şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen sınıftaki iki alinin birbiriyle karışması sonucu oluşmuş isim...
 • geçen yıl insan kaynağını değerlendirme vakfındaki madde bağımlıları projesinde beraber çalıştığım gazeteci-yazar
 • siir, roman gibi turlerde eserler verse de daha cok gazete yazilari ve siyasi fikirleriyle taninan munevver kisi.
 • peyamı sabah gazetesinin başyazarı olarak tanınır.
 • -ali kemal-

  yazar (d. 1867, istanbul - ö. 1922, izmit)

  mekteb-i mülkiye son sınıfı öğrencisi iken paris'e, oradan cenevre'ye gitti. dönüşünden (1888) kısa bir süre sonra siyasal eylemleri nedeniyle sürgün edildiği halep'te beş yıl kaldı. istanbul'a döndüğünde yine sürgün edileceğini öğrenince avrupa'ya kaçtı (1894). ikinci meşrutiyet'in ilanı üzerine istanbul'a döndü. ikdam gazetesinin başyazarı oldu. 1913'te peyam gazetesini çıkardı. ittihad ve terakki partisi yönetimini şiddetle eleştiren yazılar yazıyordu. iktidara karşı olan hürriyet ve itilaf partisi saflarında yer aldı. damat ferit hükümetinde millî eğitim, içişleri bakanlığı yaptı (1919). peyam gazetesini rum asıllı mihran efendi'nin sabah gazetesiyle birleştirip peyam-ı sabah gazetesini çıkarması nedeniyle kendisine artin kemal lakabı takıldı. ittihatçıların devamı gördüğü millî mücadele ve liderleri aleyhinde yazılar yazdı. bu nedenle de 1922'de beyoğlu'nda traş olurken tutuklandı. ankara'ya götürülürken izmit'te linç edildi. linç olayının tertip olduğunu ileri sürenler vardır. döneminin adından en çok sözü edilen kişilerinden biri olan ali kemal'in, gazeteciliği yanı sıra edebiyat çalışmaları da vardır. peyam gazetesinin eki olarak çıkardığı peyam-ı edebî'de yakup kadri, yahya kemal, rıza tevfik gibi devrin önemli şahsiyetlerini bir araya getirmişti. şiirde muallim naci'yi izleyen ali kemal, roman da yazdı.

  roman:

  -iki hemşire (1899)
  -çölde bir sergüzeşt (1900)
  -bir safha-i şebab (ilk iki romanının birlikte baskısı, 1913)

  anı ve inceleme:

  -sorbonne dârülfünununda edebiyat-ı hakikîye dersleri (1900)
  -paris muhasebeleri (3 cilt, 1899, 1913)
  -şarkîye medhal (mısır, 1900)
  -yıldız hatırat-ı elîmesi (1910)
  -cevabımız (1911, 2. baskı)
  -bir safha-yı tarih (1913)
  -fetret (yazıları, 1913 -ömrüm adıyla, 1914-)
  -rical-i ihtilal (1913)
  -condorcet, saint just, danton, robespierre (1913)
  -ilm-i ahlak (ders kitabı, 1914)
  -tarih-i siyasî (1918)
  -raşid müverrih mi şair mi (1919)

  kaynak:

  "yazarlar sözlüğü", hazırlayan: ihsan ışık, risale yayınları, 2.b., istanbul-1998, s. 53-54.

  ---

  ayrıca,

  (bkz: 16 mart 1920) özellikle: (bkz: #3000838)

  (bkz: 16 mart baskını/#3000265)

  (bkz: ne soylesem ki harabim ne eylesem ki harab /#2971267)

  (bkz: havza nutku/#3125238)

  (bkz: süleyman radi/#3125317)
 • http://www.acikistihbarat.com/ sitesinde her hafta yapılan anket. bu haftanın adayları, kktc başbakanı talat, fener rum patriği, cüneyt ülsever ve hiçbiri.
 • kendisinin sivas kongresi öncesi dahiliye nazırı sıfatıyla, kngrenin toplanmasını önlemek için yayınladığı bir genelge vardır ki, bir devlet adamının kendi devlet ve milletine nasıl düşman olabileceğinin güzel göstergelerinden biridir...

  kaynak nutuk..

  dahiliye nâzırı ali kemal bey'in 23.6.1919 tarihli ve 84 sayılı şifresinin çözülmüş suretidir :

  mustafa kemal paşa büyük bir asker olmakla birlikte günün siyasetini pek bilmediği için, olağanüstü sayılacak vatanseverlik ve gayretine rağmen, yeni görevinde asla başarılı olamadı. ingiliz olağanüstü temsilcisi'nin istek ve ısrarıyla görevden alındı; bundan sonra yaptıkları ve yazdıkları ile de bu kusurlarını daha çok açığa vurdu. redd-i ilhak cemiyetleri gibi, balıkesir ve aydın dolaylarında müslüman halkı boş yere kırdırmaktan ve bu fırsattan yararlanarak halkı haraca kesmekten başka iş görmeyen emirsiz, saygısız ve kanunsuz olarak kurulan bazı hey'etler için öteden beri çektiği telgraflarla siyasî hatâsını idarî yönden de artırdı. kendisinin istanbul'a getirilmesi harbiye nezareti ile ilgili bir iştir.

  ancak, dahiliye nezareti'nin size kesin emri, artık o zatın görevden alınmış olduğunu bilmek, kendisi ile hiçbir resmî işleme girişmemek, hükûmet işleri ile ilgili hiçbir isteğini yerine getirmemektir. bu genelgeye uygun hareket etmekle ne gibi sorumlulukların giderilmiş olacağını takdir buyuracağınızdan eminim. ayrıca, bu önemli ve tehlikeli günlerde memur, halk, her osmanlı'ya düşen en büyük görev, barış konferansınca geleceğimiz üzerinde karar verilirken ve beş yıldır yaptığımız deliliklerin hesapları görülürken, artık aklımızı başımıza devşirdiğimizi göstermek, akıllıca ve tedbirlice davranışları benimsemek, parti, mezhep, ırk ayrılıklarını gözetmeksizin her ferdin hayatını, malını, ırzını koruyarak, medenî dünyanın gözünde bu memleketi bir daha lekelememek değil midir?
 • su anda ingilterede muhafazakar partide gorev yapmakta olan gazeteci boris johnson'un dedesinin dedesi...
 • adana fen lisesi nin efsanevi fizik hocalarindan sadece biri..
 • nazim hikmet'in memleketimden insan manzaralari kitabinda bu sahsin linc edilisi detaylariyla anlatilmaktadir.