• 2046 filminin soundtrack'inde hem connie francis'in yorumuyla, hem de xavier cugat'ın enstrümantal yorumuyla yer alan güzel şarkı. özellikle francis'in yorumu filmin havasının oluşumuna oldukça katkıda bulunmuş.
  • "küba'nin gershwin'i" olarak da adlandirilan bir kisi olan ernesto lecuona'nin yillar once besteledigi, muhtemelen bes milyon kes cover'lanmis bir latin sarkisidir. yorumlayanlar arasında benim bildiklerim paco de lucia, placido domingo ve buena vista social club/compay segundo (ki kendisinin bizzat dogup buyudugu yerdir siboney ayni zamanda).
    siboney'in daha pek cesitli sosyolojik, antropolojik anlamlari filan var ama ben-dogam geregi muzikal olanla daha cok ilgilendim.
  • connie francis in yorumunun 2046 da kullanılan kısmı çok iyidir, bunun dışında inanılmaz güzel, flamenko paco de lucia yorumu vardır.
  • philips aurea reklam müziği olarak connie francis yorumunu dinlemişizdir.
  • wong kar wai'nin yüzüne, lan wong! hani nerde eski sevgili, ölümsüz aşklar herşey bir plazma televizyon içinmiymiş deme isteği uyandıran, yönetmenin 2046'ya ayıp ettiği güzel mi güzel parça..
  • kuba'da bir sehir.
  • 2046 afişi ile çok iyi şekilde örtüşen tutku dolu parça.içimde anlam veremediğim şeyler devinim haline girer her dinlediğimde.
  • değerli taş, inci anlamına geliyormuş.
  • siboney ya da ciboney, cuba'da bir şehir ismidir. arawak dilinde "taş insanlar", kayalar arasında yaşayan adam anlamına gelmekteymiş. eski zamanlarda cuba topraklarında yaşayan bir halk için kullanılırmış bu deyim. hani yeni zellandalılara kiwi derler ya o hesap. şarkıda da "siboney i love you, i die for your love" diyerek cubaya seslenir şair. placido domingo çok güzel yorumlamıştır bu şarkıyı, dinlemenizi tavsiye ederim.
  • esasen 1929 yılında küba'da bestelenmiş olan` : ernesto lecuonaşarkınınconnie francis` tarafından icra edilen farklı bir versiyonunun orijinali, 1963 yılında ispanyolca olarak kaydedilen ve 1964 yılında mgm tarafından longplay formatında piyasaya sürülen ve söz konusu parçanın yanında ayrıca la paloma ve nosotros gibi çalışmaları da ihtiva eden albümden de dinlenebilir.

(bkz: uzun çalar)
hesabın var mı? giriş yap