• garanti bankası'nın 2 kredi kartından biri. (bkz: bonuscard) miles and miles müşterisiyseniz, orda topladığınız millere burda topladığınız milleri ekleyebiliyorsunuz.
  • karti alan kiside olusan dusunce, biriktirilen ucus mili kadar bedava uculabilecegidir. (bkz: saf olmak) ancak gercek sudur:
    'economy class' ta bedava bir bilet;
    ic hatlar icin: 15.000 mil,
    avrupa ve yakin dogu icin: 20.000 mil,
    amerika ve uzak dogu icin: 50.000 mil biriktirmek suretiyle alinabilmektedir. (business class konusuna hic girmiyorum)

(bu anlamda ucus mili yerine 'ucus leblebisi' daha aciklayici bir tanim olabilir.)
    yilmayip, yaklasik 2 sene kastiktan sonra 15 bin mil biriktirilir ve rezervasyon numarasi aranir ise sunlar ogrenilir:
    * yedek (okeylenmemis) yolcu iseniz ucamazsiniz. nasilsa birileri gelmez, yedek acilir diye dusunulmesi hatalidir.
    * bu biletin oyle her istenilen yerden alinmasi mumkun degildir. (tunceli den alinamiyor ornegin, elazig a gitmek gerekiyor)
    * donus tarihim belli degil, acik kalsin diyemezsiniz. donusun belli olsun oyle gel derler adama. (kafadan bir donus tarihi atip sonradan degistirirseniz dogal olarak fark odersiniz)

bunlara da eyvallah denilip rezervasyon yapilir, bilet alinmaya gidilir ise sunlar ogrenilir:
    * vergiler yolcuya aittir. (ki ic hatlarda yaklasik 50 milyon tl tutar)
    * biletin islemleri, anlasilamayan nedenlerle uc saat kadar surmektedir. (bu surenin, tecrubeli bilet satis elemanlarinin bulundugu merkezlerde nispeten kisalacagini dusunuyorum)

bu hususlarin bir kismi kart alinirken imzalanan sozlesmede yaziyor olabilir. iyi okunmali, degerlendirilmeli, sonradan bik bik edilmemelidir, cok fena firca yenebiliyor.
    ayrica (bkz: salak ucak yolcusu tripleri)
  • thyden telefonla rezervasyon yaptırırken üzerinde bulunan milleri kullanmak isteyip istemediğimi sordukları kart. evet istiyorum deyince ona göre rezervasyon yapıyorlar.
  • (bkz: varan miles)
  • büyük rekabet yaşayan kart. sonunda thynin shop and miles ihalesini garanti bankasıkazandı. shop and miles programı çerçevesinde yolcular uçtukları milleri biriktirerek ve yaptığı harcamalardaki puanlarıyla uçak bileti elde edebiliyorlar. ihaleyi daha önce akbankın kazandığı bilgileri basına sızdıysa da thy konuya son noktayı koyarak ihaleyi garantibankası'nın kazandığını açıkladı.
  • 20 milyon dolara garanti bankası'nda kalan kredi kartı.
  • bu kartinizla $1'lik harcama yaptiginizde 3 mil kazaniyorsunuz. bu ne anlama geliyor peki? $16,666 harcama yaparsaniz abd-turkiye gidis-donus biletiniz bedavaya geliyor.
  • günlerden bir gün mailbox bipler.... gelen shop&miles kart ekstresidir. kişi şaşkın bakar ekrana... uçtukça miles toplardı kişi.. birden içinden kullanılmayan bir karta para mı kaptıracağım diye geçer. diğer yandan da ticari işletmelerin kazanç sağlama çabalarına ibretle, haklı haksız anlamlı anlamsız bakar. çağrı merkezinin arar, anlatır derdini bıdı bıdı, kullanmıyorum da kullanmadığım bir kartı tutmanın da alemi yoktur da iptal edelim de... cevap gelir çağrı merkezinden "hay hay sör". kişi kapar telefonu ve unutur taa bir sonraki ayın biplemesine kadar. haliyle bir aylık faizle belirir bu biplemede. alo alo çığırtkanlığıyla arar çağrı merkezini.. ama ne oluyor nasıl siz ve iş yapış biçimi... karşıdaki ses pardon pardon... iptal ediyorum ben ücreti siz kullanın kartı.. ne kartı ne kullanması, iptal ediniz... ve telefon kapanır. bir sonraki ayın bipi artık bardağı taşırmıştır, kişi maile reply yapar, belki bununla da kalmaz diye bir de faks döşenir.. ve bir sonraki ay gene bipler. ayın o bipi biplettirmiştir artık. çözümsüz, inat ısrarla geçer biplemeler ve kart sürüncemede beklemektedir.
  • (bkz: şopar)
hesabın var mı? giriş yap