hesabın var mı? giriş yap

 • %100 çalışan bir tekniği açıklıyorum.

  kız denizde yüzüyor diyelim hemen ağzınıza bir sigara koyup sigarayı ıslatmadan suya girin. çenenize kadar suya batın, kıza usulca yaklaşıp

  -pardon ateşiniz var mı diyin

  kız o dakka size vermezse gelin beni bulun

  (bkz: at fav'a bekle)

 • istanbul büyükşehir belediyesi (ibb), kente 6 bin yeni taksi kazandırılmasını içeren yeni taksi sisteminin ayrıntılarını meslek temsilcilerine tanıttı. boykot kararı alan istanbul taksiciler odası toplantıya katılmadı.

  1 ceylanın 40 aslan tarafından parçalanması toplantısı (bkz: swh)

  tanıtım sunumunun ardından ibb genel sekreter yardımcısı orhan demir, ulaşım daire başkanı utku cihan ve toplum ulaşım hizmetleri müdürü barış yıldırım soruları yanıtladı. bu sırada zaman zaman gerginlik yaşandı. istanbul taksiciler birliği başkanı irfan öztürk söz alarak “bu salonda 10 tane taksici yoktur. bir ceylanın 40 tane aslan tarafından parçalanmasının toplantısı bu. sanki 5 bin taksi kararı kabul edilmiş gibi sunum yapıyorsunuz. kaç tane taksici var salonda? bu söylediklerinizin hangisini istediniz de yapmadık. korsanların burada ne işi var? her şeye varız ama anlattıklarınız bizimle alakalı değil. hayatımızı ortaya koyarız alınmamış kararların alınmış gibi gösterilmesine izin vermeyiz” dedi. genel sekreter yardımcısı orhan demir de toplantıyı düzenlerken tüm taksi odalarına ve derneklerin çağrı yaptıklarını belirterek “ne yazık ki diyalog isteğimize rağmen istanbul taksiciler odası başkanı toplantıyı boykot edilmesi için taksicilere çağrı yaptı. taksiciler de uydu. gelmediler” dedi.

  edit 21.10.2020 - başkanın açıklaması: https://dai.ly/x7wyjj9
  ibb başkanı ekrem imamoğlu, ibb’nin yeni taksi uygulamasını tanıtmak için düzenlediği toplantıyı boykot eden ve “onay vermiyoruz” açıklaması yapan istanbul taksiciler esnaf odası’na tepki göstererek “bir kere, kendi yetkilerini aşan bir açıklama olmuş. istanbul’da hangi sivil toplumda, odada görev yapıyorsa, herkesin başımızın üstünde yeri var. herkesle, her zaman görüşürüz. ama herkes yetkisini bilecek” dedi.

  -------------------------------------------------------------------------

  ibb'nin istanbul'da uygulamak istediği yeni taksi sistemi zeytinburnu'ndaki çırpıcı sosyal tesisleri'nde yapılan sunum ile tanıtıldı. ibb ulaşım daire başkanlığı tarafından yapılan sunumda verilen bilgilere göre plaka kiralamasına dayalı yeni sistemin sahibi ibb olacak. işletmecinin kim olacağı ihale ile belirlenecek. işletmecilik bireyselden kurumsala dönüşecek. istanbulkart, kredi kartı, online, qr ve nakit ile ödeme yapılacak. aplikasyon kullanımı zorunlu olacak.

  özgün araç tasarımı

  londra örneğinde olduğu gibi şehre özgü kimlik kazandıracak bir araç tasarımı planlanıyor. güvenlik ve hijyen için şoför ve yolcu kabinlerini standart seperatör ile ayrılacak. panik butonu, araç içi bilgisayar, takip sistemi, kamera gibi sistemler olacak. araçlara çocuk emniyet kemerleri zorunluluğu da getiriliyor.

  engelli erişimine uygun

  filonun belirli bir yüzdesinin elektrikli araç ya da hybrid olması koşulu söz konusu. en azından sıfır araçlarda işletmecilere filolarının belirli bir oranının engelli erişimli olması koşulu ve buna uygun araçların özgün tasarım kapsamında değerlendirilmesi planlanıyor.

  yaş sınırı 21

  ulaşım akademisi ile taksi şoförlüğü standartları belirlenecek ve kapsamlı bir sınav sürecinden geçirilecek. verilen lisans, 5 yılda bir yeniden sınava girilerek yenilenecek. şoförlerin yaş sınırı minimum 21 olacak. puanlama sistemi ile şoförlerin gelirinin arttırılması da sağlanabilecek.

  vardiya ve sabit maaş

  taksi şoförlerinin çalışma saatleriyle ilgili bir düzenleme yok. 24 saat aralıksız çalışan şoförler olduğu tahmin ediliyor. yasal mevzuata uygun vardiya ve sürelerde şoför çalıştırılması da model içinde mevcut. sektörde çok sayıda aktör olmasından dolayı gelirin sadece yüzde 13'ü şoföre kalıyor. şoförlerin ekonomik koşullarının da iyileşmesi amaçlı sabit maaş + prim şeklinde çalışma modelleniyor. en az asgari ücret tutarında sabit maaş olacak. sigortalar düzenli olarak işveren tarafından ödenecek.

  çağrı sistemine geçilecek

  çağrı sistemi ile vardiya doluluk oranlarının artması amaçlanıyor. çağrı sistemi ile yolcu bulma kolaylaşacak boş dolaşma azalacak. araçların tepelerinde doluluk oranlarını belirtir tepe lambası olacak. idare tarafından ortak kıyafet belirlenecek. temel ingilizce aranacak. kalite takibi denetimi toplu ulaşım yönetim denetim ekibi tarafından yapılacak. örneğin kısa mesafe yolcu almama da denetim listesine alınacak.

  https://www.ibb.istanbul/news/detail/37344

 • çok güzel insanlar. daha güzel müzik.
  türkiye'yi daha aşağı bir yere koymak için değil ama bazen bu insanlar gerçekten türkiye'de mi müzik yapıyorlar dediklerim. nekropsi'ye de aynı heyecanla şaşırıyorum mesela. sonra düşünüyorum da tam da türkiye'de oldukları için bu kadar güzel müzik yapıyorlar aslında bu adamlar. köprüyü geçmek'te diyor ya batının ve doğunun ayrı ve birbirine tahakküm eden ikilikler olduğunu düşünmek ne kadar da saçma, ne kadar iktidarca.

  edit: imla

 • asıl yanlış olan "özel sektör çalışanlarının cumartesi de calışması"dır.

  ben çalışıyorum memur da çalışsın diyecek kadar malsan, pazar da çalışsan fark etmez zaten.

  edit: 06:58'de ofise girdim. evet cumartesi.

 • o değil de thy bir reklama 35 milyon dolar nasıl öder ya? nasıl paralar bunlar? yıllık karı ne ki bu şirketin? bu da mı bizim vergilerden çıkıyor?

 • geçtiğimiz birkaç gün içinde bizzat kardeşime covid-19 teşhisi konuldu.

  onun için bulunduğumuz risksiz denilen bir ilin risksiz bir ilçesindeki devlet hastanesine "gece geç saatlerde" test yaptırmaya gittik. böylelikle nasıl bir yalan döndüğünü anladığımız süreç başlamış oldu.

  1) test yaptırdığımız bir saatlik süre boyunca yaklaşık 10-15 kişinin testinin pozitif çıktığını gördük.

  2) ertesi gün testimizin sonucunun enabız üzerinden pozitif olduğunu öğrendik ve gerekli işlemler için tekrar hastaneye gittik. kardeşim kontrol edilirken ve diğer aile fertleri "test sırası" beklerken yaklaşık 15-20 kişinin daha testinin pozitif sonuç olduğunu gördük. bakın bunlar bizim gibi internet sisteminden öğrenen kişiler değil, sonucu bizzat elden öğrenmeye gelen kısım veya hasta yakını. bu hastanede kaldığımız yaklaşık 2,5 saatlik sürede biz hariç 25-35 arası pozitif test gördük. diğer saat dilimleri bunun yarısı bile olsa günlük açıklanan sayının üçte biri sadece bu hastaneden çıkmış olacak.

  3) bu olaydan bir hafta önce de erzurum'da yaşayan bir doktor akrabamda da test pozitif çıkıyor ve ailesindeki ve çevresindeki 9 kişide de pozitif çıkıyor. bu doktor, günde yaklaşık 40 vakayla uğraştığını birinden kapmış olabileceğini söylüyor. yani erzurum'daki yalnızca bir doktorun günlük yaklaşık 40 vakayla uğraştığını öğrendim. bu kişinin hiç belirti göstermediğini de ekleyeyim. bu yüzden ailesine yayılmış.

  4) biz tedirginlik içinde ne yapalım diye düşünürken çevremizdeki tüm sağlık personeliyle iletişime geçiyoruz. bursa'da yaşayan diğer sağlık çalışanı yakınım ile görüşmemde kendisi bizzat il sağlık müdürlüğünün verilerine göre bursa'dan günlük yaklaşık 350 testin pozitif çıktığını söyledi.

  5) kardeşimim virüsü kaptığı kişi afyon'da bir düğüne katılıyor ve düğündeki 12 kişiye daha virüs bulaştırıyor. aralarından biri şüpheyle test yaptırıyor ve diğerlerinin de bunun öğrenmesi akabinde hasta olduğu öğrenilen diğer 12 kişi için hastanenin dolu olduğu ve birkaç saat beklerlerse yeni birim açılacağı söyleniyor. onların hastalığı ilerlemiş ve kimseye haber vermemişler. biz hastayız demek için aradığımızda öğreniyoruz. yaklaşık 6 saat bekleyen hastalar için yeni bir oda kuruluyor. artık o hastanede de kaç kişi yatıştaysa...

  benim ilim, erzurum, afyon ve bursaki sağlık çalışanları ile görüşmem, öğrendiklerim ve gözlemlediklerim üzere günlük açıklanan sayı kesinlikle yalan. ya bütün hastalar bana denk geldi ya da günlük en az binlerce vaka var.

  ulan şerefsizler! kodamanları zengin edeceksiniz diye bu halkın canıyla oynuyorsunuz. allah belanızı versin!