şükela:  tümü | bugün
 • “bir fotoğrafçının en önemli ekipmanı iyi bir çift ayakkabıdır.”

  (bkz: sebastiao salgado)
 • lensi de makinenin parçası sayarak konuşacak olursak, iyi bir makine aynı fotoğrafı ayni ayarlarda kötü bir makineden daha iyi çekeceği için doğru olan önerme.

  ayrıca iyi makine, kullananıcının teknik eksiklerini daha iyi kapatacağından, pek anlatım ve kompozisyon kasmayan internet fotoğrafçıları arasında ciddi fark yaratır. bu yuzden (bkz: iyi fotoğrafçı yoktur pahalı makine vardır) yanilgisi olusturur.

  her halükarda iyi makine olmazsa olmazdır. (bkz: ara güler) jargonuyla söyleyecek olursak, aksayan daktilo ile roman biraz zor yazılır.

  (bkz: ne kadar ekmek o kadar köfte)
 • öncelikle ara güler'in bu başlık altında defalarca alıntılanacak olan cümlesini şuraya bırakalım. 2014'te yazmıştım: (bkz: #41878233)

  iyi fotoğrafçı yoktur pahalı makine vardır demiyorum. ama 2004 yılından beri slr, 2008 yılından beri dslr ile fotoğraf çeken, 2017'de sony alpha a6500 ve sony a7 ii ile video ve fotoğraf çekmeye devam eden biri olarak ne kadar iyi makine ve lens alırsan (özellikle lens) o kadar iyi fotoğraflar çekebildiğini düşünüyor, ara güler üstada burdan bir kere daha selamlarımı iletiyorum.

  edit: ara güler'den cevap geldi.
 • teknolojik olarak gerçek bir tespittir. zamanında çok anlattık;
  (bkz: #65116116)

  ama aslolan gözdür;
  (bkz: #58097068)

  kamera kadar lens de önemlidir;
  (bkz: #61978865)

  her amiral gemi iyi olmuyor;
  (bkz: #59522707)

  photoshop ve manipülasyonsuz olmaz;
  (bkz: #65600302)

  nesneleri objektif gözüyle görebilmeli;
  (bkz: #61490091)

  biz bugünlere havadan gelmedik;
  (bkz: #63421526)

  kuru gürültüye gerek yok;
  (bkz: #63429662)

  ah dijital mertlik ah;
  (bkz: #64091633)

  teknoloji nereye götürüyor?;
  (bkz: #68260499)

  bilenle bilmeyen bir olur mu?;
  (bkz: #70246137)

  ah siz sonradan görmeler ah;
  (bkz: #58712075)

  en kaba tabirle;
  altında ferrari var, şoförlük yok.
  araba ne yapsın?

  başlığa göre düşünürsek;
  göz yok, ruh yok.
  kamera ne yapsın?
 • yani su götürmez bir gerçek.

  eğer çekilen fotoğraftan tek beklentiniz jilet gibi fotoğraflar çıkmasıysa iyi makine tabii ki daha çok iş görür. keza belge fotoğrafçısıysanız da. ya da belgesel. ne bileyim, gidip de afrika'da kuş çekecekseniz haliyle kodak kullan-at kamera değil, köpek gibi tele-lensler, gövdeler kullanacaksınız.

  yok eğer fotoğraf aracılığıyla anlatmak istediğiniz bir mevzu var ise işte o zaman durum değişiyor.

  kendinizi fotoğrafçı olarak tanımlıyor ve bir görsel dil yaratma sıkıntınız varsa durum yine değişiyor. arka arkaya çektiğin rastgele fotoğrafların hepsinin çok iyi görünmesiyle, arka arkaya çektiğin fotoğrafların anlamsal olarak kategorik olması ve senin sanatçı olarak "serüvenini"* belgeleyebilmesi ayrı şeyler.

  zamanında polaroid'lerle çekilmiş, çıplak flaş, netlik dışı, kadrajsız, orantısız bok gibi fotoğraflardan oluşan bir sergi görmüştüm. şiddet uygulanan bir ilişkinin güncesiydi. onu gidip de dslr ile, carl zeiss lensler ile çekse olacak iş değildi. zaten tam olarak konu sterillikten uzaktı. cinnet anlatıyordu. o fotoğrafların görsel dili de cinnetti.

  misal. o yüzden dubai görgüsüzü gibi her şeyin en kalitelisi en iyisidir kafasıyla bakacaksanız diyecek bir şey yok. ama iyi fotoğraf ile uygun fotoğrafı, kusursuz fotoğrafla anlamsız fotoğrafı, işlevle amacı karıştırırsanız siz pek bir şey anlamazsınız durumdan.

  yoksa fotoğraf boş iş evet. yani müzik de boş iş. bale falan da boş iş aynı kafayla. fotoğrafın ölçütü sizin için faydaysa zaten sizin sanatla alakanız yok ki?

  fotoğrafa boş iş diyenler bana "abi niye kedi beslenir anlamıyorum, inek desen süt veriyor yiyorsun" falan diyen bir arkadaş vardı, onu hatırlatıyor.
 • iyi firının lezzetli yemek pişirmesi kadardır.
 • ilk bakışta makanın iyi olması, bilen biri için iyi fotoğrafı işaret edebilir. ama ya öyle değilse. 6d mark ll ve 1dx mark ll ,50mm, 20mm, 16 24, 70 200 lensleri kullanmiş biri olarak makinenin ve üzerindeki lensin çok büyük önemi var. bir çok olanakta sınırları zorlamanızı sağlıyor.

  ancak şöyle bir gerçek var fotoğrafı makine çekmiyor.

  elindeki makine ne kadar iyi olursa olsun sen iyi değilsen makinan çöptür.

  en iyi fotoğraf makinası o an yanınada olan makinadır.
 • iyi değildir kaliteli falandır o, daha nettir vs. ama tecrübe ile sabit iyi makine ile iyi fotoğraf çekilmiyor. ışık, lens, diyagram bilmem ne bilmeden, o göz sizde olmadan aynı çirkin fotoğrafın daha kalitesini çekip geliyorsunuz.
 • herkes aynı şeyi farklı cümlelerle yazmış.
  küfür yok, laf sokma minimum.
  anlaştığımız nadir başlıklardan.
 • aslı “iyi fotoğraf makinesinin iyi fotoğraf çekimine iyi etki etmesi” olması gereken önerme.

  2010’daki 1 mayıs mıydı net hatırlayamıyorum... iki kız, iki de oğlan vardı gomnis tipli. ellerinde de pozlu, eski tip slr makinalar. fotoğraf çekiyorlar ara ara. neden yeni makinelerden almadıklarını sorunca, kızlardan biri paramız yok dedi. konvers giyip solcu takılıyoruz, bunlarla da retroluk peşindeyiz demedi, paramız yok dedi. belki de tab olayını kendileri yapıyorlardı hobi olarak. ama kız, sol görüşü fakirlikle bağdaştırdığından paramız yok dedi. neyse efendim. işte bazısı da böyle fotoğrafları sever. sana göre iyi fotoğraf netlikten, gerçeklikten ibarettir, bazısına göre de yakaladığı karenin enderliği ya da sıradanlığı ve buna harcanan emektir iyi fotoğraf.