerekir. belki suç işlemedi. bırakın soruşturması yapılsın, yüce dediğiniz adalet versin cezasını. kadına saldırı olduğunda neden müdahale etmezsiniz?!
  • hukukun yerlerde süründüğü ülkede, devletin sağlayamadığı adaleti halkın kendince orman kanunlarıyla sağlamaya çalıştığı olay. mevzunun dinamikleri çok farklı, olayın kök nedenlerini konuşmaya kalksak ne çeşit dallanır, ucu nerelere dokunur kim bilir.

ancak tacizciyi cezalandırmaya çalışırken "amını siktiğimin çocuğu" diye hayli eril ve tecavüz içerikli bir dille küfretmek de dünyanın en anlamlı hareketi olmuş. tebriks.
  • büyük bir kaostur.

hukuk siteminin ivedilikle işlemeye başlaması elzemdir. eğer yapılması gerekenler yapılıp, bu olaya karışan herkes yargılanmaz ise, birçok şeyin önünü açar. halk ve sokaklar cezayı kendi içinde kesmeye başladığı anda, geri dönülemez yollara girmişiz demektir. selametle.
  • çocuk tacizi tabi ki kabul edilebilir bir durum değil ve çoğumuz bu tacizcilere verilecek cezaların en ağırından olmasını diliyoruz.
    ama ne kadar da şiddet yanlısı olduk insan ırkı olarak. daha iddia aşamasındaki bir durumda bile kendi vicdanlarımızla birer işkenceciye dönüşebiliyoruz. sanal ortamda bile kelimelerimizle insanları linç edebiliyoruz rahatça.
  • bir insana iskence etmek dogru degildir diye olaya girsem küfrü yiyip, sevgi pitircigi olarak suçlananacagimdan o konuya deginmek bile istemiyorum.

bir kaç kisi de söylemis. ya adam suçsuzsa? olabilir bak, ya suçsuzsa? böyle olaylari onaylarak suçsuz birinin linç edilip öldürülme riskini artiriyoruz.

bakin madagascar'da ne olmustu bir kaç sene önce
    http://www.telegraph.co.uk/…ding-of-last-words.html

özet geçiyorum:

bir çocuk ceseti bulunuyor. bir çok organi çalinmis sekilde. 3 kisiyi bu çocugun ölümden suçlayarak linç ediyorlar. ama bildigin linç. yüzlerce kisi bunlari kovaliyor, dövüyor, iskence ediyor. sonra mahkeme gibi bir sey kuruyorlar, ses kayitlari var. pedofili ile suçladiklari bir adamla diyaloglar bu sekilde :

- lütfen, öldürmeyin beni. ben çocuklari o sekilde sevmiyorum, çocuklarla iliskiye giren insanlari sevmiyorum
    - neeee çocuklari sevmiyor musun???
    - hayir hayir, çocuklari severim. 11 yasinda bir kizim var.

bu adami yakiyorlar sonra. bak yakiyorlar diyorum.
    bu adamin suçlu olduguna dair tek bir kanit yok hala (suçsuz olduguna dair de yok, tamam).

düsünebiliyor musunuz bir grup içinde çildiran insanlarin neler yapabilecegini? nereye kadar gidebilecegini?

onaylanacak bir sey degil, kusura bakmayin.
  • adam taciz ederken görüldü mü görülmedi mi sorusunun cevabı yok. yerdeki bavul büyük ihtimalle kendisine ait. hangi tacizci kaçarken hızını kesecek koca bir bavulla bir yere giderken tacizde bulunur o da ayrı bir merak konusu. olayın gelişiminin şöyle olduğunu tahmin ediyorum:
    sokakta mahallede bir kaç gündür taciz muhabbetleri dönmektedir, konuyla ilgili bir suç duyurusu yoktur ama kulaktan kulağa yayılır. (bu sokakta bu konuda birkaç vaka ve suç duyurusu olsa illa ki o sokakta sivil ekipler olurdu. polis olay yerine çok daha çabuk intikal ederdi).
    her neyse zaten bu söylentiler üzerine gergin olan ortamda sokaktan geçen "tipi bozuk", hırpani görünümlü eleman şüpheleri üstüne çeker. hedef bulunmuştur. üstüne üstlük bir de suriye uyruklu biri çıkmışsa öfke katlanarak büyür. olay yerine gelenler "ne olmuş burada"sorusuna "çocukları taciz ediyormuş" yanıtını alarak hiç sorgulamadan bütün nefretlerini yöneltir.
    eğer orada gerçekten bir taciz olayı varsa ve tacizci bu saldırgan güruhun içinde değilse ben bu toplumda 40 yıldır hiçbir şey öğrenememişim derim.
    yakın zamanda 2,5 yaşındaki çocuğa tecavüz edip öldüren bir yaratık vardı günlerdir konuşulan. bu şerefsizin yaptığı açığa çıkmamış olsa, tecavüz edip öldürdüğü çocuk için de bu olaydakine benzer biri şüphe altında olsa en büyük tepkiyi o sapık yöneltirdi emin olun.

90'lı yıllarda istanbulun bir semtini kasıp kavuran bir seri tecavüz vakasında, yüzü yanıklar içinde ve başındaki yanıktan dolayı kalitesiz bir perukla yaşayan (mustafa ceceli peruğu takacak hali yok ya) ürpertci görünüşlü zaten hayatın sillesini yemiş gariban bir inşaat işçisi kolayca hedef seçilip "sapık" diye yakalanmış, medya ve toplum tarafından linç edilmişti. sonradan gerçek fail yakalandı da adam hapishanede şişlenmekten kurtuldu. ama ne fayda zaten berbat olan hayatı daha da kaymıştı. eminim yapılan bu haksızlıktan dolayı kimse kendini suçlu hissetmemiştir. sonuç olarak adam tam bir en alttakiydi ve kaybedecek ne itibarı olabilir ki diye düşünülüp üzerinde bile düşünmemiştir iftirayı atanlar.

çocuk tacizi dünyanın en iğrenç suçlarının başında gelir. bu konuda hassas olunması ve tepki gösterimesi doğaldır. ama sadece şüphe ile birini bununla suçlarken o kişinin hayatının asla eskisi gibi olamayacağını da gözardı etmemek gerekir.

bir örnek de burada var: http://www.habervitrini.com/…-kacmakta-buldu-142946
  • ülkemizin tacizcileri yetmiyormuş gibi birde suriyeli tacizciler töreristler başımıza musallat oldu allah sonumuzu hayr etsin.avrupalılar kaliteli okumuş kültürlü zeki suriyelileri aldı bizde ne kadar terörist pislik tacizci varsa onu aldık
  • bayimden ısrarla soruyorum: ya suçsuzsa? ulan ya suçsuzsa??? ne gördünüz ne biliyorsunuz ne konuşuyorsunuz?

bak bilal'e anlatır gibi anlatıyorum, iyi dinle: polonya'da sokakta yürüyorsun. birkaç metre ötende içkili mekandan çıkmış iki kız yürüyor. içlerinden biri arka cebinden cüzdanını yere düşürüyor. cüzdanı alıp kıza vermek için koluna dokunuyorsun çünkü doğru düzgün ingilizce konuşan yok. kızın kafası iyi, koluna dokunduğun an bağırmaya başlıyor panikle. öbür kız çantasını kafana geçiriyor.

bir anda etrafını öfkeli bi kalabalık sarıyor. derdini anlatmaya çalışıyorsun ama nafile, kimse seni anlamıyor. anlasa bile dinlemiyor. zaten esmersin. ortadoğulu olduğun kesin. tekme tokatlar havada uçuşmaya başlıyor.

olay taciz de olabilir. olmayabilir de. ne biliyorsun? bıkmadan soruyorum-suriyeli, müslüman ya da akp'li- ulan ya suçsuzsa? ya suçsuzsa arkadaşım?

kaç tane benzer vakaa yaşadın, kaç davaya baktın, kaç istatistiki araştırdın da adamın taciz ettiğini şıp diye anladın? öfkenin beynini zehirlenmesine izin verme, soru sor: ya suçsuzsa? o adalet, o kanun nizam gün gelir sana da lazım olur.
hesabın var mı? giriş yap