• doğruyu bildiği halde söylemeyerek,, söylenen* en korkunç yalan şeklidir*..
  • sonradan soruldugu zaman "ben sana bisi demedim ki" diyerek isin icinden siyrilabileceginiz ama cevap yapistirma babinda "ama aksini de soylemedin" cevabini alabileceginiz durum
  • konuşarak yalan söylemekten daha masum eylem. çünkü birincil amaç karşınızdaki kandırmak değil, konuya uyandırmamaktır.
  • göz göre göre yalan söylemek yerine hiçbir şey söylememe hakkını kullanmak. gerçek söylenmek istenmiyorsa, yalandan da nefret eden bir kişinin yapmak zorunda kaldığı bir şeydir.
  • iş hayatında rastlanan birşeydir.sadece bir kere calısmıs oldugunuz iş yeri size 2. maaşınızın yatırıldıgını,1.nin yarın yatırılacagını soyleyince yasadıgınız durumdur.(bkz: kim paraya hayır der)peki dersiniz ve agzınızdan hiç birşey cıkmasada yalancılıgın yanında bir dolandırıcısınızdırda.
  • gözünün içine baka baka (bkz: gözünün içine bakmak) yalan söylemek. yalan söylemek eyleminden farklı olarak hiç bir hafifletici unsuru yoktur. hatta bazı durumlarda çok daha kabul edilemez olabilir. yalan ortaya çıkarsa senaryoda paylaşılan roller ve aktör/aktrislerin rol kabiliyetleri midenizi bulandırabilir.* "ama ben bişi demedim ki yalan söylemedim asla sana bıkbıkbık..." diyip üste çıkmaya çalışanlar allaha havaledir.
  • tarafsız kaldıgını zannederken, aslında yanında yer alacagı tarafı coktan secmis kisidir bunu yapan.. yalan soylemek icin hikayeler uydurmak, yasanmamısları olmus gibi anlatmak gerekmez. susarak da pekala yalan soylebilir insan..
  • bu bazen karşıdaki insan durumu anlayana kadar dogruyu soylememek şeklinde de olabilir. bunu yapan insan bi şekilde olayı geçiştirir, söylememek yalan değildir mantığında olan insanlardır bunlar. ama ne olursa olsun sonuçta bu da bi çeşit yalandır ve de bütün yalanlar kadar sinir bozup güven sarsar.
hesabın var mı? giriş yap