• şimdi bu dernek turgut özal'ın zamanla zihinlerde bulanıklaşan hatırasını yeniden yazmak ve yeniden yazılan tarihi akp'ye siyasal sermaye yapmak amacını güdüyor, bu açık. ama arkadaş, bu kadar mı beceriksizlik olur? bu kadar mı bir iş ele yüze bulaştırılır?

şimdi bunlar bir kaç senedir çeşitli başlıklar altında ödüller veriyorlarmış. iyi versinler, neticede bir pr faaliyetidir. ama verilen isimlere bir bakın:

bülent arınç
    ali babacan
    abdullah gül
    ahmet çalık
    salim çıracı
    mehmet sağlam
    ihsan doğramacı
    rifat hisarcıklıoğlu
    recep tayyip erdoğan

yahu dernek kurmuşsunuz akp'ye meşruiyet kazandıracağız diye, ödülleri hep kendi kendinize veriyorsunuz. şimdiye kadar 9 ödül vermişsiniz, bunların 4'ü akp'li siyasetçi, biri müseccel fethullahçı, biri bizim çalık. böyle ödül dışarıya gitmesin zihniyetiyle olur mu sevgili hamleciler?

bakın bu kıyağımı unutmayın. size daha iyi, toplumsal olarak daha geniş meşruiyeti olan ödül kategorileri ve gerekçeleri önereceğim; iyi değerlendirin bunları.

turgut özal sivilleşme ödülü (özal'ın 12 eylül junta hükumetinin başbakan yardımcısı olması anısına)

turgut özal milli irade ödülü (bir demokrasi şöleni olan 1983 genel seçimleri şerefine)

turgut özal demokrasi mücadelesi ödülü (özal'ın 1987 siyasi yasaklar referandumunda aldığı tavrın genç kuşaklara öğretilmesi açısından)

turgut özal birlikte yaşama ödülü (özal'ın çıkardığı enfes terörle mücadele kanunu anısına)

turgut özal temiz toplum ödülü (yok ya bunu sizin mideniz bile kaldırmaz)
  • afişte bilmem kaç puntoyla yazılmış "hamle ve düşünce derneği" gibi gibi bi isim görünce bi an boş bulundum ve derneği satranç derneği sandım, turgut özal ile satranç, hmm, ne alaka yahu? gibi garip düşüncelere gark ettim. gözüme kestirdiğim görevliye "pardon, maçlarda ellediğimizi oynamak zorunda mıyız"* deyü sorular sormaya yaklaşırken fark ettim ki, adamlar ciddi ciddi, "turgut özal" isimli bir düşünce derneği kurmuşlar. tüm olayı satranca endeksleyecek kadar ütopik olan beni dahi afallattı bu durum.

8 yaşındayken filan, "baba, neden tüm kasapların ismi 'şen kasap', 'bizim aile kasabı' gibi çiçekli böcekli? bu adamlar hayvanı kesmiyor mu yani, kasap değil mi bu adam?" filan demiştim. sonra da kendime söz vermiştim, gün gelecek 'vahşet kasabı' isimli bir dükkan açacağım ve tüm dünyaya gününü göstereceğim. babam, "batarsın 2 güne yavrucuğumcum" demişti de üzülmüştüm, hayallerim yıkılmıştı, fikirlerimi kimse orijinal bulmuyordu..

baba, haksızmışsın. bu derneğin ismini gördüm ve buna kesin bi şekilde kani oldum.
    baba, hem haksızsın, hem de köşeyi dönmemi engelledin. hayatımla oynadın. kariyerimi yaktın..
    ---
    muğlak olmuş editi: yahu düşünce derneği kuracaksan, ki kuracaksın, isim seçerken azıcık bi düşünürsün. ve düşünmenin akabinde muhtemelen, hayatını hakikaten "düşünce" ile geçirmiş/tüketmiş birilerinin ismini seçersin.
    adam siyasetçi, siyasetçi retorik kasar, düşünce üretmez yahu.
    "vizyon ve misyon sahibi bir liderdi rahmetli" diye milyon defa da söylesen, ki söylüyorsun, adam hala siyasetçi, hala devletlü.
  • binasını görene kadar şaka sandığım oluşum idi.

o değil de, bülent arınç'ın fahri kürsüsü idi bu oluşum (tanım); tabii şimdi yürütmeye yardımcı başkan oldu, üzdü hamleci bünyeyi.
  • ankara-kızılay metrosunda sürmekte olan bir resim sergisinde gözüme ilişen ilk resimdeki bir adamı fazlasıyla turgut özal'a benzetip, ardından tüm diğer resimlerde de birer turgut özal olduğunu fark edip "acaba nedir, nedir?" diye düşüncelere dalmışken afişlerini görmemle "tamam, şimdi buldum." modunda tanıştığım ve ismindeki hamleye kafayı fena taktığım dernek. işin ilginci resimler çoğunlukla ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin resimleriydi. nasıl bir hamle izlendi bu çocukların turgut özal'ı türkiye'nin üzerine doğan bir güneş gibi resmetmesinde? gerçekten merak ediyorum.
  • alternatif ismi "badem gözlü körler ile sırma saçlı kelleri koruma ve kollama derneği" olan kuruluş.

bülent arınç adlı zata "demokrasi onur ödülü" vermiş*, bülent arınç kişisi de "kodum mu oturturum" edalı demokratik teşekkür konuşmasında "dindar cumhurbaşkanı seçeceğiz" sözlerini yumurtlayıvermiştir: http://www.milliyet.com.tr/…/04/16/son/sonsiy21.asp
  • "düşünce" neyse de turgut özal ismini "hamle" sözcüğüyle birlikte görünce bir an içim ürperdi. daha önceki hamlelerin sarsıntısını atlamamışken bünyem, yenilerini kaldıramam herhalde.
  • geçen yıl türkiye genelinde ilk öğretim öğrencileri arasında "hayalimdeki tonton dede turgut özal" konulu bir yarışma düzenleyen ve bu yarışmada dereceye giren resimlerin ankara metrosunda sergilenmesine vesile olan dernek. serginin açılışını da milli eğitim bakanı hüseyin çelik yapmıştır. ne hoş bir düşünce, ne hoş bir hamle. pek tontondur resimleri de hakikaten. semra hanım da bir kaset koysaymış fonda iyi gidermiş, neşemizi iyice bulurmuşuz.
  • bünyeye "bir koyup üç almak" diye bir satranç hamlesi var mıdır diye sordurtan birey öbekleşmesi, baca kurumu.
hesabın var mı? giriş yap