• 18 haziran 1988'de anap kongresinde turgut özal'ı vurmaya çalışıp parmağından yaralamış, 14 temmuz 1988'de cezaevine konmuş, 15 nisan 1992'de şartlı tahliyeden yararlanarak serbest kalmıştır.
    suikast girişiminden sonra, turgut özal parmağını mendille sıkı sıkı sarmış ve "allah'ın verdiği canı, o'nun izni olmadan kimse alamaz" diyerek konuşmasına devam etmiştir.
    birkaç gün sonra trt'ye özel röportaj veren özal'ın kolu boylu boyunca sarılıdır.
  • 1988 yilinda, donemin basbakani turgut ozal'a, ankara'da, anap kongresinde suikast girisiminde bulunan, elinden yaralayarak, “bakin la, ben komando egitimi almis bir kontr-gerilla taklacisiym” pozlari ile yuvarlanirken yakalanan tetikci.

gerceklestirdigi suikast girisiminin, merhum target ozal'in, “kurt sorunu, 'oldure oldure bitirelim' yontemi ile cozulmez; bunun icin alternatif yontemlerim var, bekleyin gorun” mesajlari vermeye calistigi bir doneme denk gelmesi dikkat cekici idi.

hatirladigim kadari ile yakalandiktan sonra, “neden ates ettiniz demirag?” sorusuna, “davaya ihanet etti” demis idi. ucreti mukabilinde mi bu isi yapti? bilinmez. lakin ulkuculuk muessesesinden bir hayli nemalanmis oldugu kesindir.
  • kartal demirağ 1956 doğumlu. afyon’un daskırı ilçesinde büyüdü. hırçın bir yapısı vardı. 1970’lerin başlarında daha ortaokuldayken ülkücü hareket ile tanıştı. lakabı komando kartal’dı. sol hareket o yıllarda yaygınlaşmıştı. ege bölgeside sol hareketin yükselişe geçtiği bölgelerden biriydi. buna karşı ülkücü hareket sokağa dökülmüştü. sadece sokağa dökülmekle kalmamışlar komando kamplarıda açmışlardı. mhp genel başkanı alpaslan türkeş bu kamplarla ilgili şöyle bir açıklama yapıyordu.

“bu kurslarda gençler boks yaptılar, judo öğrendiler. komünistlerin harekete geçmeleri halinde bir mitingin nasıl sağıtılacağı, nasıl karşılanacağı, tecavüzden nasıl korunulacağı gibi belirli ve esaslı bilgiler verildi. şu anda disiplinli ve eğitimli olanların sayısı binin üzerindedir. bu yaz derhal bütün yurtta, her ilde komando yetiştirecek kuruluşlar yapacağız. biz bu gençlerimizle barajı kurduk. komünistlerin hareketi artık gelişemez.”

kartal’da bu kamplarda yetişti. 15 haziran 1992’de 32.gün’den çiğdem anat’a bu kamplarda her türlü eğitimden geçtiklerini ve emekli ordu mensuplarının gençleri eğittiğini anlatıyordu. ankara, elazığ ve kayseri’deki kamplarda hem siyasi hemde silahlı eğitim gördüğünü başka bir demeçte de emin çölaşan’a söylüyordu.

ve gördüğü bu eğitimi uyguladığı ilk kişi dazkırı’nın solcu kaymakamı tuncer ergüler oldu. o saldırıdan yüzünde bir muşta izi kalan ergüler, saldıranın adınıda hiç unutmadı. kartal demirağ. birileri henüz 18 yaşında olan komando kartal’ı gizlediler ve bu sayede onun yerine başka biri yargılanıp 150 bin lira para cezasına çarptırıldı. demirağ daha sonra bu yaralamayı övünerek üstlenecekti.

bu ilk eyleminden 4 yıl sonra 22 yaşında ülkü ocakları daskırı şubesinde 2. başkan oldu. kütahya eğitim enstütüsünü bitirmiş, adıyaman, muğla ve kars’ta öğretmenlik yapmıştı. o yıllarda istihbaratçılarla tanıştı. çiğdem anat’ın “mit’te görev yaptınız mı?” sorusuna;

“öğretmenlik yıllarımda vardı mit’te çalışan bir kaç arkadaş. adıyaman’da falan. bunlar tabi önemli konular. fazla açıklama yapmak istemiyorum. biz herşeyi vatanımız milletimiz için yaptık. mit’te bugün vatan için çalışan bir teşkilat” diyordu.

1985 yılında bir düğün sırasında “kartallar leş yer.” diyen bir ülkücü arkadaşını bıçakladı ve 10 yıla mahkum oldu. ifadesine göre “affı engellediği için özal’a düşman oldu.” 2,5 yattıktan sonra ocak 1988’de dalaman yarı açık cezaevine nakledildi ve iki gün sonra firar etti. eski avukatı abdullar çelik’e göre cezaevinden süikast yapması için kaçırılmıştı.

kartal demirağ’ın firar ettiği ocak 1988’den özal’ı vurduğu haziran 1988 tarihine kadar ne yaptığı hala bilinemiyor. bazı ipuçlarını 32.gün’e kendisi vermişti.

“çok önemli şeyler geçti başımdan. her insanın yaşayamayacağı maceralar geçti. ocak ayından haziran’a kadar şahane anılarım var. silah belimde çok dolaştım. polislerle arkadaşlık yaptım.”

belinde silahla nasıl olduda kongre salonuna girdi. suikast silahı neden iki mermi ateşleyebilecek şekilde ayarlanmıştı. salonda bulunan ve kartal ateş ettikten sonra kaçan makineli tüfekli adam kimdi? tüm bunları cevabı hala bilinmezliğini koruyan ocak-haziran ayları arasında gizli olmalı.
  • asıl adı ahmet'tir. fanatik beşiktaşlı olduğundan mahkeme yoluyla ismini değiştirip kartal ismini almıştır.
  • günün birinde yatarak dönme yarışması açılırsa kesinlikle katılması gereken kişi. malum suikast olayının hemen akabinde yattığı yerde 20-25 kere dönerek ilerlemiştir.
  • afyon’nun dazkırı ilçesinde doğmuş , turgut özal’a suikast düzenleyen kişi. kendisini dazkırı’da yaşayan bir arkadaşımı ziyarete gittiğimde , elinde a101 poşetiyle marketten çıkarken görmüştüm. arkadaşım şu adam kartal demirağ dedikten sonra 10 sn’lik mini bir şok geçirdim. bu da böyle bir anımdır.
  • çiğdem anat ile yaptığı mülakâtta da görüldüğü üzere, terliğe sürelecek akıl olmayan bir adamcağız.
    bendenizin izlenimi şudur;
    bu adamcağız, gerçekten de özal'ın ceza affına karşı olması sebebiyle bilenmiş, kayış zaten kopuk, kafa gidik, kalkmış başbakana suikaste azmetmiş. 40 akıllı da "bu işin sırrı"nı çözmeye çalışmış.
    hapisten çıktıktan sonra kendisine gösterilen gereksiz ilgi ile de mangırın kokusunu almış, ben buradan yürür ekmek yerim diye tasarlamış, "hayatım boyunca bi halta yaramayacağım nasılsa, bu şekilde belki sap olamam bi baltaya amma, hiç olmazsa olayım kazma" düstûrunca olayı ballandırmak, abartmak, gizem katmak, değerlendirmek için uydurup uydurup ipe dizen tipik bir şark kurnazı...
  • suikastten birkac ay sonra, turgut ozal kendisini affettigini aciklamistir.
  • afyonunun bi ilcesinde yasayan,abi ben besiktasliyim deyince hemen bi cay ismarlayan sessiz sakin,kendi halinde bi adam(mis).lisedeki arkadaslarim taniyolardi bunu,iyi bi adamdir,cocuklarla sakalasir,hic oyle bi sey yapacak biri gibi durmuyo derlerdi.safmis hatta biraz,millet takilirmis buna boyuna.
    edit:hatirladim (bkz: dazkiri)liydi bu adam.
  • kartal demirağ (1956, afyon, dazkırı), türk suikastçi. demirağ, gençliğinde alparslan türkeş tarafından kurulan ve içerisinde mhp'li gençlere silahlı eğitim dahil birçok alanda eğitim verilen komando kamplarına katıldı. dazkırı kaymakamı tuncer ergüler'e silahlı olarak saldırarak yaralanmasına yol açtı. 18 haziran 1988 yılında dönemin başbakan'ı turgut özal'a anap kongresinde tabanca ile iki el ateş ederek suikast girişiminde bulunan demirağ, 27 ocak 1989'da 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. sonradan cumhurbaşkanı seçilen özal tarafından affedilerek 16 nisan 1992'de şartlı tahliye yasasından yararlanarak salıverilmiştir. ifadesinde emlakbank'ı 90 milyar tl. dolandıran kemal horzum ve bazı kişilerin af çıkarmadığı ve emlakbank davasıyla ilgilendiği için turgut özal'a karşı kin beslediklerini beyan etmiştir. çek ve senet sahtekarlığı suçundan denizli cezaevi'nde tutuklanmıştır. özal suikastinin savcısı uğur tönük, yaptığı araştırmalarda demirağ'ın kontrgerilla bağlantılarını tespit etse de soruşturmaya devam edememiştir.

vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/kartal_demirağ

2010'da verdiği birröportaj - http://www.haberturk.com/…emirag-haberturke-konustu
hesabın var mı? giriş yap