• maraş tarhanası denen güzelliğin henüz tam kurumamış haline verilen isimmiş bu.. bir yanı kuru, bir yanı hafif nemli olur, içine rahatça cevizler kurulur, tarhana burulur, afiyetle yenir (daha yeni öğrendik, hemen sözlüğe yazdık)..

bonus (bkz: ferik)..
  • bazı yörelerde ise toplanan buğdaylar, saplarından ateşin üzerine tutulur. pişen buğdaylar iki el arasında ovuşturulup temizlenerek yenir. çocukluk günlerine özlem sebeplerinden biridir.
  • taneler ile taslarin neredeyse ayni renkte oldugu, bunun icin ekstra dikkat edilmesi gereken muhtesem mamuldur. mantar ile tavsiye edilir.
  • nohut ve buğdayın tazesine denir. firik buğday başağını ateşe tutarsın ve közlenmiş taneleri yersin sonra.

maraş civarında bir genç kıza iltifattır ayrıca. firik gibi kız demek erik gibi kız demektir, ne eksik ne fazla.
  • kahramanmaraş tarhanasının kurumamış hali, ceviz ile süper olur
  • olgunlasmak üzere olan tahıl. taze tahıl taneleri.
    (bkz: firik nohut)
  • özellikle buğdayın olgunlaşmamış, ve toplanıp işlenmemiş türüyle yapılan pilavı ünlüdür.
    firik pilavı adında güneydoğuda çok yapılır. hiç fena değildir.
  • yeni keşfettiğim, beni lezzetin doruklarına çıkaran buğday türü. pilavı müthiş oluyor. mama mia resmen, miam miam.
  • firik, amik ovasında yetişen buğdaylardan elde ediliyor. burada yetişen buğdaylar, mayıs aylarında daha yeşil ve olgunlaşmamışken orak yardımıyla biçiliyor. bundan sonrası karakter kazandığı yer. buğdaylar tütsülenerek saplarından ayrılıyor ve taş değirmende eziliyor. evet tütsüleme yapıyorlar. en güzeli de bu çünkü bu tütsüleme mis kokulu olmasını sağlıyor. nesi güzel olur derseniz pilavı ve dolması çok lezzetli. ben küçükken “kokulu pilav” diyordum. yiyenler varsa hatırlayacaktır kokusunu ve tadını. ilginç oluyor. bunları okuduktan sonra iştahı açılanlar nerede bulacağız diye fellik fellik aramasın, hiç gerek yok çünkü migros ve macrocenterlarda bulabiliyoruz.
  • glisemik indeksi oldukca dusuk olan cok lezzetli tahil. ingilizcesi freekeh.
hesabın var mı? giriş yap