• sırf aamir khan için oturup izlediğim film. oturmaz olaydım! kötü manada söylemiyorum, adamın hangi filmini izlesem belli bir standardın üzerinde ama ben bu kadar gel-git'in olduğu film görmedim. yapılan hint propagandasını ve bazı sahnelerdeki abartıyı kenara koyarsak her saniye sizi içine çeken bir film. işin garibi romantik komedi gibi başlayan film, bildiğimiz şarkılı türkülü hint filmleri gibi ilerlerken birden aksiyon filmi oluyor, sonra korku ve gerilime selam çaktıktan sonra geri aşk filmi oluyor ve nihayetinde dram filmi olarak son buluyor.
    bu kadar şarkıyla türküyle nasıl oluyor da böyle bir film yapılıyor hayret.

edit: ayrıca filmdeki en güzel şarkı içün (bkz: chand sifarish)
  • eğer ki lagaan, 3 idiots, rang de basanti, taare zameen par gibi aamir khan filmlerini izledikten sonra bu filmi izlerseniz sizi tam anlamıyla tatmin etmeyecek hint filmidir. ama yine de izlenesidir.

filmde geçen bir anne öğüdü ise hiç unutulmaması gereken sözlerdendir:
    -" sana aşık olan birine hayatını ver. onurunu, haysiyetini verirsen aşkın yok olup gider."
  • hindistan'da sinemada ilk hintce film izleme deneyimime konu olmus film. (gerisi tufan seklinde geldi zaten..) anlar miyiz anlamaz miyiz diye bayaa bi kasilmistik da, aramizda hic hintli olmamasina ragmen grupta kimsenin anlamadigi bi nokta kalmamisti..

--- spoiler ---
    esas kizin dogustan kor olmasi, sonra ameliyatla actirmalari filan, bollywood-yesilcam iliskisi uzerine daha en basta dusuncelere gark etmistir beni.
    ayrica kesmir sorunu uzerine beni rahatsiz edici derecede hint propagandasi yapan bi filmdir. esas kiz kesmir'li bir hintlidir, esas oglan mucahit, haliyle bir araya gelemezler. bu acidan dil se'ye benzetildigi de olur..
    --- spoiler ---

soundtrack'ten chand sifarish, mere haath mein, guzel sarkilardir.

fanaa urdu dilinde perisan olmak, mahvolmak, yok olmak gibi anlamlara geliyormus, hintli arkadaslardan bunu da ogrenmistik.

bi de kesmir diye gosterilen karli ortam, yani filmin ikinci yarisinin tamami, polonya'da cekilmistir. beraber izledigimiz polonyali arkadaslar, kapanista gecen polonyali crew isimlerine isliklarla eslik etmislerdi.
  • 3 idiots filmiyle keşfettiğim aamir khan'ın şahane dramatik filmi.

adam resmen binbir surat yahu, filmin ilk kısmında sempatik bi çapkınken 2. kısmında devamlı öldürücü bakışlar atan birine dönüşüyor, rehaan'a mı üzüleyim yoksa umutsuz aşkıyla hayatına devam eden zooni'ye mi bilemedim. hele ki sonunda resmen bu adam aslında şimdi paraya para demiyor kızım sen niye kendini paralıyorsun diye kendimi teselli bile etmeye çalışırken buldum ahh ahh aşk sürünüdüyor işte fanaa mod..

he bir de filmi izledikten sonra devamlı dinlenesi şarkıları vardır ki devamlı çevrendeki insanlarda bilsin dinlesin, zevk alsın istersin bir süre sonra aslında filmi izlemeden bu şarkıların o kadar da etki etmediğini farkedersin felan fisman..
  • hiçbir zaman çok seçici, en güzelden anlayan biri olamadım. kolay beğenirim genelde bir şeyleri. azla yetinirim. belki o sebeptendir, belki kendi duygusal açlığım yüzünden, belki de hakikatten güzel olduğundan (kime göre neye göre) bilmiyorum ama bu film bi harika dostum !
    aamir khan'ın ise gerek karizması, gerek oyunculuğu hakkında yorum yapma gereği bile duymuyorum.

bollywood'a karşı ördüğüm duvarları bir tekmeyle yere indirdi kendisi.
    hayır freddie'yi bıraktım, hint müzikleri dinliyorum. töbeler olsun yarebbim.

o değil de,

mere haath mein tera haath ho saari jannatein mere saath ho
    tu jo paas ho phir kya yeh jahaan tere pyar mein ho jaaun fanaa.

hıammına :(
  • bollywood filmlerine aşık olmamı sağlamış filmdir. bu filmden sonra aamir khan'ın bütün filmlerini izledim. (bkz: ghajini) (bkz: 3 idiots) (bkz: talaash) (bkz: taare zameen par) gibi bir çok film..ama fanaa gerek konusu gerek müzikleriyle bambaşka bi film. kesinlikle izlenilmesini tavsiye ederim özelikle bollywood filmlerine karşı ön yargısı olanların izlemesini..

"bir insan bir başkasını nasıl bu kadar çok sevebilir?"
    "derler ki ; aşık olursan devamlı uykuların kaçar,eğer bana aşık olacak biri olursa, acımasızca uyurum, uyurum ve uyurum.."
    "insan arzularını sınırlayamaz, gömülsek de bulutların içine isteriz halen gökyüzüne değmeye.."
    "rehanı sevdiğinden daha çok seviyorum seni"
    "sana aşık olan birine hayatını ver; onurunu, haysiyetini verirsen aşkın yok olup gider.."

gibi güzel pek çok repliklere de sahiptir. .
  • çok kötü olmayan ama çok da iyi olmayan film. bildiğin yeşilçam tadında, yeşilçam havasında geçiyor her şey. bazı yerde çok güldüm, bazı yerlerde hüzünlendim. garip bir filmdi doğrusu. filmin ilk bir saati ve geri kalanı iki ayrı film gibiydi. bambaşkalaştı film. *

--- spoiler ---

aamir khan'ın birçok filmini izlemiş biri olarak beni tatmin eden tek yön aamir khan'ın kendisiydi açıkçası. rehan'ın gerçek kimliğini henüz öğrenmemişken kadınlar, iş, hayat konusunda ne kadar large olduğunu görüyoruz. sonra birdendire her şey değişiyor, görmeyen kızımız ameliyat oluyor görüyor aamir khan kaşmirli bir terörist çıkıyor sonra olaylar gelişiyor..

hikayeyi anlatacak değilim ama bazı yerler cidden çok komik. film genel olarak klasik bollywood filmlerindeki gibi en kilit noktalarda ya da duygusal anlarda müzik eşliğinde hoop göbek atıyorlar. 170 dakikalık filmin en az 40 dakikası göbek atma. arkadaş yer artık. bitsin diyorum yok oynuyorlar boyuna. ama iyi oluyor bir bakıma. misal filmi durdurmak zorunda kalmıyorsun. o arada mısır patlatıyorum, oda dağınıksa topluyorum, lavaboya gidiyoruz. bütün bunları yapıyorum geri dönüyorum göbek atma. *

aamir khan çok tatlı adam. üniformanın ne kadar yakıştığını görmüş olduk bu filmle birlikte de. asker ol sen, polis üniforması giy, doktor önlüğü giy. yap böyle şeyler. çok tatlısın, evet. *

bazı yerler çok komik. misal esas kızın babasının ölüm şeklini öğrenme anı falan. yok artık ali sami diye bağırdım. hüzünlenmem gereken yerde güldüm, ayıp.

filmin sonlarına doğru bu zooni denilen kızın sezercik'e benzeyen oğlu rehan'a baba diyebilir miyim diye sordu bir an ya orada koptum. asdfghjklş. aamir bu ne? çok mu yeşilçam filmi izledin sen? bir an şu görüntüyü gözlerimin önüne getirdim. zooni hülya koçyiğit olmuş, rehan kartal tibet, oğulları rehan zaten sezercik. olurmuş aslında. yönetmen tabi bu kadar vizyonu geniş bir insan değil, koçyiğitten kartal tibetten faydalansın. yine yamamış kendini filme.

mutlaka söyleyen olmuştur ben de altını bir daha çizeyim. filmin sonunda o tek kurşunla helikopteri patlatma muhabbeti neydi sahiden? gerçekten çok güzel laflar hazırladım o sahneyle ilgili olarak.

sonu da türk filmi gibi bitiyor kartal tibet geri dönüyor, ama koçyiğit yine kavuşamıyor, yine kavuşamıyor. sezercik yine mutsuz...

--- spoiler ---
  • aamir khan hatrına izledim. ancak 5 günde zor bela bitirdiğim ender filmlerden oldu. abartılı sahneler aamir khan'dan bile soğuttu diyebilirim. bildiğin tabancayla iki helikopter düşürdü adamlar. üstelik atışlardan biri helikopterden helikoptereydi.

konu ve film alabildiğine uzundu hakikaten. romantik komedi, aksiyon, macera, siyasi, dram ve elbette kör kız, piç evlat muhabbetleri hepsi aynı filmdeydi. nasıl uzun olmasın.
    yine de fenaa değil diyebilirim, ortalama bir bollywood filmi.

(bkz: sübhanallah)
  • sinema tarihinin gelmiş geçmiş en gerizekalı kadın karakterlerinden birini içeren hint filmi.

zooni.

--- spoiler ---

gariplik, daha üç gündür tanıdığı adama prens muamelesi yapmasıyla başlıyor zaten ama hadi hayatında ilk defa iltifat aldı, ayakları yerden kesildi, kapıldı gitti deyip es geçelim. beni asıl dumur eden anlar filmin son dakikaları.

yahu kadın; baban ölmüş, üstelik adamın cesedini olabilecek en korkunç deneyimlerden birini yaşayarak bulmuşsun. ardından amcan mıdır nedir albay dediğiniz adam ölmüş. ardından hesapta vatan millet sakarya bahanesiyle aşık olduğun adamı mal gibi vurup öldürmüşsün. sonra da bütün bunlar hiç olmamış ve hayatın babanın nikahınızı kıydığı andaki tadıyla sürüp gidiyormuş gibi, kocanın mezarına gidip oğlunla geyik muhabbeti yapıyorsun:

- rehan ne iyi adamdı di mi qıss .d .d .d

bilmem farkında mısın ama ailen yok oldu kadın, aloo!

--- spoiler ---

aamir khan'ın çok daha iyi filmlerini izlediğim için buna bakıp beğendim diyemem. ama yine de üç saat boyunca aktörün karizmasını ve yeteneğini izlemek güzeldi.
  • hint filmine yeni girecekler bununla başlamasın. aamir khan hayranları acımasın, yapıştırsın 3 saat izlesin. evde tekken, yutkuna yutkuna izlenebilir. birileriyle beraber de süper taşşak malzemesi çıkar. favorim olmamakla beraber lan keşke izlemeseydim dedirtmedi neyse ki (övöt aamir khan'ı çök sövöyöröm)..

--- spoiler ---

zooni ve rehan ömrü hayatlarında toplamda 7 (kızlar takımıyla delhi'ye geldiklerinde) +3 (trenden beraber inince) +9 (dağ başında) gün görüşebildiler.. yani beraber 19 gün geçirdiler. 19! evliler, 1 çocukları var. zooni kördü, gözleri açıldı, rehan turist rehberiydi, terörist çıktı. bu 19 güne 1 göz ameliyatı, max 3 sevişme (oğlan paso yanlarında uyuyodu, ilkinde de kendisini yaptılar zaten), 1 toplu katliam, 1 çocuk, 2 cinayet, 1 ölümlü kaza, 1 nikah, 3 dans, güneş, yağmur, rüzgar ve kar, 1 kardanadam sığdırdılar. 19 güne. helal.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap