• bazi durumlarda formatla filan kökünü kaziyamadiginiz, bilgisayarinizda sicak ve nemli buldugu bir yerde (mesela video ram) saklanarak sinsice illegal virüs mücadelesini sürdüren yazilimlari var. böyle bir kendini adama görülmedi, bi siktirip gider misin arkadasim?!
  • trend micro internet security 2005 ile ilgili anlattığım bir sorunu ilk e-mail'imde anlayıp, 3 gün içinde de hotfix yazıp gönderen firma... helal olsun!

diğer bazı** mü$teri hizmetleri(!) de "faq okudunuz mu ki siz ama?" tadında gerzek* e-mailler atmak yerine bu firmayı örnek alabilirler belki günün birinde...
  • dünya antivirüs pazarının %60 ını elinde tuttuğunu iddia eden şirket. türkiye temsilcisi infonet tir.
  • office scan ve bilumum anti virus çözümlerinde yönetim konsolu olarak web tarayıcıları kullandıran ancak isa server gibi yazılımlarla bir takım sorunlar yaşatan firma. isa server'ın bulunduğu bir ortamda office scan yazılımını kurarken gerekli firewall tanımlamalarını yapmamanız durumunda server'ın yönetim konsoluna erişim sağlayamazken server da gerekli güncellemeler için nete çıkmakta epey zorlanmaktadır. bunun yanında server/client iletişimi de sağlanamamakta ve client tarafı sürekli disconnected gözükmektedir. olayın en basit çözümüyse kurulum sırasında office scan'in varsayılan web ve iletişim portunu isa server'ın kullandığı web proxy portunun dışında bir numara tanımlamaktır. örneğin: isa portu 8080 ise 8085'i kullanmak gibi. ayrıca isa da tcp 8085 portuna local networkte trafiğe izin verecek şekilde bir rule oluşturmak gerekli.
  • en güzel yeri kaspersky'e dönüşü olan yazılım. virüs kaçırıp 3 bilgisayarın spam gönderen zombilere dönmesini sağlayıp, ondan sonra sabit ip'nizi karalisteye alıp, şirketinizin bir lokasyonundan gelen gelen bütün maillerin konu kısmında "spam" yazmasına sebep olabiliyor, aman diyim bulaşmayın.
  • en baba antivirüs programlarındandır. öyle diğerler gibi crack, patch silmekle kalmaz, her daim sizi korur. özellikle n8 marka telefona sahip olanlar ve bilgisayarında trend micro olanlar dikkat etsin, çünkü telefonda virüs olmazsa bile telefondaki bütün dosyaları virüs olarak görüp silebilir.
  • 10-20tl gibi fiyatlara alınabilen antivirus. daha önceden maximum ve internet security yazılımlarını kullanmıştım, tahminimce 5-6 senedir değiştirmeden kullanıyorum. kur-unut mantığı bağımlılığa sebep oldu ve 2 yıllık 3 bilgisayar için olanını geçtiğimiz günlerde satın aldım. bir antivirus programına para vermemin tek nedeni "free" alternatiflerdeki sıkıcı pop-up'ları barındırmaması. bunun dışında eğer antivirus testlerini ve incelemelerini takip ediyorsanız artık bilindik antiviruslerin çoğu yeni çıkmış zararlılar da dahil olmak üzere %99'dan fazla koruma sağlıyor, yani istediğiniz antivirusu eğer arayüzünü ve ayarlarını seviyorsanız kullanabilirsiniz (windows defender hariç).
    ek olarak uzun yıllardır bu programı kullandığım için sizlere bir kaç tavsiyem olacak o da şu şekilde:
    -android telefonunuza yüklemek isterseniz internet security, sadece bilgisayarda kullanacaksanız antivirus+ yazılımını alın. maximum security'de sadece kozmetik denebilecek ekstra özellikler var ancak bence tamamen gereksizler, internet security'nin de tek artısı telefona kurulabilmesi ancak apple telefonlarda veya play store dışı uygulama yüklemiyorsanız o da gereksiz.
    -kurduktan sonra bilgisayarınızda bir kez tam tarama yapın ve zamanlanmış taramaları kapatın. zaten gerçek zamanlı tarama yaptığı için bilgisayarınızı tamamen bir kere taradıktan sonra ekstra taramalar gerçekleştirmenize gerek yok, boşuna bilgisayarınızı kastırır.
    -veri güvenliği için diğer ayarlar sekmesinde bulunan güvenlik ağı özelliklerini kapatın.
  • telefona çalıntı muamelesi yapması için en uygun ortam bir kez telefona reset atmaktır. sonra bakarsınız öyle mal mal alete.
  • asus n56v serisi laptop'lar ile birlikte 1 yıllık ücretsiz internet security sürümü gelmekte. şimdilik hafif paranoyak olmakla birlikte (waterfox setup dosyasını trojan diye sildi cancağızım) genel olarak bilgisayarı pek kasmıyor gibi görünmekte velakin ilerleyen günler ne gösterir bilinmez.

deneyimle gelen güncelleme: caanım bilgisayarımı kasım kasım kastığına iyice ikna olunca kaldırdım sonunda. üstelik yerine kurduğum microsoft security essentials kafam kadar trojan buldu daha ilk saniyede. yani bilgisayarı kilitleyen paranoyası pek bir işe de yaramamış anlayacağınız.
  • markayı sadece end point seviyesinde değerlendiren “son kullanıcıların” bok attığı marka. trend micro dünya tehtit pazarının %64’üne hükmeden bir siber güvenlik devidir.

merak eden deep security, deep discovery ve tippingpoint ürünlerini incelesin. incelesin derken endpointçiler anlamaz, anlayanlara söylüyorum.

comodo demiş adam hahaha comodo ne lan?
hesabın var mı? giriş yap