• ufak bir google aramasıyla bulunabilecek evrak listesini ekşi'de soracak kadar gerizekalı olanların da başvurduğu vize.
  • sırasıyla 7, 11, 5 ve 6 gün schengen vizesi almış bir enayi olarak 105 günü bana verseler gidip çalışanlarının yanaklarından öpeceğim ülkenin vizesi.
  • turistik vize için gerekli evrakların güncel listesi google aramasıyla vfs globalda bulanabilecek vizedir.
  • canını sevdiğim portakallarımın, ilk pasaportum + ilk schengen başvurumda 1 yıl multi verdiği vize. 4 gün kalıcam diye bildirdim, 1 sene gir çık avukat dediler. lahey'e filan da gitmicem halbuki. kek yiyip, red light'ta bi arkadaşa bakıp çıkıp, van gogh müzesini gezmeyi düşünüyorum. bundan böyle hollanda fahri konsolosuyum.
  • başvurmak için önce iks ile iletişime geçmeniz gerekiyor. aradığınızda evraklar konusunda bilgi vermiyorlar sizden 18 ytl almadan. en akıllıcası kredi kartı ile ödeme yapmak. ararken pasaportunuzu ya da en azından pasaport numaranızı yanınızda bulundurmayı unutmayın. evrak bilgisi ya da soracağınız soruların yanıtı için aradığınızda da bu işlemi yapmalısınız, yani aynı zamanda randevu için de aramış oluyorsunuz. bilgiyi şimdi alayım rezervasyonu sonra yaptırırım diye bir şey yok.

rezervasyonu hemen ertesi güne almayın ki evrak toparlamak için vaktiniz olsun derim.

fotoğraf konusu bir muamma. en iyisi konsolosluğun yanındaki kapıdaki fotoğrafçıda fotoğraf çektirmek. on dk içinde elinize tutuşturuyorlar zaten. iks ve nette fotoğraf boyutu küçük olarak veriliyor ama elinize tutuşturulan fotoğraf bildiğin vesikalık aslında.

evrakların fotokopisi yeterli oluyor ama canları isterlerse "orijinalleri gösterin" deme hakları hep saklı tabi.

sabah 8:30 randevusu en iyisi sanırım, gidip sakin sakin işlerinizi halledip oradan da işinize gücünüze gidebiliyorsunuz.

herhangi bir terslikle ya da uyuzlukla karşılaşmadım allah için, herkes görevinin gereğini yapıyordu. kimsede "küçük dağları ben yarattım" havası sezinlemedim.

perşembe yaptığım başvuru 5 gün içinde sonuçlandı. ups ile adresinize gelmesi para tuzağı gibi görünse de yine de nimet, bir de pasaport peşinde koşturmaktan kurtulmuş oluyorsunuz.

her ne kadar kolay halledilirse halledilsin, bir ülkeye girmek için izin istemek, hele izin isterken böyle evrak toparlamak, uğraşmak, etmek, mal varlığını ve gelirini belgelemek epey küçük düşürücü. hollanda olsun, diğer ülkeler olsun, hiç farketmiyor.

bizden vize isteyen ülkelerin parayı bastırıp kapıdan vize alıp ellerini kollarını sallaya sallaya geçmeleri de içinizdeki burukluğu katmerliyor.
  • herhangi bir evrağa gerek duyulmayan vize. konsolosluğa gidip selamımı söyleyin, arkadaşlar yardımcı olur.
  • bir daha red yememek istiyorsanız yapacağınız ilk şey geri kabul anlaşması'nda söz verilen vize serbestisi için bastırmayan, bizden bir tomar belge isterken bizim ülkemize elini kolunu sallayarak giren schengen ülkelerine mütekabiliyet ilkesini uygulamaya maçası yemeyen iktidara oy vermemek olmalı.
  • vermeyerek hollanda'nin kendi kaybettigi, kafaya takilmamasi gereken izin. sana baska ulke mi yok?
  • dün geldikten sonra nasıl alındığını da unuttuğum vize. almayın olm zaten hatırlamıyorsunuz.

(bkz: amsterdam)
hesabın var mı? giriş yap