şükela:  tümü | bugün soru sor
 • the great expectations romanında hayatının bir anını sonsuza dek yaşamaya niyetli, zamanı durdurmaya çalışan, etkileyici karakter.
  -ellerimin altında ne var biliyor musun?
  -evet efendim.
  -ne var peki?
  -yüreğiniz.
  -kanayan bir yürek.
  pip'in hayatından şikayet etmeye başlamasında onun da büyük payı vardır; ne de olsa estella'yı o yetiştirmiştir. manevi kızının herkese karşı sevgisiz olmasına itirazı yoktur ama kendisinin de herkesin bir parçası olduğunu görünce yıkılır.ölümü trajiktir, tıpkı yaşamı gibi; böyle olmayı o seçti.
 • evindeki tum saatleri evlenecegi gun damadin yazdigi ayrilik mektubunun geldigi dokuza yirmi kalayi gosterecek sekilde durduran, tek ayakkabisiyla gothic bir cinderella'yi andıran kadın.
 • great expectations nam eserin (1998 yapımı film olanı değil, filmde hatunun adını başka şey takmışlar, olmamış, büyük yanılgı. zaten o yüzden yeniden çekeceğim ben -e çekilmesi lazım-. gerçi bir 1940 yapımı daha var bu adda ama, bilemiyorum...) yeniden filmleştirilirse bir gün muhakkak isabelle huppert tarafından canlandırılması gereken karakteri. nası hüper oynardı biliyo musunuz? (bkz: her şey hüper olacak)
 • hem acımı sonuna kadar yaşayayım deyip en azından kendi hayatı için zamanı durdurmayı seçmiş, hem de kendisini hayal kırıklığına uğratan cinsin geri kalan üyelerine estella vasıtasıyla büyük acılar çektirmeye and içerek intikamın peşini de bırakmamış bir kadındır. bizde para bok gibi olmadığı için ya miss havisham gibi bir umutsuz olabiliyoruz ya da estella gibi bir heartbreaker. ya da tabii eeah diyip kestirip atıyoruz.
 • charles dickens'ın kaleminden çıkan en orijinal, otantik, nev-i şahsına münhasır anti-kahramanlardan birisi olup "great expectations" romanının en unutulmaz karakterlerindendir. o kasvetli oda, arka planda düğün gecesi (bilmem kaç sene evvel) dur(durul)muş bir saat, masanın üzerinde bilmem kaç senelik bir düğün pastası (!) ve gelinliğini hâlâ üzerinden çıkarmamış bir kız kurusu, bu kız kurusunun, senelerin birikimiyle erkeklere karşı duyduğu öfke ve bu öfkenin estella ve pip'e aksetmesi.

  "break his heart, estalla; break his heart" repliği eşliğinde intikam şarkıları mırıldanan "kötü huylu bir kadın"dır kendileri.
 • çoğu okuyucu tarafından deli kadın olarak görülmektedir, ve bazı bakış açılarından ise aslında deliliğin ya da deli gibi davranmanın kendi tercihi olduğunun çıkarılabileceği karakterdir. gotik romanın sentimental roman ile birleşmesi sonucunda, hem mekanda hem karakterlerde başlayan değişim ile, deli kadın teması 19.yy'ın sosyal altyapısından ortaya çıkmış sıklıkla kullanılan bir karakter kaynağı olma yoluna girmiştir. kadının hapsedilmesi, kapalı alanlarda tutulması, sosyal yaşamdan izole edilmesi kadının delilk teması ile bağdaştırılmasına yoa açan faktörlerden birkaç tanesidir. fakat dickens'ın miss havisham'ı stereotipik bir deli kadın karakteri olmaktan ziyade, aslında kendi içinde tercihleri olan, zamanında nikah masasında terkedilmiş olmanın travmasını hala içinde yaşayan ve bunu kendi yolları ile dışavurması sonucunda ise toplumdan dışlanan bir karakter örneğidir.
 • bbc'nin "great expectations" uyarlamasında gillian anderson tarafından çok farklı canlandırılan karakter. kitap boyunca pip'e yaptıkları ve estella üzerinden oynadığı intikam oyunu karakterden nefret etmemizi sağlamıştı, ama gillian anderson mini dizide o kadar hüzünlü yansıtmış ki kendisini, kitabı okurken hissettirdiklerini unutuyorsunuz, hattâ karaktere acır hâle geliyorsunuz.
 • ["bütün bu edebi göndermeler falan.." gülümsedim. "bayan havisham da çıkacak mı ortaya?"] john fowles - the magus