şükela:  tümü | bugün
 • ing. sagduyu,irade. tadinda birakabilme kabiliyeti.
 • the reason why so many people can be wrong at the same time
 • common sense is that layer of prejudices which we acquire before we are sixteen. - albert einstein
 • thomas painein 1776'da yayımlanan kitabı. bazı kaynaklarda yeni dünyanın ilk best selleri olarak bahsi geçer. amerikan kolonilerinin ingiliz himayesinden çıkarak bağımsız varolması fikrini ortaya atan ve savunan bir eser
 • sadece amerikan devrimi dönemi için değil, devrimler çağında en popüler olmuş pamphlet'dir common sense.

  "every spot of the old world is overrun with oppression. freedom hath been hunted round the globe. asia and africa have long expelled her. europe regards her like a stranger, and england hath given her warning to depart. o! receive the fugitive, and prepare in time an asylum for mankind."
 • tarihsel olarak bakıldığında trajik bir anlam kayması*na uğramış bir ifadedir aslında bu.

  teeee zamanında her konuda herşeyi söyleyen aristoteles kişisi ruh üzerine* adlı kitabında beş duyudan bahsettikten sonra bir de common sense* anlamına gelebilecek bir ifade sarfetmiş. burada anlatmak istediği* aslında bu beş farklı duyuyu birleştiren bir altıncı duyu, fakat bunun ne olduğundan emin değil. bir süredir, bunun aslında yakın geçmişe kadar bilimsel faaliyetin dışında tutulan multimodality* terimine denk geldiğini söyleyen insanlar var bilim camiasında, artık bu konu da bilimsel faaliyetin çalışma alanlarından birine dönüşmüş durumda. yani özetle duymak görmeyi nasıl etkiliyor, tat ile dokunma arasında nasıl bir ilişki var vb. vb., uzatmayalım, sonra yazarız..

  gelin görün ki bu altıncı his ya da sağduyu*ifadesi zaman içinde bugünkü anlamına gelmiş. ha bu ifadenin ilk kullanımının ruh üzerine* kitabında dile gelmiş olması ayrı mesele, fakat içerik olarak bu altıncı hissin* aslında ilk defa diğer hislerin birbirleri içinde nasıl iletişim kurduğunu ifade eden anlamı geçen 2500 yılda yeterince değişmiş, sağduyulu alemlere yelken açmış görünüyor.

  özetle demem o ki, bu terim bundan 2500 yıl önce bugün kullanıldığı belirsiz içerikli anlamlara kıyasla bugünkü bilim anlayışımıza daha yakın bir anlamda ortaya atılmıştı. insanoğulları olarak biz bu terimi de nedenini anlayamadığımız olayları ruhani güçlere* ya da ne olduğu belirsiz yeteneklere* atfetme yeteneğimizi kullanarak piç etmişiz.

  bu nedenle de şimdi psikoloji, bilişsel bilim* alanında çalışan bilim adamları duyuların* birbirleyle nasıl iletişim kurduğunu anlatmaya çalışırken aristoteles ile başlayıp sonradan yamulan bu terim karışıklığından sözediyor.

  içses hesaplaşması:
  - bu bilimadamlarının hepsi mi bundan sözediyor, hayır!
  - bu adamların işi gücü yok mu? ne bileyim, zaten bununla uğraşan adam az.
  - ben bunları neden yazıyorum, başka işim yok mu? sözlük okurları da okusun istedim. ama doğru söylediklerim, valla bak.
  - otur yazsana tezini kardeşim.
  - yaktın beni sözlük

  (bkz: hayrettin yapma)
  (bkz: isviçreli bilimadamları)
 • 'common sense' chicago'lu rapper common'ın diğer adıydı ta ki 1995 senesine kadar. 1994 senesi resurrection albümünün çıkmasına müteakip los angeles'dan aynı isimli bir reggae grubu, common sense'i isim değişikliği için mahkemeye verir ve kazanırlar. bu tarihten sonra common sense, common olarak anılmaya başlar.
 • thomas paine'in devrim niteliğinde eseri. demokratik devlet anlayışının ilk sinyallerini vermiştir ve monarşik bir ülkeden kopma ingiliz-amerikan kolonilerinin federal bir yapıya kavuşmasında rol oynamıştır. "devlet olmasa iyiydi de, madem var bari demokratik olsun" demiştir paine. anarşist biraz.
 • 2009 yapımı flunk albümü this is what you get 'in ikinci parçası. sözleri de şu şekilde:

  today i lost my common sense
  it slipped away on the corner of pike and 10th
  i guess it happened on purpose
  because lately it's been getting quite intense
  you blow my mind, and i'll blow yours
  i've seen the force of your pretty smile - now baby do it one more time

  today i lost my sense of pride
  hiding out somewhere it wasn't supposed to hide
  it might be gone for a while
  like music that suddenly just goes out of style

  today i lost my sense of time
  it disappeared, like anything you just can't find
  i guess i don't really care
  i've been running behind now, year after year
 • radu j. bogdan'ın editörlüğünde "mind and common sense" adlı bir kitap mevcuttur ki bu eser bugüne kadar bu kavram üzerinde yapılmış önemli çalışmaları derleyip toparlar.

  http://books.google.com.tr/…=1#v=onepage&q=&f=false