• tezin içeriğine bakmadım ama zaten teşekkür sayfasından bile kendini ele vermiyor mu?

en büyük bomba:
    ömür ışık tezi bitiriyor, ve teşekkür kısmında desteklerinden dolayı namık kemal biçgel’e teşekkür ediyor.
    sonra namık kemal biçgel de tezini bitiriyor ve teşekkür kısmında o da namık kemal biçgel’e teşekkür ediyor (bkz: oha) adam nası kopyaladıysa ismi bile değiştirmemiş, ulan hiç mi okumadın, kimse mi farketmedi, pes!
  • "allah cızırtını versin sayın başlık sahibi" dediğim tezler.

tezleri yazanların ikisi ayrı ayrı birer çift tek yumurta ikizi bulmuş sandım. "tıp tezinde belki ikizler ayrı vaka kabul ediliyordur" diye bile düşündüm.

edit: josef mengele bile geldi aklıma.
  • intihal nedir? nasıl yapılır?

tez danışmanı ve öğrencileri yaptıklarıyla buna cevap vermiş;

plagiarism: başkalarının fikir, yazı ve çalışmalarını çalarak, aldığı
    kişilere gereken şekilde atıf yapmadan kendisinin gibi göstermek.

duplikasyon (duplication): aynı araştırma sonuçlarını birden fazla dergiye
    yayım için göndermek veya yayımlamak

kendinden aşırma (the self-stealer): kendisine ait önceki bir çalışmadan
    aynen almak
    bir kaynak
  • işin şöyle de bir boyutu var ki bence asıl rezillik budur.

bilemeyenler için kabaca yazayım. bir yardımcı doçent, doçentlik için başvuru yaptıktan sonra eğer yayınlarından kurul tarafından başarılı bulunursa mülakata çağrılır ve orada da başarılı olursa doçentliğini hak etmiş olur.

şimdi bu kurul adayın danışmanlıklarını, hangi dersleri anlattığını falan da gözden geçiriyor. hatta yeterli danışmanlık yapmadığı veya yeteri kadar derse girmediği için red edilen adaylar da olur. bu durum mecburi değildir ancak çok kişi buna bakar.

tezlerin yayınlandığı tarihte henüz doçentliğini almamış olan asiye akyıldız şu anda doçentliğini almış görünüyor. yani bu kişinin doçentlik jürisindeki 5 profesör de bu durumu yakalayamamış. yani türk akademi sisteminde bu durumu yakalayabilip bir şeyler yapabilecek son kurul da göremiyor. ama bizim ekşiçi bir arkadaş görebiliyor. çok acayip gerçekten.

sistem her yerinden dökülüyor. insanlardaki bu cesareti anlamak mümkün değil. neden bütün bir kariyer çöpe atılır anlamıyorum. belli ki birilerinin tanıdığı, torpillisi iki kişi aradan çıkartılmış ve yüksek lisans mezunu olmuşlar. bu tezle ilgili herkesin soruşturma geçirmesi ve cezalandırılması gerekli.
  • türkiye'de eğitim sisteminin küçük bir örneğidir. birkaç yeri değiştirerek aynı tezler farklı kişiler tarafından sunulmuş, danışman hoca da kabul etmiş. danışman hoca ya tezleri hiç incelemedi bile ya da tez hazırlayan öğrencilerle arası iyiydi görmezden geldi.
    eğitim sistemimiz maalesef bu ve buna benzer örneklerle dolu. hiçbir kurum işini ciddiyetle yapmıyor.
  • aynı universitedeki danîşman hocama daha tezin onerisini yazarken soruyorum:

- hocam benzer bir konu calisıyorum sonuçta. öbur tezimden bir kaç parağraf eklesem?

- intihal olur, olmaz.

- ama hocam öneri...

- olmaz!

üniversiteye özgü değildir yani.
  • iki farklı kişinin birbirine benzer konular üzerine tek bir araştırma yaparak iki farklı tez ortaya koymasıdır.

detayları gelirsek, bende tarih alanında yüksek lisans tezi hazırlamış biriyim. tezleri indirip inceledim. buradan yapılanın ne olduğunu tarih alanından bir örnekle açıklamak gerekirse;
    (iki kişi ahmet ile mehmet)
    -iki kişi danışman hocaya gider. hocam biz 4. murad'ın bağdat seferini çalışmak istiyoruz der.

-hoca da tamam o zaman ahmet sen 4. murad'ın bağdat seferinin doğu kuşatmasını tez olarak hazırla der.

-sonra hoca mehmet'e dönerek sen de 4. murad'un bağdat seferinin batı kuşatmasını hazırla der.

- ahmet ve mehmet bunun üzerine tek bir araştırma yaparak sefer öncesi , sefer sırasında olan mevzular gibi tüm detayları aynı olarak yazar. sadece bağdat seferinin sonuna doğru kuşatmanın doğu ve batı kısımlarını farklı yazarlar. oda tezin çok küçük bir kısmına tekabül ettiğinden tek bir araştırma ile iki farklı tez yazmış olunur.

-sonuç olarak yapılan mevzu danışman hocanın ve kurul üyelerininde göz yummasıyla ufak bir kısım hariç diğer yerleri aynı şekilde yazılmış iki farklı tez onaydan geçmiş oluyor.

-birinde kozan misket ve valensiye portakal türleri
    -diğerinde kozan yerlisi ve hamlin portakal türleri üzerinden meyve suyu kaliteleri incelenmiş. giriş ve çalışma metodu kısımları tamamen aynı yazılmış sadece araştırma bulgu kısmında bazı tablolarda farklı değerler işlenmiş ve sonuç kısmında da aynı kalıp cümlelerde sadece portakal isimleri değişerek konu tamamlanmış.

-son olarak demem o ki danışman hocası ve kurul üyelerinin onayı olmadan bu tür tez hazırlamalarının imkanı yoktur. işinin ehli profesörlere bu tezleri göstersen iki tezi çevirip hazırlayanların ağızlarına sokup gönderirler en hafif tabirle.
  • namık kemal biçgel kendi kendine teşekkür etmeyeydi iyiydi tabi.

birbirinden kopyalanmış izlenimi tezler, artık hangisi hangisinden kopyalamış emin olamıyoruz.
  • (bkz: ohannesburg) - bunu yapan insanlar şu an her neredeyseler, sivilde yahut da akademide, derhal istifa etmeli ve hakim karşısında hesap vermelidir. bizim bir tarafımız çatlıyor iki kelime yazacağız diye adamlardaki rahatlığa bak lan. hem de çukurova gibi bir üniversite'de. bazen diyorum boşuna uğraşıyoruz lan bu ülkede. soruları çalıp memur olanlar mı dersin, birinin torpiliyle en yüksek mevkilere gelenler mi dersin, tez yazmadan yüksek lisans diploması alanlar mı dersin, üniversite diploması olmadan cumhurb.... öhm...
hesabın var mı? giriş yap