hesabın var mı? giriş yap

 • özetle; yurtdışına gidenlere "kalın ve savaşın" demiş fakat neyle savaşılması gerektiğini söylememiş yazıdır.

  mesela zorlayıcı ekonomik koşullarla mı, dış güçlerle mi, iktidarla mı, muhalefetle mi, cehaletle mi neyle savaşmalıydı da kaçtı bu insanlar?

  edit: bir takım düzeltmeler.

 • wolfpack(kurt kapanı), nazi döneminde u-boat'lar için geliştirilmiş bir taktiktir.
  bu taktiğe göre u-boat'lar tek olarak devriye gezerlerken karşılarına herhangi bir hedef çıktığında çevredeki diğer u-boat'lara haber verilirdi. ulaşabilecek u-boat'lar son hızlarıyla gelerek, ava onlar da katılırdı. batırılan gemi sayısı değil tonajı önemlidir.
  britanya atlantik savaşının ilk yıllarında amerika'dan fazlaca erzak ve mühimmat tedarik etmeye başlamıştı. bu taşımacılığı ise ingiliz ve amerikan şilepleri sağlıyordu. naziler bu şilepleri batırıp ingiltere'yi abluka altına almak istemekteydi.
  bu nazi taktiği ingilizlere 1940 yıllarında çok fazla zarar vermiş, nerdeyse yenilmenin eşiğine getirmiştir.
  harita üzerinde atlantik savaşı
  destroyer ve kruvozörler ile korunan konvoylara tek bir u-boot'un saldırması ile oluşacak riskten hem de daha fazla gemi batırılabileceğinden bu şekil bir taktik düşünülmüştür fakat sonar, hava gücü, dip bombaları ve torpidoların kullanımının artmasıyla ve özellikle alman enigma şifreleme cihazının çözümlenmesiyle bu nazi taktiği de atlantik savaşının ilerleyen dönemlerinde başarısız olmuştur.

 • sarık takıp, bıyık çizip, şalvar giyip, arabistanlı bir erkek kılığında bir geminin güvertesinde üst düzey ingiliz bir heyeti karşılayacak kadar da alaycılığını cesaretle bilemiş kadın (buradaki "kadın" sözcüğü vurguludur)..

 • can dayım son derece efendi ve bir o kadar çocuk ruhlu on numara bi adamdır.. hani bana bi dayı portresi çiz deseler o kadar iyi çizemem..

  neyse..

  o sene 2 yaşına basan kuzenım efenin plastık top ile sahalarda buluşmasına denk gelmekteydi.. can dayım standardı bozmuyor ve her zamanki yerinde, bahçe duvarının üzerinde bira içerek bizlere salça oluyordu.... iki üç dakika sonra ise karşı komşumuz neşe hanım izmirden yeni getirdikleri köpeğini bizlere göstermek için yanımıza geliyodu...

  neşe teyze: caan merhaba
  can dayım: ooo neşe teyzecim nasılsın ver elini öpeyim..
  neşe teyze: sağol canım.. bak bu da bizim afacan (afacandan kasıt 6 aylık alman kurdu)
  can dayım: hey yavrum koç gibi adı ne??
  neşe teyze: efe.........
  kuzenim efe: efendim

  mihohohah. yav unutamıyorum can dayımın yüzünü o anda... adam bitti elindeki bira düştü falan... kuzenim efe o seneler zaten 3-5 kelime anca konuşabiliyor.. o da gitti bir köpek ismine piç oldu :)))
  neyse işte bole bi ortam gerildi.. can dayım bişi demedi geçiştirdi bole.. efeyi aldı annesine teslim etti ve peşine iki dakkalığına neşe teyzeye ziyarette bulundu... anlattığına göre neşe teyzeye dmişki ''yav neşe teyze yapma etme.. komşuyuz şimdi sen efe efe diye gezicen sokakta.. butun yaz cocuk kendini kopek sanacak allah aşına değiştir şunun adını''... neşe teyze de bi kibir yapmış ''olmaz'' demiş... araya site'nin en eskileri girdi, can dayımın çocukluk arkadaşları aradı ama nafile.. nuh dedi peygamber demedi neşe teyze..

  o akşam dayım hiç bişi demeden izmir'e gitti...

  sabah can dayımın sesi ile irkildim..

  bahçeye çıktım..

  dayım duvarın üstüne oturmuş karşı komşumuz neşe teyzeye doğru bağırıyor.. ''neşeeeee kızım sıçma oraya'' bilmemne.. yok neşe işeme falan derken komşu neşe dağılıyor.. can dayım bı yerden bi kopek bulmuş ya da almış mı ne.. adını da neşe koymuş.. tantanaya site dokuluyor.. can dayım bozmuyor devam ediyor muhabbete.. komşu neşe sinire kesiyor falan.. o esnada kopek olan efe atlıyor bahçesinden köpek neşe ye kaymaya çalışıyor.. ben bu esnada kendımı yerlere atıyorum...

  en son can dayım ''neşe kendini s.ktrtme kızım diyor'' ortalık çığlık çığlığa.. ben kaçıyorum içeriye..

 • ben gönüllüyüm.

  bunu yapanları cehennemin dibine göndermeye gönüllüyüm.

  trollük yapmak değil amacım.

  41 yaşındayım, iyi bir hayatım ve mesleğim var.

  üniversite hocasıyım, doktorum, akademik ünvanım da var.

  biri kız, biri erkek iki küçük çocuk babasıyım.

  neyse cezamı söyleyebilirsiniz peşinen, çekmeye de razıyım.

  verin o adamları bana, ne yapacağımı biliyorum. ciddi söylüyorum.

  bugün bunu yaparım, yarın da eğer benim çocuklarıma yapılırsa ben cezaevindeyken, bu hayvanlara cezayı verecek adamlar çıkar böylece.

  bekliyorum.

  verin o adamları bana.

  tepkisiz kalmak istemiyorum.

  adalet ve hukuk bir oyun, bu olayda yapacakları birşey yok.

  boşanma, miras, mali suçlar ve kaçakçılık suçları hukukla çözülmeli.

  bu olayın mahkemesi olmaz, olamaz.

  debe editi: (bkz: #49205870)