şükela:  tümü | bugün
 • “bir fotoğrafçının en önemli ekipmanı iyi bir çift ayakkabıdır.”

  (bkz: sebastiao salgado)
 • lensi de makinenin parçası sayarak konuşacak olursak, iyi bir makine aynı fotoğrafı ayni ayarlarda kötü bir makineden daha iyi çekeceği için doğru olan önerme.

  ayrıca iyi makine, kullananıcının teknik eksiklerini daha iyi kapatacağından, pek anlatım ve kompozisyon kasmayan internet fotoğrafçıları arasında ciddi fark yaratır. bu yuzden (bkz: iyi fotoğrafçı yoktur pahalı makine vardır) yanilgisi olusturur.

  her halükarda iyi makine olmazsa olmazdır. (bkz: ara güler) jargonuyla söyleyecek olursak, aksayan daktilo ile roman biraz zor yazılır.

  (bkz: ne kadar ekmek o kadar köfte)
 • öncelikle ara güler'in bu başlık altında defalarca alıntılanacak olan cümlesini şuraya bırakalım. 2014'te yazmıştım: (bkz: #41878233)

  iyi fotoğrafçı yoktur pahalı makine vardır demiyorum. ama 2004 yılından beri slr, 2008 yılından beri dslr ile fotoğraf çeken, 2017'de sony alpha a6500 ve sony a7 ii ile video ve fotoğraf çekmeye devam eden biri olarak ne kadar iyi makine ve lens alırsan (özellikle lens) o kadar iyi fotoğraflar çekebildiğini düşünüyor, ara güler üstada burdan bir kere daha selamlarımı iletiyorum.

  edit: ara güler'den cevap geldi.
 • teknolojik olarak gerçek bir tespittir. zamanında çok anlattık;
  (bkz: #65116116)

  ama aslolan gözdür;
  (bkz: #58097068)

  kamera kadar lens de önemlidir;
  (bkz: #61978865)

  her amiral gemi iyi olmuyor;
  (bkz: #59522707)

  photoshop ve manipülasyonsuz olmaz;
  (bkz: #65600302)

  nesneleri objektif gözüyle görebilmeli;
  (bkz: #61490091)

  biz bugünlere havadan gelmedik;
  (bkz: #63421526)

  kuru gürültüye gerek yok;
  (bkz: #63429662)

  ah dijital mertlik ah;
  (bkz: #64091633)

  teknoloji nereye götürüyor?;
  (bkz: #68260499)

  bilenle bilmeyen bir olur mu?;
  (bkz: #70246137)

  ah siz sonradan görmeler ah;
  (bkz: #58712075)

  en kaba tabirle;
  altında ferrari var, şoförlük yok.
  araba ne yapsın?

  başlığa göre düşünürsek;
  göz yok, ruh yok.
  kamera ne yapsın?
 • yani su götürmez bir gerçek.

  eğer çekilen fotoğraftan tek beklentiniz jilet gibi fotoğraflar çıkmasıysa iyi makine tabii ki daha çok iş görür. keza belge fotoğrafçısıysanız da. ya da belgesel. ne bileyim, gidip de afrika'da kuş çekecekseniz haliyle kodak kullan-at kamera değil, köpek gibi tele-lensler, gövdeler kullanacaksınız.

  yok eğer fotoğraf aracılığıyla anlatmak istediğiniz bir mevzu var ise işte o zaman durum değişiyor.

  kendinizi fotoğrafçı olarak tanımlıyor ve bir görsel dil yaratma sıkıntınız varsa durum yine değişiyor. arka arkaya çektiğin rastgele fotoğrafların hepsinin çok iyi görünmesiyle, arka arkaya çektiğin fotoğrafların anlamsal olarak kategorik olması ve senin sanatçı olarak "serüvenini"* belgeleyebilmesi ayrı şeyler.

  zamanında polaroid'lerle çekilmiş, çıplak flaş, netlik dışı, kadrajsız, orantısız bok gibi fotoğraflardan oluşan bir sergi görmüştüm. şiddet uygulanan bir ilişkinin güncesiydi. onu gidip de dslr ile, carl zeiss lensler ile çekse olacak iş değildi. zaten tam olarak konu sterillikten uzaktı. cinnet anlatıyordu. o fotoğrafların görsel dili de cinnetti.

  misal. o yüzden dubai görgüsüzü gibi her şeyin en kalitelisi en iyisidir kafasıyla bakacaksanız diyecek bir şey yok. ama iyi fotoğraf ile uygun fotoğrafı, kusursuz fotoğrafla anlamsız fotoğrafı, işlevle amacı karıştırırsanız siz pek bir şey anlamazsınız durumdan.

  yoksa fotoğraf boş iş evet. yani müzik de boş iş. bale falan da boş iş aynı kafayla. fotoğrafın ölçütü sizin için faydaysa zaten sizin sanatla alakanız yok ki?

  fotoğrafa boş iş diyenler bana "abi niye kedi beslenir anlamıyorum, inek desen süt veriyor yiyorsun" falan diyen bir arkadaş vardı, onu hatırlatıyor.
 • iyi firının lezzetli yemek pişirmesi kadardır.
 • önce o makineyi kullanmayı öğreneceksiniz, lensleri öğreneceksiniz, ışığı takip edeceksiniz, kompozisyonu öğreneceksiniz sonra makineyi kullanmayı bu bağlamda tekrar öğreneceksiniz, deneyim kazanacaksınız ve çektiğiniz fotoğrafların bir boka benzemediğini ve bir şey de anlatmadığını öğrenmiş olacaksınız bu arada. fotoğrafçılık pahalı bir hobidir ,düzgün bir şeyler ortaya koymak istediğinizde de emek ve zamanınızı alır.
 • aslında iyi fotoğraf makinesi yoktur iyi lens vardır. iyi lensler de ancak iyi fotoğraf makinelerine takılır. iyi bir lensiniz yoksa kötü fotoğraf çekeceksiniz diye bir şey yok. kompozisyonunuz iyiyse ve ışığı doğru kullanıyorsanız iyi fotoğraf çekebilirsiniz. iyi lens sadece daha iyi fotoğraf çekmenizi sağlar mesela zoomlamalarda titremez, keskindir, çözünürlüğünüzü öldürmez, diyaframı alabildiğince açılır. siz sanirsiniz ki mesela çözünürlüğü yüksek makine olunca çözünürlüğünüz yüksek olacaktır ama bu cozunurluk olayi tam olarak makineyle ilgili degildir, lensle ilgilidir daha cok. mesela sigma 70-300 mm f 4.5-5.6 lensi makinemize takalim ve zoomlayalim. ortaya çıkan sonuç şu olur; fotoğrafımızda keskinlikten eser olmaz, bulaniktir, çözünürlük diplerdedir. sigma 70-300 mm f 4.5-5.6 lens bir dx lenstir. bu lensin diyafram açıklığı yetersizdir, titrer, keskin değildir. elbette bu sigma lens zaten ucuz bir lens. dx makineler için biraz daha iyi lensler bulabiliriz ama yine de istediğimiz keskinliği, diyafram açıklığını yakalayamayız bu tarz makinelere takılan lenslerle. mesela nikon 35 mm f 1.4 lensimiz olsun. bu lens sabit bir lenstir. zoomlayamazsiniz. sadece tek bir açıda diyafram seceneginiz vardır. hem uzaktan çekeyim hem arka plan flu olsun diyemeyiz. bu durumda zoom özelliği olan bir lens gerekir ve bu zoom özelliği olan lenste aynı zamanda maksimum diyafram açıklığı olmalıdır. ihtiyacimiz olan şeyler de dx makine lenslerinde yoktur. yani dx makineler için yeterli kalitede bir lens yoktur. fx bir lensle tüm sorunlar çözülür. fx lensler de sadece full frame bir makinede maksimum fayda saglayabiliyor. zaten lens fiyatlarına da dikkat ederseniz fotoğraf makinesinden pahalı lensler var ve bu lensleri de zaten iyi fotoğraf çeken kişiler kullanıyor.
  durumlar özet olarak bu.
 • "iyi" den tam olarak ne kast edildiği ve fotoğrafın ne amaçla çekildiği ile de doğrudan ilintili düşünce. amma velakin lensin önemi büyük, evet.