• "içimdeki putları kıran kim ibrahim / ya yerine yenilerini koyan?"
    büyük sorusunun sahibi.
  • "ancak bir gün
    hayalin gibi seni de
    bu aynanın içine alıp
    kaybolacağım"
  • nûrusiyâh

bir vardım
    bir yoktum
    ben doğdum
    selimi salisin köşkünde

sebepsiz hüzün hocamdı
    loş odalar mektebinde
    harem ağaları lalaydı
    kara sevdâma
    uyudum
    büyüdüm
    ve nûrusiyâha ağladım

nûrusiyâha ağladığım zaman
    annem sûzudilâra idi
    ve babam bir tambur
    annem sustu
    babam küstü
    ama ben niçin hâlâ nûrusiyâha ağlarım
    nûrusiyâaah
    nûrusiyâaahhh
    allahtan pencereler açmışlar içi sıkılan evlere
    pencereler olmasaydi
    nasıl gezerlerdi
    karanlıklarda
    ayağa kalkmış büyük böcekler
    nasıl tırmanırlardı
    merdivenlerden

tahta evler eski kutulardır
    apartmanlar yaldızlı nisan şekeri kutularıdır
    içinde siyah ve sarı başlı böcekler oturur
    baska küçük bir kutudan
    uzaktaki başka böceklerin
    cızırtili seslerini duymaya meraklıdırlar

sevgilim bir böcektir
    taşdan duvarlar içinde
    karafatmalarla yaşar
    beş senedir getirdigim şekerleri yiyip
    elimi ısırmıştır

karafatmalar onu benden ayırdılar
    o simdi bana küsülüdür
    kutu duvarları içinde
  • evet bütün bir ikinci yeni asaf halet'in paltosundan çikmiştir da kim bu bahtiyaaar diye sorsan şu küçücük dakikada ibrahim, bütün o yüzeysel bilmelerden derin duygular doğacağını zanneden, yüzeylerini derin gösterenler ve başina üşüştükleri cansever ve uyar şiirlerine bakip bakip ağlayanlar arasindan yapacağımız çekilişe bir tek orhan boran katilabilir. o da adi güzel olduğu için.
    ona letrist diyenler taş olur galiba ama o arada nefesi kesilip de arada kalanlardan, ilk eşi yahudi roza hanim'dan 943'de ayrilip, dayisinin kizi nermin hanim'la evlendikten hele bir de sonra ömer doğduktan sonra nisuaz'dan, küllük'e pirpir gezen tozan adamda letrizm mi kalir afedersin. "gündüz şiirlerimde yamaçlarda otlayan kuzulardan bahsedip akşam sofrada bir koyun parçasi yiyemem ben" diyen yekpare, bölüntüsüz yaşayan adamdan letrist, kuzusuna göre muamele edip kesen kasaptan da bir halt olmaz. kesin konuştum burada ama on senedir şeker getiririm bir kere elimi ısırmışlığı yok.
  • nüfusa göre adı mehmed ali asaf'tır. 1907'de cihangirde doğmuştur. ailecek kadiridirler. hatta ismini salkım söğüt dergahı potnişini şeyh bedreddin izni koymuştur.
  • bir harf ile şirin’i ağlatan
    bir harf ile bütün putları kıran adam.
  • muhteşem şair. 1946 yılından sonra bütün seçmlere bağımsız aday olarak girmiştir. seçilmeyeceğini bildiği halde belkide tepki olarak bu ısrarını yaşadığı sürece sürdürmüştür. gittiği her yerde bulduğu yüksek bir yere çıkıp nutuk atmıştır. neden milletvekili olmak isiyorsunuz sorusuna da: "şiirlerim, inşadlarım, kıyafetimle senelerdir milletin yüzünü güldürmüş bir şairim. meclistede neşe veşetaret havası estirmek ülkümdür." cevabını verir. cumhuriyeti, demokrasiyi, atatürk'ü ve devrimlerini döneminde gerçekten anlayan mümtaz kişilik. yazık ki anlaşılamamış ve fazla tanınmamıştır.
  • (bkz: tennure)
hesabın var mı? giriş yap