• illinois eyaletinden demokrat parti senatör adayı. halen illinois eyalet meclis üyesi. boston'da yapilan 2004 demokrat parti kurultayinda (bkz: democratic national convention) konuşmacılar arasında en dikkat çekenlerden biriydi. obamanin asıl önemi birçok kişinin gelecekte amerika'nin ilk zenci başkanı olması yolunda ona umut bağlamasından geliyor. bu yolda çok da fena bir başlangıç yapmış sayılmaz. senatoya girme yolunda cumhuriyetci rakibinin yarıştan çekilmesi üzerine seçime 3 ay kala tek aday konumunda. kenyalı göçmen bir baba ile kansaslı bir anneden hawaii adasında dünyaya gelen melez poltikacı, bir göçmen çocuğu olarak farklı kültürlerin sentezini yaşamış olmasıyla, ailesinin fakir olmasına rağmen harvard'da hukuk okumuş olması ve hukuk fakültesini bitirdikten sonra birçokları gibi şirketler hukukuna el atıp para kazanmaya bakmak yerine yurttaşlık hukuğu üzerinde çalışmasıyla, amerikan milliyetçiliğinin bazı temel değerlerini kendinde ön plana çıkartıp artı puan topluyor. eğer kasımda kazanırsa, reconstruction'dan beri amerikanın gördüğü üçüncü siyah senatör olacak. yaşamı süresince amerika siyah bir başkan adayını destekleyecek kadar kendiyle barışabilir mi bilemem ama obama kesinlikle ciddi bir aday olarak yola çıkmış gibi görünüyor.
 • sokaktaki bir amcayla roportaj vardi dun aksam, amca republican, feci derecede de john kerry'e gicik...
  "o-ba-ma, ain't that name sound familiar to us? hello! o-sa-ma??" (bkz: gulmekten olmek)
 • medya tarafindan amerika'nin gelecekteki (2012) baskan adayi olarak gosterilen illinois eyalet meclisi uyesi. ancak uzulerek belirtmek lazim ki 2012 de bu eleman aday olursa hic kazanma sansi yoktur zira 8 sene gibi kisa bir zamanda amerikan halkinin ozellikle guney ve midwest ahalisinin dusunce tarzini degistirme sansi devenin igne deliginden gecme sansindan daha azdir. siyah baskan adayindan once kirilmasi gereken sinir, amcamlarin bayan baskan adayini (bkz: hillary clinton) hazmetme olayidir.

  yillar sonrasindan gelen edit: vay benim kose sakalim, 4 yil once bu entry girerken bush'un bu derece kotu olacagi (elemani parti kurultayina bile cagirmadilar) ve mccain'in sarah palin'i vp adayi sececegi hesapta yoktu. yine de bu entry'i hakli olarak zamanin otesine ucuran canlara hatirlatmak isterim ki sarah palin (!) li republicans hala % 46 oy aldilar.

  ama kardesiniz bir politikaci olmadigina gore sozu egip bukmeye gerek yok: bu da bana kapak olsun!
 • gidisatiyla david palmeri animsatan senator.
 • illinois senatorlugunu bugun itibariyla kazanmis olan, demokratlarin ileride baskan adayi gosterebilecegi dusunulen, genc ve karizmatik adam.
 • su andaki verilere gore rakibine ucte ikilik bir ustunlukle illinois senatorlugunu kazanmis gorunen aday.
 • yarattigi karizmayla sehirli chicagolularin ve universite gencliginin sevgisini kazanmistir. ote yandan chicago disinda illinois'in diger irili ufakli kasabalarindan gelenler demokratlarla ilgili herseye kil olduklari gibi obamaya da kil olmaktadirlar.
 • ayni zamanda yasadigi bolgede* university of chicago'nun bulunmasi ve kendisinin de bu okulun hukuk fakultesinde ders vermesinin secimde yararini gormustur. cok basarili bir konusmaci, sivil haklar savunucusu ve politikacidir. buralarda butun camlarda ve bahcelerde resmini ve adini gormek mumkundur.
 • aslan parçası.
 • tam adi barack hussein obama jr olan ve gelecekte adini cok daha fazla duyacagimizi zannettigim bu politikaci, amerikan senatosunun tek afro-amerikali senatorudur.
  kenya'da dogmus amerika'da bir sure yasamis kenya'ya geri donerek orada olmus afrikali bir babanin ve kansasli beyaz bir annenin havai'de dogmus, uvey babasi nedeniyle endonezya'da bir sure yasamis harvard hukuk mezunu zeki, karizmatik ogullari. ismindeki huseyin anavatanindaki koylerinde muslumanliga gecen ilk kisi olan dedesinin adi.
  aile kokleriyle, yasam hikayesiyle, zekasiyla, egitimiyle, hitabetiyle kesinlikle siradisi bir senator. cumhuriyetciler icinde cogunlukta olmakla beraber demokratlar icinde de kaydadeger etkinligi olan amerikan derin saginin bu senatorun baskanligina hic de sicak bakmayacagini dusunuyorum. afrika'dan kole olarak getirilmis bir babanin degil kendi iradesiyle gelmis ozgur bir babanin cocugu her seyden once. hayata, politikaya, olaylara bakislarinda her kavramin/olgunun basina "black" sozcugu getiren ve abd sisteminin cok sevdigi kompleksli klasik zenci politikacilar gibi degil gayet ozguven sahibi. insanlari deri rengine gore degerlendirmemeyi en basta kendi deri rengini vurgulamayarak karakter haline getirmis olmasini takdir ediyorum acikcasi. baskan olamasa bile ben sahsen bizzat kendim 'tarihi bir figur'e donusme potansiyeli goruyorum bu senatorde.
hesabın var mı? giriş yap