• eğer tasarı çıkarsa, okula mecusi olarak başvurarak bir de büyük ateş tapınağı açtırmayı düşünüyorum.. hatta onlar tapınak açmasınlar, yeter ki bana izin versinler, ben kampüsün orta yerine yakarım ateşimi! bu nedir ya?

hatta birkaç arkadaşımın kanına girerek, kendilerini budist olarak başvurtmaya ikna edip, uzak doğudan budha heykelleri getirtelim okulumuza.

e öyle ya; laik sistem demek tüm dinlere eşit yaklaşım demek... ha sizin amacınız "ibadethane" değilse, o başka...

(ara: akıl fikir)
  • ibadetin illaki bir -hane'de yapilmasi gerektigi sanrisinda bogulanlarin girisimcilik deneyimi olur bu olsa olsa.

lan duasini edecek, ibadetini gerceklestirecek adam, kitabinda da yazdigi uzre temiz herhangi bir mekanda gerceklestirebilir ibadetini. neden illa bir ibadethane gereksinimi?

modele bak arkadas! o goya cok sevdikleri, takip ettikleri islami ne hale sokuyorlar... islam degil mi yolculuk esnasinda ibadeti kolaylastirmak icin kaza orucunu, kaza namazini muslumana sunan? islam degil mi namaz kilmaya fiziki engeli bulunani oturarak ibadet etmeye davet eden?

eee? senin o cok sevdigin dinin ibadet etmeyi bu kadar kolaylastirirken sen ne halt yemeye her din unsurunu bir kaliba sokmaya calisiyorsun? nedir bu sekil meraki? neyin ibadethanesi be? goren de memlekette millet namaza durmak icin oluyor geberiyor da namaza duracak cami bulamiyor zannedecek. 100 metrede bir cami var bu ulkede.

illet oluyorum arkadas. bunlar islami bu sekle soktuktukca ben o kadar soguyorum muslumanliktan. ogrenecegim varsa ogrenmiyorum, ibadet edecegim varsa ibadet etmiyorum. boyle din olmaz olsun. bunlar muslumansa, ben musluman falan degilim.
  • çok lazım bu evet. çünkü bütün okullarda kitaplık, sıra, bilgisayar, öğretmen!!, ders kitabı herşey fazlasıyla var ya, zannedersem tek eksiğimiz ibadethaneydi. allah sizi bildiği gibi yapsın.
  • neden bu fikrin bu kadar yadırgandığını anlamıyorum...

her okula hem budist tapınağı, hem kilise, hem derasar, hem gurdwara, hem sinagog, hem mandhir, hem hofhem, hem ateş tapınağı, hem de mescid açılacak ne de olsa.

sevindirici bir gelişme bence. herkes dininin gereğini yerine özgürce getirsin.
    bütün bu ibadethaneler için yeterli ödenek de akp'den çıksın bence tabi, sevabı onlara işlensin...
  • ders aralarinda, temiz hava alip, koşup oynamak yerine, mescitlere akin eden başi kapali ilkokul çağı kızlarının yaratilmak istendiginin güzel bir kaniti. durmak yok yola devam.
  • eğitim sistemimizin allaha emanet olduğunun göstergesi.
  • tamamen lükstür.
    efendiler okullara önce derslik açın, bodrum katta bileğe gelen lağım suyuna rağmen ders yapılan okulları var bu ülkenin...

okullara önce laboratuar açın, tv kutularına doldurulmus malzemelerden ibaret laboratuarlara sahip okulları var bu ülkenin...

efendiler okullara önce bilişim teknolojileri sınıfları açın, ömrü boyunca klavyenin bir tuşuna basamamış öğrencileri var bu ülkenin...

okullara çok amaçlı salonlar açın, eğitim hayatı boyunca sahne nedir kürsü nedir bilmeden mezun olan öğrencileri var bu ülkenin...

okullara oyun bahçeleri açın, çakıl taşlarının minicik avuçları parçaladığı bahçelere sahip okulları var bu ülkenin...

okulların wc'lerini açın, bok ve sidik kokusu eşliğinde ders işlenen okulları var bu ülkenin...

okullara çeşmeler açın, su içmeye çıkıp da arabaların altında kalan minik yavruları var bu ülkenin...

siz bunları açın ibadet kısmı kolay, çünkü okuldan çok camisi var bu ülkenin...
  • prayer room tarzında bir olgunun türkiye de zerre işlemeyeceğini bile bile, hala "ama bööle yapılabilir baaak" diye söylemenin anlamını ben kavrayamıyorum. bu ülkede değil miydi, belli bir siyasi düşünceye mensup kişiler * üniversite binalarını parselleyip, diğer öğrencilerin içeri girmelerini engelleyen? bu ülkede değil miydi, oruç tutmadığı için dayak yiyen insanlar? bu ülkede değil miydi, incil bastığı için kafaları kesilen insanlar? ... bu böyle gider

şimdi insanların bu "prayer room" larda tüm dinlere eşit saygı gösterecekleri hikayeleri anlatılmasın lütfen. burası ütopya değil türkiye.
  • hâlâ öğrenmemekte ısrar edenlere yine ısrarla konuyla ilgili olarak

(bkz: laiklik)

edit: patates kızartmam bitti.

(bkz: tanrımı yedim bekliyorum)
  • çocuğumun hiç bir dini şekillendirmeye tabi olmasını istemediğime göre ve sırf daha doğumunda din hanesine islam yazılarak bu şekilde mecbur hissetmesin diye ben dinimi değiştirsem mi ( anne ve baba hangi dine mensupsa bebek de mecburen o dine mensup olur çünkü) diye düşünürken böyle bir düzenleme yapılırsa bu ülkede yaşamamam için bir bahanem daha olur!
    küçük lan o! çocuk daha! nasıl bir beyin yıkama çalışması....
    sebastian sana kızıyorum gibi görünüyorum millet anlasın: sebastian bi siktir git çay koy!
hesabın var mı? giriş yap